Новини » Регіони

На Закарпатті розвиватимуть альтернативне джерело енергії – енергетичну вербу

На Закарпатті закладено плантації зі шведською енергетичною вербою, фахівці розглядають біомасу енергетичної верби як перспективне та ефективне поновлюване джерело теплової та електричної енергії.

Презентувати проект одного з перспективних альтернативних джерел енергії для України «Шведська енергетична верба» в Ужгород приїхали представники шведських організацій та українські експерти, – інформує власкор ІА ZIK.

Як розповів представник ДП «Голланд Плант Україна» Адальберт Цегла, мета презентації – передати досвід вирощування та використання шведської верби як поновлюваного джерела теплової та електроенергії в Україні. «В Угорщині з цією тематикою ми працюємо 8 років, є певний досвід, з яким хочемо поділитися в Україні. Презентуємо повний цикл вирощування та виробництва біомаси шведської верби ,– каже Адальберт Цегла.

Анніка Генрікссон, голова правління компанії Salixenergi Europa AB (Швеція) зауважила, що експерти, які приїхали в Ужгород з Швеції, представлять різні компанії. «Можливості енергетичної верби Швеція успішно використовує з 1970 року, – каже Анніка Генрікссон. – У нас використання біомаси верби складає 30% від загального використання енергії і займає 50% з усього використання поновлюваної енергії. Біомаса енергетичної верби ефективна для отримання  теплової енергії і електроенергії». За словами швецького фахівця, енергетична верба є сільськогосподарською культурою і особливо корисна для тих країн, де нема багато лісів. «У Швеції багато лісів, але ми користуємося вербою як джерелом енергії, – додає Анніка Генрікссон. – В Україні є достатньо земель і це потенціал, який можна використовувати для закладання плантацій».

Костянтин Соляник, голова правління Еcosolum Group розповів, що клімат та якість ґрунтів в Україні значно кращий для вирощування енергетичної верби, ніж у самій Швеції. «Майже всі показники по вирощуванню верби кращі, ніж у Швеції, – каже Костянтин Соляник. – і це є добрим приводом використовувати досвід із впровадження таких інновацій». Поки що експериментальні площі енергетичної верби закладено у Сумській області та Закарпатті. Відтепер цю сільськогосподарську культуру можна вирощувати у промислових масштабах – її офіційно зареєстровано в Україні.

Петер Кавашші, власник ДП «Голланд Плант Україна» наголосив: «Офіційно внесено у Держреєстр сорти верби як енергетичної культури, можна починати посадки перших енергетичних плантацій в Україні. На даний момент ДП «Голланд Плант Україна» має 8-10 млн живців для закладання енергетичних плантацій». За словами Петера Кавашші, наступним кроком підприємства буде фахова підтримка та консультування фермерів, які захочуть закласти плантації верби. «Вирощування енергетичних плантацій є хорошою сферою діяльності. Це дешеве місцеве джерело енергії, яке водночас є сприятливим для довкілля – культури виробляють кисень», – додав Петер Кавашші.

Площі плантацій можуть бути різними, кажуть фахівці: якщо метою є опалення власної ферми або приміщення, закладати необхідно близько 3 га, але, як правило, мінімальна площа посадок складає 5 га. Якщо йдеться про великі промислові насадження, то площі повинні починатися від 50 га, якщо у планах використовування верби для тепло станцій, необхідно від 600 га.

Як розповіли фахівці, всі котли, в яких використовується біомаса верби, автоматизовані, тому рівень ККД у них такий, як і у газових котлів і вищий від твердопаливних котлів на 20%. «Газові котли є дуже зручними, але не при нинішніх цінах на газ», – зауважив Петер Кавашші.

На 1 га залежно від технологій висаджують від 13 до 14,5 тис. саджанців. Вже у перший рік вони витягуються на 6-7 метрів, а кожні два роки ці плантації можна успішно збирати.

 

Loading...