Новини » Львів

У Львові показали невідомі раніше архіви ОУН, які пролежали майже 65 років у землі

Сьогодні, 10 липня, у Львові співробітники меморіального музею «Тюрма на Лонцького» вперше продемонстрували громадськості унікальні документи Служби безпеки ОУН, які були виявлені на Жовківщині за підказкою місцевого мешканця – родича народного депутата Володимира Парасюка.

Про це повідомив репортер ZIK-Стрім Юрій Мартинович.

Серед раритетних документів, які продемонстрували працівники Центру досліджень визвольного руху, були автобіографії членів проводу ОУН, листи про відзначення полеглих у боях, інструкції та протоколи допитів підозрюваних в агентурній діяльності на НКВС, передруковані повстанцями документи радянських спецслужб, персональні справи упівців тощо. До експозиції музейні співробітники додали витяги з кримінальних справ щодо згадуваних у документах оунівців, які нині зберігаються в обласному управлінні СБУ.

«Архівні документи, попри те, що вони майже 65 років пролежали у землі, перебували у досить доброму стані. Можна говорити про їхню стовідсоткову збереженість. З того, що ми переглянули, немає жодного втраченого для дослідників документа. Втім, деякі папери були уражені грибком, тому все ж потребують нетривалої реставрації», – розповів керівник архіву Центру досліджень визвольного руху Андрій Усач.

Історики ознайомили присутніх з автобіографіями та архівно-кримінальними справами двох діячок підпілля – Софії Лагодич під псевдонімом «Ліда» та Оленою Андрущак на псевдо «Орися». Обидві жінки були заарештовані радянською владою вже після того, як архів був закопаний у землю невідомим активістом.  Одна з підпільниць, 92-річна Олена Андрущак, відбувши покарання у радянських таборах, мешкає тепер поблизу Червонограда.

«Ми її провідали і записали інтерв’ю. Пані Олена належить до того покоління жінок, які дуже сильні духом. Незважаючи на свій вік, вона добре себе почуває і навіть робить хатні справи. У підпіллі вона провела довгих вісім років, разом із бойовими побратимами перебуваючи у криївці. Заарештували її 1952 року і присудили 25 років у таборах. Відбувала покарання вона у Норильську та в Мордовії. Під час інтерв’ю зізналася, що у підпіллі їй було навіть важче, ніж у таборах, через постійний страх і напругу від очікування арешту», – розповіла наукова співробітниця Центру досліджень визвольного руху Марта Гавришко .

До музею на представлення архівів завітав родич народного депутата Володимира Парасюка,  його дядько Михайло, який в дитинстві бачив, як підпільники ховали секретні документи.

«Я мав чотири роки, коли цей архів пакували на складі. Потім, коли я вже був у школі, мені батько показав місце його знаходження. Раніше про нього я розповісти не міг, бо ходили різні чутки щодо майбутнього. Я вважаю, що лише після Майдану почалася справжня Україна. Якщо депутати не проголосували би за закон про визнання УПА воюючою стороною, я би його ніколи не здав», – зауважив Михайло Воляник.

Усі стрім-трансляції телеканалу ZIK дивіться тут.

Loading...