п'ятниця, 1 листопада, 2013, 10:00 Події
Як не стати жертвою «еліта-центрів», – поради експертів

Щоб витягнути у людей гроші, будівельні аферисти вдаються до складних та добре продуманих схем. Також, як стверджують психологи, застосовують маніпулятивні засоби впливу. Та все ж найчастіше люди потерпають через власну необачність, наївність та юридичну необізнаність.

Як не стати жертвами новітніх «еліта-центрів» – конкретні поради у прямому ефірі програми журналістських розслідувань «Народний контроль» на телеканалі ZIK, присвяченої проблемі будівельних афер, давали авторитетні експерти – юристи, представники будівельних компаній, психолог та навіть жертви шахраїв.

Так, психолог-соціонік Марта Пивоваренко переконана: піддаватися впливу аферистів наші люди схильні власне через нестабільну економічну ситуацію у країні: «Шахраї вдаються до маніпулятивних установок, які допомагають ввести людину в оману. Навіть користуються певними видами жестикуляції, щоб навіяти потрібну думку. Працює на шахраїв і психологія українців. Люди, які роками накопичували гроші, бояться їх втратити. Відтак шукають спосіб швидко вкласти зароблене в надійний об’єкт – зокрема в нерухомість. У поспіху люди підписують папери, в яких не розібралися, не звертаються по допомогу до експертів».

Ошукані вкладники розповідають: отримати для перегляду дозвільні документи у забудовника вкрай важко. Натомість представник відомої будівельної фірми у Львові Роман Бебешко каже: якщо фірма не надає документів – це перший сигнал для занепокоєння.

У студії експерти розповідали, як не піддаватися на будівельні афери

«Коли купуєте житло на первинному ринку, передусім вимагайте у забудовника бодай мінімальний набір дозвільних документів, – радить експерт. – Це дозвіл на виконання будівельних робіт або декларація про початок будівельних робіт, договір оренди землі або державний акт на право користування землею чи на право власності. Також позитивний висновок державної експертизи. Фірма, яка працює прозоро, такої інформації не приховує».

Зрештою, як зауважив директор департаменту містобудування ЛМР Андрій Павлів, у випадку зі Львовом на сайті міської ради можна знайти у відкритому доступі накази про вихідні дані на початок проектування, ухвали про надання землі в оренду.

А ще Роман Бебешко рекомендує звернути увагу на схеми продажу. Зокрема, Закон України «Про інвестиційну діяльність» дає змогу залучати кошти через фонди фінансування будівництва та через іпотечні облігації. «Якщо вкладаєте кошти якимсь із цим методів – додатково страхуєтеся захистом держави. Такі договори додатково контролює національна комісія, що здійснює регулювання ринку фінансових послуг», – каже він.

Зрештою, окрім дозвільних документів, є інша інформація, яка може допомогти людям розпізнати аферистів. «Передусім – безпосередня ціна об’єкта. Людей має насторожити, якщо вона суттєво відрізняється від середньої ринкової вартості, – переконаний Євген Міщанчук, віце-президент Асоціації фахівців із нерухомості. – Треба докласти зусиль і знайти дані про забудовника бодай в Інтернеті: які об’єкти він уже збудував, чи завершили їх вчасно, чи виконані вони якісно. Якщо людина лінується витрачати час на такі пошуки, то їй краще купувати вторинне житло. Тут шанси бути ошуканим значно менші».

Та все ж головна порада від експертів – юридична консультація та нотаріальне завірення договорів. «Договір обов’язково потрібно оформлювати у нотаріуса, – каже нотаріус Любомир Сліпенький. – Нотаріус зобов’язаний перевірити повноваження представника сторін, встановити особу представника, що мають підтверджувати установчі документи, державні реєстри. Нотаріус зобов’язаний встановити дійсність намірів сторін. Нотаріус відповідає за договір, який він посвідчив».

До слова, цікавий факт: як показує досвід, притягнути до відповідальності будівельного афериста складно. Натомість вирахувати і покарати так званого «чорного» нотаріуса – можливо. Принаймні такі прецеденти, за словами в. о. начальника відділу боротьби з економічною злочинністю Львівського міського управління міліції Івана Штойка, є. Зокрема, зараз у Львові в судах розглядають справи про нотаріальне шахрайство. Були випадки, коли нотаріус посвідчував договір на житло, що вже перебувало в іпотеці.

«Мені складно уявити стан людей, які важко працювали багато років, часто за кордоном, далеко від рідних, а потім за одну мить втратили ці гроші, – каже автор та ведучий програми Дмитро Добродомов. – І найприкріше, що часто українці стають жертвами через власну наївність чи необізнаність. Ми закликаємо людей: краще потратьте більше часу, але добре все зважте й перевірте – і лише після цього приймайте рішення. Як свідчить практика, віддавши гроші аферистам, шанси повернути їх мінімальні. Тож сподіваємося, що поради, які дали наші експерти у студії, допоможуть багатьом не стати жертвами шахраїв».

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-11-15 02:27 :00