Новини » Економіка

Ярослав Жаліло: У програмі уряду немає реформи ЖКГ, а без неї піднімати тарифи хибно

Ярослав Жаліло

Програма дій уряду на 2015-2016 рр. загалом є адекватною, оскільки відображає потреби країни у зміцненні обороноздатності, а також заходи для дерегуляції, зниження рівня корупції і детінізації економіки. З іншого боку, як управлінський документ ця програма видається малоефективною.

Про це у коментарі ІА ZIK заявив президент Центру антикризових досліджень, перший заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло.

На його думку, для тог, щоб програма уряду була ефективна, вона повинна містити не лише декларації про наміри, але й конкретні заходи, терміни виконання, цільові показники, яких треба досягти, та індикатори, за якими можна перевірити її виконання. Але цього в програмі немає.

«Не даремно її погодилися приймати тільки разом з коаліційною угодою, яка, до речі, у чотири рази довша за розміром, ніж програма уряду, і значно конкретніша. Але тоді виникає питання, який статус має кожен з цих документів і який з них виконувати уряду – програму чи коаліційну угоду. Там суперечливих моментів майже немає, хоча вони трапляються», – зазначив експерт.

Стосовно звинувачень на адресу уряду про наміри вирішити проблеми «за рахунок малозабезпечених» і не «чіпати олігархів», Жаліло зазначив, що такі звинувачення «диктує політична ситуація».

«А що критики хотіли побачити – програму експропріації, реприватизації і націоналізації? Чи вони хотіли побачити програму побудови соціалістичного ладу? Програма уряду повинна бути спрямована на те, щоб працювала економічна система. Тому в цій програмі передбачається реформування податкової системи, а саме зниження рівня оподаткування – особливо для малого бізнесу, щоб підприємці могли розвиватися і, відповідно, створювати робочі місця», – зазначив він.

Водночас експерт додав, що реформування соціальної сфери у програмі уряду описано дуже скупо і значно менш конкретно, ніж у коаліційній угоді.

«Великий пробіл і цієї програми, і коаліційної угоди в тому, що там узагалі немає реформування житлово-комунального сектору. Щоб говорити про підвищення тарифів до ринкового рівня, потрібна нормальна реформа ЖКГ. Але в програмі цього немає. А якщо такої реформи не робити, то дійсно виходить так, що люди опиняються віч-на-віч з підвищенням житлово-комунальних тарифів», – вважає Ярослав Жаліло.

Також він звернув увагу на інші недоліки урядової програми. Зокрема, на фактичну відсутність у програмі регіональної політики. «Там трохи говориться про місцевий бюджет і місцеве самоврядування, але зовсім мало. В коаліційній угоді регіональна політика розписана значно краще. Також немає зобов’язань уряду щодо людей, які потерпіли в межах АТО від бойовиків, і не передбачено допомоги і облаштування для тих, хто зараз перебуває як на підконтрольних Україні територіях, так і на непідконтрольних. Ми бачимо фактично повну дезорганізацію уряду в цій сфері», – додав він.

 

Loading...