Новини » Київ 10 листопада, 2014, 13:44
Фірми «сім’ї» відсуджували «кіотські» мільярди з допомогою уряду
Фото: climategroup.org.ua
Фото: climategroup.org.ua

П’ять фірм, що за часів Віктора Януковича отримали мільярдні підряди на ремонт дитсадків, шкіл та лікарень, вимагають в судах від держави виплатити 140 млн грн. Це гроші, які фірми друзів Януковича планували витягти з бюджету під час однієї з найбільших афер в Україні, та не встигли через революцію.

Як з’ясувала телепрограма «Наші гроші» (щовівторка о 22:35 на телеканалі ZIK), позови адресовані ДП «Держекоінвест» – замовнику проектів з енергозбереження на кошти «зелених інвестицій».

«Починаючи з 2008 року Україна по міжнародних договорах продажу одиниць викидів парникових газів отримала від уряду Японії 440 млн євро, від уряду Іспанії – 30 млн євро (загалом близько 4,7 млрд грн – ред.). Станом на початок 2014 року Україною було використано майже 250 млн євро на різноманітні проекти «зелених інвестицій», – пояснює Роман Марголич, голова Державного агентства екологічних інвестицій, яке є розпорядником «кіотських» коштів.

Близько 2 млрд грн за договорами підряду «освоювали» компанії, наближені до «сім’ї» Віктора Януковича, зокрема, до друга четвертого президента – Віктора Іванющенка. Але розплатилися з ними не до кінця. Решту – 140 млн грн – вони намагаються отримати зараз. До суду звернулися п’ять компаній: ПП «Стек», СУМП ТОВ «Авалон», ТОВ «Інтертехенерго», ТОВ «Союз 2007» і ТОВ «Карпатибудінвест».

Про те, що «Карпатибудінвест» належить Юрію Іванющенку, виданню Forbes повідомляв його бізнес-партнер Іван Аврамов. Решта фірм оформлена на підставних осіб, але має багато спільного.

«Те, що ці компанії між собою пов’язані, це 100 відсотків, – вважає Юрій Сорокін, радник голови Державного агентства екологічних інвестицій. – Бо навіть на судові засідання від них ходить один і той самий представник».

Роботи, за які вимагають гроші п’ять компаній, здебільшого, виконані лише на папері. «Є численні порушення при виконанні робіт», – констатує Юрій Сорокін. Ось конкретний приклад. Директор Яркополенської загальноосвітньої школи (Крим) Л. Сервуля стверджує: роботи з утеплення фасадів та заміни вікон у школі не здійснювалися. Але декларація про готовність цієї ж школи до експлуатації вже підписана. За документами, школа півроку, як відремонтована.

Ситуація з якістю ремонтів на кіотські гроші – катастрофічна по всій країні. Але не зважаючи на це суди першої інстанції вже встигли прийняти кілька рішень на користь компаній-підрядників. Причина, зокрема, в тому, що державний замовник цих ремонтів – ДП «Держекоінвест» – до недавнього часу всі свої фінансові зобов’язання визнавав, навіть не згадуючи про те, що підрядники масово не виконали роботи.

Чому? Журналісти телепрограми «Наші гроші» (ZIK) встановили, що держпідприємством вже за нової влади продовжували керувати люди Юрія Іванющенка. Наприклад, екс-керівник «Держекоінвесту» Дмитро Медведєв у квітні 2014 року підписував декларації про готовність об’єктів, які насправді не ремонтувалися. Незабаром на його місце було призначено Тетяну Сербіну. Але й вона не помітила нічого дивного у дахах, що течуть, і погодилася сплачувати решту коштів підрядникам.

Дмитро Медведєв і Тетяна Сербіна – менеджери з орбіти «сім’ї». Медведєв раніше був директором і співзасновником «Провідної продовольчої компанії ЗС», що засвітилася у скандалах з поставками продовольства в армію. Її пов’язують безпосередньо з Іванющенком.

Сербіна на парламентських виборах працювала членом комісії у 188-му окрузі. Тут балотувалося кілька ставлеників єнакіївського олігарха. А колишні колеги Сербіної, що «натендерили» компаніям «Сім’ї» мільярди, працювали на цьому окрузі ледь не в повному складі. Колишній керівник ДП «Держекоінвест» Дмитро Медведєв, екс-голова Державного агентства екологічних інвестицій Владислав Якубовський та екс-заступник голови цього відомства Олександр Писаренко трудилися довіреними особами кандидатів в народні депутати, Ганна Кукла (ДП «Держекоінвест») – кандидатом в депутати, Михайло Коваль (Держагентство) – членом окружної виборчої комісії.

Як Медведєв і Сербіна опинилися в новій владі? Якщо Медведєва ще можна було б вважати попередником, якого не встигли вчасно замінити, то його наступницю аж ніяк. Сербіну призначено в червні цього року рішенням заступника голови Держагентства екологічних інвестицій Олександра Писаренка.

«Сербіна була незаконно призначена Писаренком на цю посаду», – стверджує міністр екології та природних ресурсів Андрій Мохник. Самого Писаренка було призначено розпорядженням Кабміну за підписом Арсенія Яценюка. Однак таке призначення не можливе без подання міністра екології. Андрій Мохник визнав, що він подавав кандидатуру Олександра Писаренка на призначення заступником голови Держагентства екологічних інвестицій, тому що отримав позитивні рекомендації щодо нього від японської сторони.

«Так, я давав, – визнав міністр. – Коли я побачив, що вони працюють на старі схеми, я ж зробив подання і про звільнення на Писаренка».

Зараз менеджери Юрія Іванющенка звільнені або переховуються на лікарняних. Усе літо вони працювали на те, щоб віддати компаніям «сім’ї» побільше грошей. Лише у вересні в «Держекоінвест» призначили нового директора. «Я 12 вересня прийшла на цю посаду. З 12 вересня я не бачу на роботі жодного представника цього (колишнього, – ред.) тендерного комітету», – запевняє Ірина Сімак, гендиректор ДП «Держекоінвест».

В судах чиновники нарешті почали порушувати питання про факти невиконання робіт. І отримали перші рішення на користь держави. До речі, виграли суд в компанії «Інтертехенерго», яка цього року змінила засновників і реєстрацію. Журналісти «Слідство.Інфо» нещодавно довели, що ця компанія переїхала в офісну будівлю, яка належить оточенню міністра екології та природних ресурсів Андрія Мохника. «Інтертехенерго» освоювала «зелені інвестиції» ще з часів Януковича. А от останній тендер виграла вже в цьому році. Керівником «Держекоінвесту» тоді працювала Тетяна Сербіна.  Андрій Мохник свої зв’язки з компанією «Інтертехенерго» заперечує, акцентуючи, що ця фірма переїхала в офісну будівлю, що належить його колегам, ще в лютому 2014 року, коли він не був міністром.

Варто зазначити, що разом зі зміною керівництва ДП «Держекоінвест» Кабмін узагалі ліквідував Державне агентство екологічних інвестицій, яке й призначає директора держпідприємства. Повноваження Держагентства переходять до Міністерства екології, за часів роботи в якому Андрія Мохника компанії з гнізда Юрія Іванющенка продовжували півроку пиляти «кіотські» гроші. 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2021-01-17 22:01 :34