live
Новини » Економіка

Бійці АТО хочуть створити колективне господарство на колишніх землях Царьова

Фото: volynnews.com

На Дніпропетровщині близько сотні бійців АТО, які мають бути демобілізовані, вже вирішили, чим займатимуться у мирному житті. Вони хочуть отримати земельні ділянки, об’єднати їх в одне поле й разом обробляти. Заявлена мета – вирощування екологічно чистої та конкурентоздатної продукції. Ділянки бійцям дадуть на полях, які самочинно обробляла агрофірма колишнього регіонала Олега Царьова, кажуть представники обласної влади. У проекту військових є як прихильники, так і критики.

Про це пише Радіо Свобода.

«200 гектарів землі біля села Степового в годині їзди від Дніпропетровська. У головному управлінні Держземагентства у Дніпропетровській області кажуть: це поле упродовж 15 років обробляла агрофірма екс-регіонала, оголошеного в розшук, Олега Царьова. У суді представники земагентства довели: за останні 5 років сільгосппідприємство обробляло ці гектари незаконно, без будь-яких документів на оренду», – зазначає видання.

Рішенням Господарського суду області від листопада минулого року всі 200 гектарів повернуті в державний резерв і тепер можуть бути розподілені між бійцями-учасниками АТО. Рішення остаточне й оскаржуватись не буде, заявляє виконувач обов’язків начальника Головного управління Держземагентства у Дніпропетровській області Ольга Гугніна.

«Все це робиться в рамках законодавства. Земельним кодексом передбачена передача у власність в рамках безоплатно приватизації двох гектарів сільгоспземлі», – каже посадовець.

Право на безкоштовне отримання землі сільгосппризначення має кожен учасник АТО. Але самотужки, без власної техніки обробити таку ділянку проблематично. Інша справа – господарювати разом, кажуть бойові побратими.

Сергій Рудик, командир роти 20-го окремого мотопіхотного батальйону 93-ї окремої механізованої бригади ЗСУ, за місяць очікує на демобілізацію. За освітою – інженер-механік, у мирному житті він був фермером. Каже, знає, з якого боку підступитися до землі, за плечима 8 років фермерського господарювання.

«Знаю, чим займатись і як, що робити з землею. Плануємо великий проект з будівництвом житлових будинків, з розвитком птахівництва, тваринництва й рослинництва. Грошей, напевно, багато треба буде вкласти. Але я не перший рік у бізнесі. Напрацювання є», – розповів Сергій Рудик.

Бійці вважають перспективним напрямком, зокрема, розвиток тепличного господарства. Хочуть не виснажувати землю соняшником чи ріпаком, а вирощувати на ній екологічно чисту городину на продаж. Мріють також про створення поблизу екопоселення колишніх військових. А втім, зараз це лише наміри, конкретного бізнес-плану поки немає. Кажуть, спершу треба пройти всі необхідні процедури й отримати на руки документи власників. Вже тоді, а це буде приблизно за 3-4 місяці, можна буде думати й про майбутній врожай.

«Пілотний» аграрний проект, ініційований бійцями АТО на Дніпропетровщині, хоч поки й недопрацьований, але має велике суспільне значення, переконаний дніпропетровський політолог Владислав Романов. Цієї весни в Україні мають демобілізувати 35 тисяч військовослужбовців, кілька тисяч із них – уродженці Дніпропетровщини. Суспільство має показати, що їхні робочі руки й розум потрібні й у мирному житті, переконаний експерт.

«Цей проект має бути взятий за приклад іншими регіонами. Мова йде про проект, який дає дуже великі перспективи. Ми започатковуємо механізм влиття в наше життя, політичне, громадське, свіжої крові, свіжих людей. Ці люди, я впевнений, будуть дуже активними в суспільстві, будуть служити своїм громадам», – зазначає Владислав Романов.

А втім, у селі, де має втілюватись у життя ініціатива бійців АТО, до неї ставляться з певними пересторогами. Сільський голова Степового Юрій Світличний підрахував: якби ці 200 гектарів й надалі обробляла сільгоспфірма, до місцевої скарбниці потрапляло б понад 100 тисяч гривень земельного податку щороку. Бійці ж АТО матимуть пільги і сплачуватимуть порівняно невеликі суми – 17 гривень з гектара землі.

«Для бюджету буде, звичайно, мінус. Але ми будемо раді. У нас в селі молоді мало, так що будемо раді бійцям», – каже Юрій Світличний.

Реакції Олега Царьова на проект військових на землях, які він вважав своїми, поки немає. З минулого року він перебуває у розшуку, щодо нього самого і його бізнес-структур порушені кримінальні провадження.

Залишається відкритим і питання про долю майбутнього врожаю – колишні поля Царьова засіяні озимими. В юридичному управлінні Дніпропетровської облдержадміністрації заявили: майбутнім врожай належатиме майбутнім власникам, тобто військовим. Самі бійці АТО кажуть, що чужого їм не треба і, напевне, дозволять зібрати врожай тим, хто сіяв.

Loading...