Новини » Події 15 квітня, 2014, 3:47
Донбас поважає силу, і влада повинна продемонструвати її

За останні 24 години я побував у Маріуполі, Донецьку, Горлівці, Луганську та кількох інших, менших, містах Донбасу. Я спілкувався з мерами міст, депутатами місцевих рад, активістами і простими жителями.

Про це у своєму блозі на Українській правді пише активіст Олексій Гончаренко.

Отже, мої висновки:

1. Країна сиплеться. Фактично, української влади в Донецькій області немає. Не видно ні українських військових, ні Нацгвардії, ні спецназу, нікого. Окрема розмова про міліцію. Горлівське відділення міліції трималося найдовше в області, інформація про його черговому штурмі пішла близько 9 ранку, і до 12.30, коли воно впало, ніхто не прийшов міліціонерам на допомогу. Більше того, схоже, що якби відділення трималося досі, все одно ні на яку допомогу їм розраховувати не доводилося. Де ж Антитерористична операція? Вона що – повністю проходить в Facebook Авакова?

2. Тут реалізовується НЕ кримський сценарій. Між 28 лютого і 16 березня я багато часу провів у Криму і чітко бачу відмінності. Наведу один приклад: коли будівля горлівської міліції було захоплено, на нього відразу поставили російський триколор. Через хвилин 20 його прибрали (!) І вивісили прапор «Донецької народної республіки». У Криму відбувалася відкрита анексія півострова Росією. Тут гра складніше. Фактично, якби Путін захотів, він би вже ввів в Донбас війська і зайняв його. Але він цього не хоче. Схоже Крим був потрібен як негайний трофей кремлівського альфа-самця для внутрішньополітичних цілей. Донбас ж використовують як зашморг на шиї України, аркан, за який можна тримати нашу країну на прив’язі. Короткострокова мета – зрив президентських виборів (тим більше, що на них перемагає незручний Росії кандидат). Довгострокова – утримування всієї України в зоні впливу РФ. Можливо Путін готовий відпустити залишок України, відкусивши від неї значну частину. Але Донбасу йому явно мало.

3. Місцеве населення. Здебільшого воно нейтрально. У 250-тисячній Горлівці міліцію штурмувало до 250 осіб, і то деякі з них схоже була не тубільцями. Але це не означає, що решта таємно розгорнули в будинках українські прапори. Навпаки. Донбас поважає силу. Поведінка ж нинішніх київських властей розцінюють як поведінка слабаків.

4. Місцеві еліти. Розгублені. Вони не хочуть стати Придністров’ям і не хочуть стати жертвою натовпу. Вперше за довгі роки у них немає Баті, який знає, що робить. Це справжня ломка. Стає частиною РФ не хочуть, але й не хочуть втратити російський ринок. Не поважають нову українську владу, а й побоюються залишитися з місцевою розпаленілої натовпом один на один.

Що робити?

Відповідь на це питання виникає з розуміння цілей агресора і реальної ситуації.

1. Будь-якою ціною провести президентські вибори. Фактично, прихід на виборчі дільниці 25 травня – це не відповідь на питання «Кому бути президентом України?». Це відповідь на питання « Бути чи не бути країні Україна?». Легітимно обраний глави держави – це хоч і недостатнє, але необхідна умова для недопущення сповзання країни в хаос.

2. Показати рішучість і силу влади. Повторю ще раз – Донбас поважає силу. Це не означає йти зараз штурмом скрізь. Але це означає намітити кілька цілей і показово досягти їх. Покинути якісь точки, але інші захищати всіма силами і засобами. Вобщем показати, що українській владі щось заважає танцювати. Інакше затопчуть.

3. На тлі пункту N2 треба показати і готовність чути вимоги. Хороша для цього тема – мова. Я б переглянув зараз закон «Про основи державної мовної політики» в бік розширення можливостей використання регіональної мови і наприклад перейменував регіональна мова в офіційний. Далі радісні облради приймають рішення про те, що російська мова вже не просто регіональний, а й офіційний. А може провести референдум щодо статусу мови. Люди ж вимагають референдум – давайте його проведено 25 травня разом з президентськими виборами. І люди самі вирішать – бути російській офіційною в їх регіоні чи ні. Заодно і в президентських виборах візьмуть участь.

Така реальна ситуація. Зберегти країну складно, але, як мені здається, можливо. Давайте всі разом спробуємо це зробити.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2021-01-24 13:01 :49