Новини » Політика

Михальчишин: Виходець із спецслужб СРСР консультував «Свободу»

Віктор Гвоздь (екс-начальник військової розвідки України. – ZIK) тривалий час співпрацює зі «Свободою», надаючи їй експертно-аналітичні консультації згідно зі своїм фахом.

Про це у прямому ефірі політичного спецпроекту «Люстрація» на телеканалі ZIK заявив народний депутат від ВО «Свобода» Юрій Михальчишин. Програму було присвячено аналізу створеного «Свободою» уряду національної альтернативи та ситуації зі звільненням Юлії Тимошенко.

Експерт «Люстрації» голова Конфедерації незалежних профспілок Львівщини Андрій Соколов нагадав Юрію Михальчишину про «свободівський» принцип «трьох К», за яким у партії нема «кадебістів, кучмістів, комуністів». Як уточнив експерт, він не має до Віктора Гвоздя особистих претензій, але виникають питання «з точки зору люстрації за критеріями «Свободи», бо починав Гвоздь свою кар’єру на початку 70-х років на серйозних державних посадах. Я як мінімум впевнений, що він був членом комуністичної партії». Відтак Андрій Соколов запитав у нардепа, чому «Свобода» взяла в уряд колишнього функціонера компартії.


Юрій Михальчишин

Як пояснив Юрій Михальчишин, «Свобода» не приймає до лав партії керівних членів компартії, «за винятком тих осіб, які вступали в компартію вимушено, через службу в збройних силах СРСР». Водночас свободівець наголосив, що «пан Гвоздь дуже шанована людина», й нагадав, що той працював в українській делегації в Раді безпеки ООН й на посаді військового аташе в низці держав.

Відтак, ведучий «Люстрації» нагадав, що Віктор Гвоздь – «кадровий грушник». У відповідь Юрій Михальчишин перепитав: «Чи ви хочете сказати, що українська держава, якою опанують націоналісти, займатиметься тим, що пропагуватиме вишиванку, пісню і трембіти в світі? Потрібні фахові українські спецслужби, прокурори, слідчі, українські розвідники. У нас немає армії – нам доведеться відбудовувати її фактично з нуля». За словами Юрія Михальчишина, «Свобода» шукає кадри, зокрема це стосується людей, «які пройшли з нашою політичною силою певний шлях, – і ми цілком свідомо робимо виняток для них. Бо вони не могли в тих історичних умовах поводитися інакше». Ведучий «Люстрації» нагадав, що в офіційній біографії Гвоздя зазначено: він перебував на керівних посадах в СБУ і Службі зовнішньої розвідки у 2003-2005 роках, за президентства Леоніда Кучми. У відповідь Юрій Михальчишин пояснив, що це не може бути критерієм, адже за часів Кучми країна не перебувала у вакуумі.

Тож ведучий попросив пояснити, як у «Свободі» з’явилась кандидатура Віктора Гвоздя, котрий, нагадаємо, став міністром закордонних справ в уряді національної альтернативи, створеному «Свободою». «Чи Гвоздь є членом ВО «Свобода»? – перепитав Антін Борковський. Як пояснив Юрій Михальчишин, люди «у потенційному складі нашого націоналістичного уряду не з’явились нізвідки – вони не вчора прийшли в партію». Як наголосив народний депутат, «Віктор Гвоздь тривалий час співпрацює з нашою політичною силою, надаючи експертно-аналітичні консультації, згідно зі своїм фахом. Це нормально. Це практика багатьох європейських країн».

Почувши це, не витримав колишній учасник «голодування на граніті» народний депутат Олесь Доній. На його думку, поява кандидатури Віктора Гвоздя є підтвердженням того, про що подейкують у суспільстві – про наявність зв’язків «Свободи» зі спецслужбами. Обурений Юрій Михальчишин почав звинувачувати Олеся Донія, мовляв, у того «галюцинації».


Олесь Доній

У відповідь Олесь Доній зацитував Юрія Михальчишина: «Ви сказали, що Гвоздь давно вам давав консультації». Свободівець одразу перепитав: «А що, хіба це заборонено законодавством?!» Олесь Доній зазначив: «Я ж не кажу, що заборонено...». На думку Юрія Михальчишина, його опонент «розвиває політичну параною». У відповідь народний депутат Доній повторив: оприлюднення того, що виходець з СБУ і ГРУ надавав «Свободі» консультації, є чималим позитивом, «бо про це, принаймні, знатимуть».

Довідка.

Гвоздь Віктор Іванович

Генерал-лейтенант

– 1981-1993 рр. – служба на командних і штабних посадах у частинах та підрозділах розвідки СРСР та України.

– 1993-1995 рр. – участь у миротворчих операціях ООН на території колишньої Югославії.

– 1996-1999 рр. – аташе з питань оборони при Посольстві України в Хорватії та Боснії і Герцеговині (за сумісництвом).

– 1999-2000 рр. – заступник начальника Воєнно-дипломатичного управління МО України.

– 2000-2003 рр. – представник МО України в ООН; член делегації України в Раді безпеки ООН.

– 2003-2005 рр. – на керівних посадах в СБУ й Службі зовнішньої розвідки України.

– 2005-2008 рр. – на держслужбі: заввідділу програм Головної служби безпеки й оборонної політики Секретаріату Президента України.

– 2008-2010 рр. – начальник Головного управління розвідки МО України.

Російськомовна версія тут.

Польськомовна версія тут.

Loading...