live
Новини » Суспільство

В Україні відьом ще у ХVIII могли спалити на вогнищі або «скарати мечем», – «Історична правда»

Ще у ХVIII cт. в Україні людей, яких підозрювали у використанні відьмацтва могли побити, спалити на вогнищі або ж «скарати мечем». Так, дослідниця історії українських відьом ­Катерина Диса віднайшла унікальну судову згадку про чаклунство, зафіксовану у «чорній книзі» Кременецького замку. Документ датується 1752-1753 роками.

Віднайдена судова справі добре показує тодішнє ставлення людей до вдавання чорної магії та самих відьом.

«У грудні 1752 року у містечку біля Кременця з назвою Щуровчики знайшли мертву дитину.  Громада була шокована і звернулася до замкового суду», – описала суть судової справи дослідниця.

Того ж дня упіймали головну підозрювану – матір дитини Євку Станориху. Під час допиту жінка зізналася, що справді хотіла позбутися маляти, а по допомогу звернулася до місцевої ворожки. Своїх свідчень жінка не змінила навіть під тортурами. Відтак справа набула нового забарвлення, адже йшлося не лише про дітовбивство, а й чаклунство.  До суду притягнули так звану чаклунку Оришку Лишманиху, яка визнала свою вину.

«Вона засвідчила, що займається чарами, знається на різних зіллях, допомагає жінкам, які до неї звертаються у тому, щоб позбутися небажаної дитини, повернути чоловіка, - описала деталі тієї давньої справи Катерина Диса. – Жінка сказала, що знає рецепт дивовижного зілля, яке треба варити  із різними примовками. Мовляв, це зілля дуже помічне на різні злі справи».

Тоді ж ворожка назвала імена інших жінок, які вдаються до чаклунства, з якими влаштовували шабаші. Ті, її слів не підтвердили.

«Оришка отримала так зване особливе покарання – її побили і попередили: якщо в майбутньому її що бодай раз упіймають за злими справами, на неї чекатиме вогнище», - завершила історію Катерина Диса.

Матір убитої дитини присудили до смерті – 14 лютого 1753 року їй відрубали голову.

Про те, що українські відьми – не міфи і не фантазії говорять чимало людей. Дослідниця українських традицій та звичаїв  Ірина Ігнатенко переконує: під час пошуків артефактів разом із колегою в одному із сіл  Харківщини зустрілася зі справжньою відьмою, літньою жінкою, яка  вразила своїми можливостями.

Отож, ким були і якими є сучасні українські відьми, надзвичайні здібності і знання чи звичайне шарлатанство? Чи існували в Україні полювання на відьом?, – дивіться сьогодні, 5 лютого, о 22:00  в історичному тележурналі «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» на телеканалі ZIK.

Довідка.

Недільні випуски «Історичної правди з Вахангом Кіпіані» змінюють час виходу – із 8 лютого початок програми о 22:30.  Уже цієї неділі  – історія найвідомішої української розвідниці Ольги Басараб.

Loading...