live
Новини » Львів 837

Виконком погодив спорудження пам’ятника Андрею Шептицькому у Львові

Собор Юра з площі святого Юра у Львові. Фото: panoramio.com

Виконавчий комітет Львівської міськради 12 грудня погодив спорудження пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому на пл. святого Юра у Львові.

Під час розгляду цього питання міський голова Львова Андрій Садовий нагадав, що в 2015 році минає 150 років від дня народження митрополита Андрея і завдання міста – гідно вшанувати його пам’ять.

«Ми вже зробили певні кроки з фінансової підтримки школи Шептицького, також маємо надавати активну підтримку шпиталю ім. митрополита Андрея і стоїть питання будівництва пам’ятника цьому великому титану та реконструкція площі св. Юра, – зазначив мер. – Цей амбітний проект має бути зреалізований, щоб всі побачили модернізовану площу і красивий пам’ятник».

Співавтор проекту пам’ятника Шептицькому архітектор Ігор Кузьмак представив членам виконкому його візуалізацію. За його словами, з 2010 року до сьогодні за результатами громадських слухань, зауважень громадськості в проект вносились зміни.

«Пам’ятник буде розміщений на осі основних вулиць, звідки він насамперед сприйматиметься на самій площі. Переноситься дитячий майданчик, який зараз весь у грибках, паркінг на 47 автівок залишаємо у нижній частині, при повороті з вул. Листопадового Чину… Сквер не руйнуватиметься, більше того, тут додатково буде висаджено близько 54 рідкісних дерев. Це не будуть метрові саджанці. Крім того, група з Лісотехнічного університету зараз готує свої пропозиції щодо лікування тих дерев, які ми залишаємо. А залишаємо ми всі основні рідкісні дерева. Все решта – це самосіви, кущові насадження, сухостій. Є протокол міської комісії, згідно з яким 34 дерева у сквері треба негайно зрізати, бо вони загрожують падінням «, – розповів він.

Він також додав, що церква Юра погодилась відкрити свої огорожі від вул. Листопадового Чину, аби об’єднати це місце з площею та пам’ятником в єдину, найбільшу рекреаційну зону у центрі міста.

«Маємо ідеальну нагоду зробити комплексну реконструкцію площі і на наступні 100 років мати спокій», – підкреслив Ігор Кузьмак. Він додав, що вони ставлять за мету завершити всі роботи до липня 2015 року – якраз до річниці з дня народження митрополита Шептицького, але головне, зауважив архітектор, зробити все якісно.

Про попередній кошторис, за словами співавтора проекту, говорити ще рано, однак, додав Кузьмак, вже зараз багато підприємців зголошуються допомогти зі щебенем, піском, бруківкою, зеленими насадженнями тощо.

Відтак, виконком проголосував за погодження спорудження пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому на пл. святого Юра. Функції замовника на проектування, виготовлення та встановлення пам’ятника покладено на Курію Львівської архієпархії УГКЦ, яка має виконати проект пам’ятника, а також власним коштом виготовити і встановити його відповідно до конкурсного проекту.

Додамо, що до проекту рішення були зауваження начальника управління охорони історичного середовища ЛМР Лілії Онищенко, у яких вона наголосила, що сквер перед корпусами НУ «Львівська Політехніка», запроектований львівським садівником Францом Рерінгом, претендує стати пам’яткою садово-паркового мистецтва і його планування та насадження повинні бути збереженими. Також чиновниця вказала, що конкурсний проект вносить значні зміни в планування території, що безпосередньо межує з ансамблем собору св. Юра і є буферною зоною об’єкту ЮНЕСКО, «тому про такі зміни потрібно повідомити комітет Світової спадщини ЮНЕСКО з відповідним обґрунтуванням, яке не буде переконливим».

«Управління охорони історичного середовища ЛMP є партнером Німецького бюро технічної співпраці (GIZ) для реалізації проекту «Муніципальний розвиток і оновлення історичної частини Львова», тому висновки експертів GIZ повинні бути враховані під час прийняття рішення про спорудження пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому на пл. святого Юра», – підсумувала Онищенко.

Однак мер Львова відреагував на це так: «Є рішення виконкому, воно передбачає комплексний підхід. Було багато різних думок, зауваження осмислені. Рішення виконкому є таким, як воно є».

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що навколо спорудження пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому назріває протест. Переможці конкурсу зі спорудження пам’ятника, автори проекту архітектори Ігор Кузьмак та Михайло Федик представили концепцію облаштування площі, яка передбачає фактичне знищення скверу, що запроектував автор Стрийського парку Арнольд Рьорінг.

Пізніше архітектор Ігор Кузьмак заявив, що сквер біля вишу не знищать, а перенесуть ближче до церкви.

Глава УГКЦ блаженніший Святослав (Шевчук) у відеоблозі для «Живого.ТБ»попросив тих, хто прагне допомогти у спорудженні пам’ятника Андрею Шептицькому у Львові, долучитися до цього. Бо він стане вінцем різних старань, етапів історичного розвитку, як площі собору Святого Юра, так і увінчання пам’яті Мойсея українського народу.

У Львові також створили громадську раду «Святий Юр», яка опікуватиметься ситуацією довкола будівництва пам’ятника Андрею Шептицькому поблизу собору св. Юра у Львові та упорядкуванням Святоюрського комплексу. До її складу увійшли представники інтелігенції Львова, громадські діячі та народні депутати.

Loading...
Loading...
Loading...