Новини » Суспільство 8 січня, 2014, 11:40
Музика у стилі Майдан
Фото з Facebook
Фото з Facebook

Феноменом Євромайдану стало пробудження в українців, окрім національної свідомості та гідності, ще й потужного творчого потенціалу. Намалювати плакат чи шопку, зварити борщ чи кашу, організувати флеш-моб чи охорону, виголосити промову чи повести за собою громаду. Роблять це прості, вчора звичайні люди, котрі сьогодні стали лідерами. Але яка революція без поезії та пісні? Багато творів стали революційними хітами та гімнами, але є й такі, що просто відображають душу, прагнення і підсвідомість пересічного майданівця. Вони інколи різкі, інколи безпосередні, але завжди щирі і веселі. Їх не наважуються пустити зі сцени, але вони то тут, то там звучать біля майданівської ватри, вони мають десятки тисяч перепостів у соціальних мережах.

Це пісні знаменитих львівських батярів Андрія Панчишина та Юрія Винничука у виконанні Віктора Морозова. Отож розмова з Андрієм Панчишиним, ініціатором цього проекту, львівським батяром у київському екзилі.

– Як і коли Ви почали оспівувати прагнення Майдану?

– Почалося з того, що 1 грудня я тут, на Майдані, застудився й отримав проблеми з нирками. Вдома було нудно, хвороба пригнічувала, а на ситуацію в країні взагалі неможливо було дивитися спокійно. І я почав писати. Надіслав перші тексти Віктору Морозову, а він наступного ж дня прислав мені готову пісню. Це був «Заповіт ВФФЯ». І за не повний місяць, а точніше, за 19 днів, ми маємо 16 пісень.

То може бути вже цілий альбом...

– Це насправді такий віртуальний енергетичний продукт. Я пишу тексти тут, у Києві, надсилаю їх Морозову у Вашингтон, там він іде на їхній Майдан, хапає того повітря і сідає писати музику у себе в студії. За день-два народжується пісня, яка відразу через Інтернет іде до слухача.

Виходить уже цілий альбом, який має назву «Реффолюція». Але це тільки перший «том», бо виглядає на те, що це далеко не кінець.

– Ще буде?

– Вже є одна нова пісня. Відкрию таємницю – вона про Маріїнський парк. Далі ми готуємо коляду, яка трохи відрізнятиметься від інших наших текстів. Це буде справжня різдвяна пісня – добра й позитивна. Ми не станемо засмічувати її Азіровим, як то було з «Миколаєм». Я підганяю Віктора з музикою, бо свята вже почалися, хотілося б, щоби люди вже могли її співати.

– Чи можна очікувати на День батяра у Львові презентацію диску з цими піснями?

– Сподіваюсь, що до того часу вони вже втратять актуальність, бо народ розпердолить цю банду. А політичні пісні швидко виходять з моди. Говорю знаючи, бо починав творити цей жанр у кінці 80-х. Згодом вони стали нецікавими. Кому потрібно копати дохлого лева?

– Яка мода, яка втрата актуальності?! А «День злодія»?

– Ну так, в цій пісні можна поміняти хіба марки машин. (Нагадаємо: в ній найбільші злодії їхали на «Волгах», а менші на «Ладах» – ред.)

– Чи можна сказати, що Львів експортував на Майдан, окрім спалаху революції та тисячі прихильників, ще й свій міський фольклор?

– Я не вважаю ці пісні батярськими. Так, батяри понад усе любили край, в якому народилися, любили свободу і мали почуття гідності, але вони в дупі мали владу. Тут трохи інакше – тут політика на першому місці. Хоча і майданівці мають політиків в дупі. А пісні, я б сказав, написані у стилі Майдану.


Фото з Facebook. Андрій Панчишин, львівський батяр у київському екзилі

– Ви вважаєте, що і вони швидко втратять актуальність?

– Хотілося б. Але над Хамом ще будуть стібатися рік-другий, це точно. А Азіров – взагалі фольклор. Він єдиний носій унікальної мови. По ньому можна писати дисертації – і не лише мовно-етнографічні, а й психіатричні.

– Тобто тем для роботи не бракує?

– Будемо працювати, доки триватиме Майдан. Буде другий том, третій – скільки треба. Зараз основна тематика вичерпана, а то було по 2-3 тексти в день. Тепер братимемо глибше. Також почнемо додавати штрихи до вже сказаного. Як-от, у мене народилось про Маріїнський парк, а у Винничука – про Гришка.

Вважаю, що не всі пісні високохудожні, але переробляти їх поки не збираємось. Адже це своєрідний репортаж, сердечна реакція на події. Боїмося це загубити, бо втратиться суть.

Усі пісні тут.

Записав Богдан Білан, для ІА ZIK

 

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-18 23:18 :53