четвер, 6 серпня, 2015, 12:00 Світ
Тіні Хіросіми і Нагасакі
Екіпаж американського літака, який скидував ядерну бомбу на Хіросіму
Екіпаж американського літака, який скидував ядерну бомбу на Хіросіму

6 і 9 серпня виповнюється 70 років з часів атомного бомбардування Хіросіми і Нагасакі. Світ з сумом пригадує ті події, які стали уроком для наступних поколінь і показали катастрофічну силу ядерної зброї та наслідки її застосування. Ні до, ні після цих подій атомна бомба жодного разу не була застосована проти мирного населення, хоча після 1945 року виникало багато інцидентів, що могли призвести до ядерних ударів, які могли знищити життя на усій планеті, а з ним і всю історію, здобутки та досягнення людства.

Ядерні бомбардування в серпні 1945 року коштували життя 140 тисячам жителів Хіросіми і 70 тисячам Нагасакі. Американці свої дії проти японців пояснюють як «гуманітарну необхідність» і що це мало пришвидшити завершення Другої Світової війни, а з цим і зменшити кількість втрат зі сторони армії США. Багато істориків збігаються на думці, що ці події були спробою Америки пограти м’язами перед світом і, зокрема, СРСР, аби продемонструвати своє новітнє озброєння. Не відомо, чи дозволив би президент Рузвельт вчинити цю дію проти японського народу, якби він був живий. Але він помер 12 квітня 1945 року і його місце посів Гаррі Трумен, який схвалив ядерне бомбардування Хіросіми, а згодом Нагасакі. Слід відзначити, що цими двома містами американці не обмежувались. Наступним мало бути густозаселене місто-столиця Токіо. Але японському уряду вистачило розуму капітулювати раніше, ніж це мало статися.


Тіні – все що залишилось від людей після ядерного бомбардування Хіросіми і Нагасакі

Історичним фактом є те, що напередодні ядерного бомбардування, американські ВПС скинули на Хіросіму листівки-попередження, але вони були проігноровані як владою, так і населенням. Більше того, японське керівництво заявило, аби кожен чоловік, жінка і дитина продовжили боротися зі США, навіть після бомбардування Хіросіми. Можливо, якби не ця заява, а спроби піти з американською стороною на переговори дозволили б уникнути наступних трагічних подій – бомбардування міста Нагасакі.


Наслідки атомного бомбардування

Окрім загиблих в перші дні, тисячі людей померли протягом наступних років від хвороб, які спричинило радіоактивне випромінювання. Люди, які пережили ядерне бомбардування Хіросіми і Нагасакі отримали окрему назву – хибакуся. Одним з таких є Цитому Ямогучі, який переживши вибух в Хіросімі, на наступний день сів на поїзд і поїхав на роботу в Нагасакі, де також пережив бомбардування. 19 січня 2009 у віці 93 років йому, вмираючому від раку, ймовірно, спричиненим атомними бомбардуваннями, влада префектури Нагасакі вручила сертифікат. Документ підтверджував, що Ямагучі – єдина людина на землі, яка двічі пережила ядерний вибух. Як вважає сам японець, отриманий ним сертифікат, служитиме нагадуванням наступним поколінням про жахи атомних бомбардувань, які забрали життя в цілому близько 210 000 чоловік.

Доживаючи свої дні в заново відбудованому Нагасакі, Цутому щасливий, що історія його життя здобула всесвітню популярність. «Після того як я помру, я хочу щоб наступне покоління і їхні діти знали, що нам довелося випробувати і пережити».

Після смерті батька, донька Цитому – Тошико, згадує: «До того моменту, коли мені виповнилося 12, батько ходив обв’язаний бинтами і був абсолютно лисий. Моя мама також потрапила під радіоактивний дощ і була заражена. Я думаю, частина радіації вона передала і нам».

Діти Ямагучі мають серйозні проблеми зі здоров’ям. Його син, Катсутоші, помер від раку в 2005 році у віці 59 років. Його донька Наоко має слабке здоров’я з самого народження. Його дружина померла від раку печінки і нирок.

Після бомбардувань, Ямагучі намагався жити, як звичайна людина, наскільки це було можливо в його випадку. Після того як він відновився від опіків і вилікувався від променевої хвороби, продовжив працювати корабельним інженером в місцевому порту, і рідко обговорював те, що з ним сталося. «Після всього, він виглядав чудово – складно було уявити, що батько пережив два бомбардування» – говорить Тошико. Він підняв свою сім’ю і відмовлявся брати участь в різних акціях на підтримку постраждалих, «тому що він був настільки здоровий, що, на його думку, це було б нечесно стосовно тих, хто дійсно хворий».


Хибакусі – жертви Хіросіми і Нагасакі

У 1964 році у Хіросімі було запалено вічний вогонь «Миру» на пам’ять про жертв. Вогонь буде горіти доки не буде знищено останню ядерну зброю на планеті.

Сьогодні Хіросіма це сучасне повноцінне місто. Підвищена міжнародна увага призвела до того, що тут стали часто проводити всілякі конференції та важливі зустрічі, і місту нічого іншого не залишалося, як рости і процвітати. Зараз тут великий індустріальний центр. У Хіросімі виробляють автомобілі Mazda та побутова техніка.

Нагасакі почали відновлювати ще раніше. Про катастрофу там зараз нагадує небагато. Наприклад, так званий Гіпоцентр-Парк. У центрі цього парку стоїть чорна кам’яна колона – якраз під тим місцем, де вибухнула бомба. Там же є статуя матері з дитиною (на пам’ятнику – дата: «1945 8.9 11:02») та інші скульптури. Дзвін в місцевому храмі дзвонить щодня рівно о 11.02 ранку.

Поруч знаходиться музей Атомного бомбардування, в якому зібрані найстрашніші зі збережених експонатів, що нагадують про вибух, і який (за словами тих, хто його відвідав) викликає сильний емоційний відгук.

Однак молоде покоління Японії забуває про події тих років. Через 70 років після американських атомних бомбардувань, японська радіостанція NHK провела соціологічне дослідження, яке показало, що майже 70% японців-респондентів не знали точних дат атак на ці два міста в 1945 році. У різних частинах Японії в середньому 30% респондентів знали цю дату. Серед жителів безпосередньо цих двох міст відсоток правильних відповідей виявився вищим: більше половини респондентів надали правильні відповіді про те, що бомба на Хіросіму була скинута 6 серпня, а на Нагасакі – 9 серпня 1945 року.


Місто Хіросіма тепер

Сьогодні у Японії, хвилиною мовчання вшанували пам’ять жертв атомного бомбардування міста Хіросіма. У Парк Миру на церемонію прийшли політичні та громадські діячі, делегації від іноземних держав і місцеві жителі.

Мер Хіросіми Кадзума Мацуї, прем’єр-міністр Японії Сіндзо Абе і члени громадських організацій поклали вінки до меморіалу, розташованому в центрі парку. Потім, в точний час вибуху бомби 6 серпня 1945 була оголошена хвилина мовчання.

«Я присягаюся, що ми доб’ємося того, що світ повністю відмовиться від ядерної зброї», – заявив прем’єр-міністр Японії.

Підготував Микола Якімов, для IA ZIK.

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-09-19 04:13 :51