Новини » Суспільство 12 лютого, 2014, 15:47
90 років тому трагічно загинула Ольга Басараб

Сьогодні, 12 лютого, 90-а річниця трагічної загибелі легендарної учасниці українського визвольного руху – розвідниці Української Військової організації, зв’язкової Євгена Коновальця Ольги Басараб. У день смерті їй були лише 34 роки.

Про це йдеться у сюжеті перших західноукраїнських новин «Огляд дня» (щобудня о 21:00 на телеканалі ZIK).

Польські поліцаї прийшли у будинок на вул. Вишенського у Львові о 6 ранку 9 лютого 1924 року.  За їхньою інформацію, тут мешкали розвідниці Української Військової організації. Поліцаї постукали у квартиру, в якій мешкала Ольга Басараб з подругою. Провели обшук у помешканні, знайшли важливі документи й одразу арештували  дівчат.

Це спрощена версія арешту Ольги Басараб.

Насправді, кажуть дослідники,  дівчину вистежили випадково. У 1924 році тривали арешти студентів Українського таємного університету, і в документах поліції фігурувала студентка із прізвищем Левицька. Вона мешкала у тому ж будинку, що й Ольга. За іронією, дівочим прізвищем Ольги Басараб також було Левицька.

«Поліцаї підійшли до шафи Ольги Левицької і звідти випав пакунок. Дівчина швиденько підняла його та притиснула до себе, – розповідає дослідниця громадсько-політичної діяльності Ольги Басараб Ольга Бежук. – Саме це видалося поліцейським підозрілим. Вони оглянули пакунок і виявили документи німецькою мовою, що містили таємну інформацію про розташування військових частин.

Дівчат звинуватили в шпигунстві та ув’язнили у тюрмі на вул. Яховича, нині — вул. Академіка Кучера, де зараз розташований  Шевченківський райвідділ. З Ольгою Басараб працював один із найжорстокіших тодішніх комісарів Леон Кайдан.

За словами істориків, комісар вдавався до тортур. Робив це начебто у спеціальній кімнаті випробувань з електричними дротами. У ті дні, пригадували польські арештанти, звідти лунали страшні крики жінки.

«12 лютого у камері  №7, де була поміщена Ольга Левицька-Басараб, її знайшли повішеною на рушнику на тюремному вікні», – констатує Ольга Бежук.

Протягом кількох днів поліція не повідомляла родичам Ольги про її смерть та продовжувала приймати передачі на її ім’я. Пізніше тіло дівчини, як бездомної, під фіктивним прізвищем передали для студентських дослідів.

Лише на дев’ятий день після трагедії і розголосу поліція офіційно для преси озвучила версію про самогубство української розвідниці. Повідомлення опротестувала громадськість: тюремні ґрати були надто високо, щоби українка могла самотужки зав’язати зашморг.

Із того приводу підпільний журнал Української Військової організації «Сурма» написав: «Деяким членам УВО поламано ребра, повибивано зуби... Бесарабову закатовано на смерть по приміненню варварських знущань».

На думку дослідників, у Львові існує справжній культ Ольги Басараб. Вона похитнула головний тогочасний стереотип про роль жінки у межах «діти-церква-кухня». Ольга навчалася у найкращих університетах Європи, була у Січовому стрілецтві, Червоному хресті та Союзі українок.

«Ольга Басараб була в гуртку Пласт-сприят, –  розповідає звязкова Куреня імені Ольги Басараб Ксеня Мединська. – Такі гуртки створюють, щоб через них люди могли допомагати пластунам. Є дуже цікавий факт про те, як Ольга Басараб до Різдва робила разом з пластунами ляльковий вертеп».

«Це був нелегкий час, це була боротьба за українство, за незалежність, за право говорити, читати, вчитися українською мовою. Українська молодь хотіла бути на рівні з польськими студентами, адже українському простому люду було складно здобути незалежну освіту», – резюмує голова Львівської обласної організації «Товариство українок ім. О. Басараб» Ярослава Ваврисевич.

Нагадаймо, що сьогодні, 12 лютого, на Янівському кладовищі біля могили Ольги Басараб проходить панахида, на яку організатори запросили знаних вчених, громадських діячів, представників влади міста та області, усіх небайдужих містян.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-23 10:15 :21