п'ятниця, 26 червня, 2015, 15:10 Суспільство
Акт відновлення Української держави мав кілька редакцій, – «Історична правда»
Прапор України. Фото: ZIK
Прапор України. Фото: ZIK

74 роки тому – 30 червня 1941 року – в окупованому німецькими військами Львові було підписано Акт відновлення Української держави. Та виявляється, документ був не один. Щодо його тексту досі сперечаються історики.

Серед питань, на які й досі нема одностайної відповіді, – чи справді автором документа є лише перший заступник Степана Бандери Ярослав Стецько, а текст Акта писався на швидку руку біля Львівської ратуші, перед Національними зборами? Та найзагадковіше питання – чи був в автентичному документі скандальний третій пункт про співпрацю з Гітлером?

«Текст акта був складений заздалегідь, – переконаний кандидат історичних наук Андрій Сова. – Єдине, його доопрацьовували у Львові, адже текст треба було скласти короткий і зрозумілий».  

Першими опублікували текст Акта галицькі газети: «Зборівські вісті», «Воля Покуття» та «Золотий Тризуб».

«Волею Українського народу Організація Українських націоналістів під проводом Степана Бандери проголошує відновлення Української держави, за яку поклали свої голови цілі покоління найкращих синів України», – йшлося у документі.

«Українські газети, які на той час не заборонили нацисти, писали про цю подію, – говорить історик Роман Забілий.  – Звісно, газети не надто швидко розповсюджувалися у  фронтовому хаосі, але чутки, розмови активно ширилися. Тож люди дізналися про цю подію дуже швидко».

Про епохальну подію стало відомо і в діаспорі, щоправда, третина промови – суперечливий пункт про співпрацю з Німеччиною – вивітрився у закордонній версії Акта.

«У 3-му пункті згадується про Німеччину, яка під проводом Адольфа Гітлера мала б допомагати українському народові визволитися з-під московської окупації», – пояснює Андрій Сова. 

Щоб з’ясувати, скільки насправді було пунктів в первісному варіанті документу, журналісти «Історичної правди» телеканалу ZIK звернулися в Державний архів Вищих органів влади, де зберігається один із трьох оригінальних екземплярів Акта, правлений рукою самого Стецька.

«В Акті закреслено слово «проголошення» і виправлено на «відновлення», – показує документ дослідниця Катерина Криворучко. – У першому пункті пишеться: «Волею українського народу»,  у другому – «на західних землях України твориться українська влада». А є і пункт третій: «Відновлена українська держава буде тісно співдіяти з націонал-соціалістичною Велико-Німеччиною, що на чолі з Адольфом Гітлером творить новий лад в Європі та допомагає українському народові визволитися з-під московської окупації».

Правдивість цього документа підтверджує особистий підпис Ярослава Стецька, і печатка українського уряду.

«Очевидно, це було зроблено з політичних міркувань, оскільки на той час у Львові перебувало велике німецьке озброєне угрупування і протидіяти просто так їм – не було можливості», – припускає науковий співробітник Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України Михайло Романюк.

Отож, як насправді відбувалося проголошення Акта, якою була реакція гітлерівської Німеччини на зухвалий крок ОУН, – дивіться у неділю, 28 червня, о 23:00 у проекті «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» на телеканалі ZIK. 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-22 19:35 :27