Новини » Київ

«Свобода» тепер контролює чи не всю екологічну галузь країни, – розслідування

Ледь чи не вся екологічна галузь країни опинилась під контролем однієї політсили – ВО «Свобода». Міністерство екології та природних ресурсів України, комітет ВР України з питань екологічної політики, природокористування і ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та Держекоінспекції країни, – усім цим відтепер «керують» свободівці. Тим часом експерти запевняють, що екологічний сектор країни – доволі ласий шматок, адже без висновку природоохоронців не обходиться жодна сфера підприємницької діяльності.

Про це йдеться у сюжеті програми «Люстрація» (щонеділі о 21:00 на телеканалі ZIK).

На вершині потужного айсберга «свободівської» екології засів Андрій Мохник. Він обіймає посаду міністра екології та природних ресурсів України. У законодавчій сфері – Ірина Сех тримається за крісло голови комітету ВР з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. У цьому ж комітеті – брат лідера фракції Андрій Тягнибок. Головою Держекоінспекції України є Михайло Казимир, донедавна помічник нардепа від «Свободи», того ж, вище згадуваного, Андрія Тягнибока.

Тим часом і в екологічній галузі Львівщини без монополізації «Свободи» не обійшлося. Так, депутат від «Свободи» Олексій Балицький став керівником департаменту екології та природних ресурсів ЛОДА. Водночас, він очолює і відповідну комісію в Львівській облраді. А керівником екоінспекції у Львівській області є Роман Дасюк, помічник того ж таки Андрія Тягнибока. Екосфера під контролем також і на рівні міської влади. Свободівець Євген Білінський є головою комісії природокористування, охорони довкілля та благоустрою у ЛМР, а його заступник Петро Новосад та секретар комісії Ігор Корсун – все з тієї ж політсили.

Чому ж свободівці так переймаються екологічною галуззю? Експерти розповідають: без висновку природоохоронців не обходиться жодна сфера підприємницької діяльності. У свою чергу, підприємці скаржаться. Мовляв, щоб отримати дозвільну документацію, доводиться звертатись до фірм-прокладок. Видобуток деревини, піску чи щебеню – теж сфера відання екологів.

До слова, цього року великої біди Львівщині наробила незаконна вирубка деревини у гірських районах та вибір річкового каменю. І цьому могли б запобігти екокомітет, департамент та екокомісія.

Парадоксально, але не менш нечесними є і легальні лісозаготівельники. Деякі секрети привідкрив журналістам робітник лісозаготівельної бригади Стрийського лісгоспу, який побажав не називати свого імені.

«У таких випадках в документах прописують, що проводять санітарну чистку та, нібито, ріжуть, та званий, «сухостій». Насправді ж, це все коштує від трьох до п’яти тисяч за брусок дуба», – зізнається чоловік.

Юристи стверджують: незважаючи на контрольні та дозвільні функції екологів, карати за порушення закону ні комісія, ні департамент ОДА не можуть. Це зона відповідальності екоінспекції. Громадські активісти зафіксували низку зловживань з боку екологів і в цій структурі. Задля тиску на підприємців відкривалися адмінсправи та нараховувались штрафи. Далі в оштрафованих був місяць, щоб добровільно сплатити стягнення. Був і варіант, як то кажуть, домовитись.

«Ми з’ясували, що таких штафних санкцій наклали аж на 16 мільйонів гривень. Із них до бюджету повернули лише 500 тисяч. Виходить, що усі ці справи відкривали для того, щоб вчинити певний тиск на підприємців», – розповіла адвокат міжнародної благодійної організації «Екологія. Право. Людина» Софія Шутяк.

Loading...