live
Новини » Львів

В Яворові освятили пам’ятник воїнам-афганцям

«Як священик я поховав не одного хлопця, якого в цинковому гробу привезли з Афганістану. Повірте, на війну дітей посилає влада – не від Бога. Тому в ланцюжку пам’яті про «афганське пекло», в якому згоріли тисячі українців, не повинно бути слабкої ланки – забуття».

Про це заявив у неділю, 13 жовтня, в місті Яворові під час відкриття пам’ятника воїнам-афганцям капелан Львівського обласного козацького товариства Всеукраїнської громадської організації «Українське реєстрове козацтво», кавалер «Срібного козацького хреста» Йосиф Лучит. Про це повідомив власкор IA ZIK.

За словами козацького душпастиря Львівщини Йосифа, який довший час був настоятелем храму святого Юра в Яворові, відрадно, що освячення пам’ятника яворівським юнакам, що загинули на нікому не потрібній війні, їхні бойові побратими приурочили святу Покрови Пресвятої Богородиці, яке для нас, українців, є не лише християнським, а й національним: символізує зв’язок поколінь, невмирущість героїчних традицій нашого славного народу.

«Не лише козаки щиро вірили в силу Покрови, а й героїчна Українська Повстанська Армія була під опікою святої Богородиці. Отож цей день набрав не лише християнського, а й патріотичного змісту. Тому варто нам би звернутися до офіційного Києва, щоб День Збройних сил України, які гартуються на історичних традиціях козацтва та національно-визвольних змагань, теж на державному рівні святкували саме в День Покрови Пресвятої Богородиці», – запропонував багатотисячній аудиторії, що зібралася у військовому мікрорайоні Яворова, біля церкви та КПП Залізної бригади Короля Данила, капелан Львівського обласного козацького товариства ВГО «Українське реєстрове козацтво».

Урочистості з нагоди відкриття пам’ятника воїнам, що загинули в Афганістані, капелан Яворівського гарнізону, отець-декан Володимир Шидловський розпочав із Богослужіння в церкві Покрови Пресвятої Богородиці за участі священиків з інших парафій. Люди молилися не лише за душі убієнних та за здоров’я тих, кому волею Господа вдалося вижити, а й за мир у державі та світі.

Відтак більше трьох тисяч людей пішли до пам’ятника, де відбулося віче-реквієм. Слово мали, зокрема, народний депутат України Василь Пазиняк, голови Яворівських РДА й районної ради – відповідно Микола Романюк та Іван Карпа, заступник міського голови Яворова, полковник у відставці, учасник бойових дій в Афганістані Олег Роїк, голова Львівської обласної організації Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) Михайло Магеровський.

Відозву до учасників події прислав Герой України, доктор політології, голова Української СВА, генерал-майор Сергій Червонописький, в якій подякував колишнім бойовим побратимам за зведення пам’ятника загиблим українцям в Афганістані.

Особливо хвилюючим був виступ мами загиблого в Афганістані яворівчанина Романа Курляка, яка крізь сльози зізналася, що у фігурі солдата, яка возвисилася на постаменті, вона впізнала сина.

Дівчата в національних строях винесли на вулицю портрети загиблих в Афганістані яворівських юнаків. А скульптор Петро Штаєр пояснив аудиторії, що він образ воїна-афганця зробив таким, щоб у ньому пересікалися риси усіх дев’яти юнаків з Яворівщини, які життям заплатили за бездумну та підлу політику тоталітарного режиму.

Голова Яворівської РО УСВА Мирон Дудич замість промови виконав під гітару пісню, яку написав ще зовсім юним хлопцем у перерві між боями.

Сотні людей, серед яких були і ветерани Афганістану, і родини загиблих, під сумну мелодію у виконані військового оркестру понесли до пам’ятника квіти. А солдати 24-ї окремої механізованої Залізної бригади імені князя Данила Галицького поклали гірлянди слави, вшанували загиблих українців в Афганістані символічними пострілами в небо зі стрілецької зброї та пройшли повз монумент урочистим маршем.

У коментарі власкорові IA ZIK колишній військовий журналіст, який пройшов горнило афганської війни, полковник запасу, депутат Яворівської районної ради Ігор Гевко зазначив, що постамент у вигляді двох скал та скверик біля нього зведено самими «афганцями» під час десятків толок, а гроші жертвували прості люди.

«Ми навіть, чесно кажучи, й не сподівалися, що митець Петро Штаєр створить фігуру воїна-афганця, наче живу людину. Також щиро дякуємо головному архітекторові Яворівського району Любомирові Новосільцю, який був ідейним натхненником цього пам’ятника», – зазначив колишній журналіст-»афганець».

Нагадаємо, що під час толок споруджувати пам’ятник бойовим побратимам «афганці» приходили навіть на милицях.

Довідка IA ZIK.

Загалом 226 яворівчан – офіцерів, прапорщиків, сержантів та солдатів пройшло через криваві жорна Афганістану: дев’ятеро юнаків загинуло (один зник безвісти), ще троє померло вдома від ран. За героїзм сімох вихідців з Яворівського району нагороджено орденом «Червоної Зірки», 2 – орденом «За службу Батьківщині», 16 – медаллю «За бойові заслуги, 7 – медаллю «За відвагу». Відділи своє молоде життя на цій невизнаній війні яворівчани: Михайло Виздрик, с. Кам’янобрід; Зиновій Середа, с. Мужиловичі; Іван Кіт, с. Передвір’я; Роман Курляк, с. Калинівка; Михайло Дудик, с. Залужжя; Андрій Калитка, с. Страдч; Роман Гуль, с. Жорниська; Ярослав Бубняк, с. Старичі; Ігор Гринник, м. Новояворівськ.

 

Loading...