Новини » Київ 11 листопада, 2014, 11:32
З кожної тонни вугілля Україна платить 15% за борги Януковича

ДП «Вугілля України» має борг перед банками у 2,5 млрд грн. Ця заборгованість накопичилась протягом 2010-2014 років. Відтак, аби сплати відсотки по кредитах, у вартість кожної тонни вугілля, видобутої на державних шахтах, закладається близько 170 грн на кредити. Кожного місяця підприємство має сплачувати банкам 40 млн грн. за користування позиками.

Інформація про закладені в ціну «борги Януковича» стала відома в результаті порівняння цін. Про це повідомляють журналісти програми «Наші гроші» (щовівторка о 22:35 на телеканалі ZIK). У липні державне ВАТ «Центренерго» провело тендер на закупівлю твердого палива для трьох ТЕС. У конкурсі перемогло ДП «Вугілля України» з ціною у 1020 грн/тонна з ПДВ. Водночас у липні «Вугілля України» закупило збагачене вугілля на держшахтах по 850 грн/тонна з ПДВ.

ДП «Вугілля України» було створене, як посередник для реалізації твердого палива і мало продати  вугілля ВАТ «Центренерго» фактично за ціною закупівлі. Але загальна різниця між купівлею в шахт та продажем «Центренерго» склала понад 700 млн грн.

Очільник вугільної компанії стверджує, що 170 грн ДП закладає у вартість палива щоб сплачувати відсотки по набраних кредитах.

«З 2010 по 2014 роки було взято на ДП «Вугілля України» кредити в сумі 2,5 мільярди гривень. Хотіли оздоровити фінансове положення, покращити, збільшити видобуток вугілля. Але оскільки шахтам – банки, скоріш за все, не хотіли давати ці кредити, тому що вони глибоко збиткові. Кредити ці висять на мені. Вони не погашені. Я щомісячно забов’язаний платити 40 млн відсотків банкам за користування цими кредитами», – розповідає Сергій Стародубцев, директор ДП «Вугілля України».

«Вугілля України» є оператором ринку вугільної продукції і  реалізовує майже все тверде паливо, що видобувають на вугільних держпідприємствах. Протягом 2010-2014, держкомпанія  набирала кредитів, а потім мала передати  ці гроші державним шахтам. Чи доходили гроші до шахт – невідомо. С.Стародубцев відмовився надати інформацію про отримання шахтами кредитних коштів.

Єдина шахта, що надала відповідь на запит – ДП «Волинь Вугілля» – повідомила, що ані фінансової допомоги, ані позик від «Вугілля України» не отримувало. Водночас, в інтерв’ю журналістам «Наші гроші», Стародубцев повідомив, що гроші надавались майже всім вугледобувним державним компаніям, зокрема ДП «Антрацит», ДП «Луганськвугілля», ДП «Донбасантрацит» та ДП «Торезантрацит». Всі згадані підприємства мають донецьку або луганську прописку. У 2010 році, коли ДП «Вугілля України» починало роздавати кредити, відомство очолював донеччанин Володимр Соколов. Раніше він працював разом із паном Януковичем на державному підприємстві «Орджонікідзевугілля».

Доки Україна виплачує відсотки за кредити Януковича, його компанії продовжують заробляти у вугільній галузі. Перед тим, як продати видобуте паливо – його відправляють на збагачувальні фабрики: державні вугледобувні компанії укладають угоди із гірничого-збагачувальними підприємствами і лише потім збагачене паливо продають.

Раніше ДП «Вугілля України» контролювало цей процес й самостійно проводило тендери. Але згідно відповіді ДП «ВУ» "останніми роками" підприємство не проводить закупівлі. Тож влітку шахти самостійно обирали збагачувальні підприємства. І замовлення знову отримали компанії, підконтрольні екс-президенту Віктору Януковичу:  ЦЗФ «Комсомольська»,  ПАТ «ЦЗФ Росія»,  ПАТ «ЦЗФ Україна». 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-24 08:01 :37