Новини » Львів 30 вересня, 2013, 21:11
У Дрогобицькій колонії вшанували пам’ять закатованого о. Віталія Байрака

У Дрогобицькій виправній колонії №40 відкрили меморіальну таблицю пам’яті блаженного о. Віталія Байрака, який загинув від рук енкаведистів.

Про це повідомив кореспондент IA ZIK.

На честь о. Віталія Байрака відслужили Архієрейську Службу Божу за участю єпископа Венедикта Алексійчука та протоігумена отців Василіан Пантелеймона Саламахи. У Богослужінні взяли участь понад 30 монахів-василіан, отець-капелан колонії Василь Гром, працівники ДВК-40 та засуджені. Єпископ Венедикт освятив меморіальну таблицю пам’яті о. Віталія та Плащаницю.

Відтак в актовій залі колонії відбувся семінар отців Василіан, присвячений блаженному Віталію. Доповіді «Репресії ченців Василіанського чину. Доля блаженного Віталія Байрака, ЧСВВ» та «Історія Василіанського чину в часи підпілля» виголосили о. Полікарп Марцелюк та о. Володимир Палчинський. Відтак представники духовенства поспілкувалися із засудженими. Багато з них висповідалися і прийняли Святе Причастя.

Нагадаємо, блаженний Віталій Байрак народився 24 лютого 1907 р. в с.Швайківці на Тернопільщині. Навчався у Чортківській гімназії. У 1924р. вступив до монастиря оо.Василіан. У 1933 р. склав вічні обіти і був рукоположений на священика у Жовківському монастирі.

Отець Віталій провадив парафіяльне життя в церкві Пресвятого Серця Ісусового, був заступником ігумена, вів канцелярію. Став провідником Марійської Дружини та очолив Товариство апостольства Молитви гідної смерті, проповідував у різних містах.

У червні 1941 р., за волею настоятелів, ієромонах Віталій Байрак заступив замученого наприкінці першої більшовицької окупації ігумена Свято Троїцького монастиря у Дрогобичі о.Якима Сеньківського. Отець Віталій став провідником тих же товариств, що й у Жовкві. Вірні поважали й любили цього привітного монаха не тільки за повчання та власний приклад, але й за талант вислухати, підтримати, дати духовну пораду.

Однак такі люди не могли залишатися поза увагою пильного ока НКВС, тож уже 17 вересня 1945 року працівники Управління НКВС Дрогобицької області арештували о.Віталія Байрака (в миру – Володимира Байрака). Його звинуватили у тому, що, проживаючи на території, тимчасово окупованій німецькими військами, в 1941 р. брав участь у богослужінні в с. Туринка на могилі воїнів УГА, після чого виступив з антирадянською проповіддю, а також «написал статью клеветнического характера на партию большевиков, которая опубликована в антисоветском календаре «Миссионар» за 1942 год». Рішенням військового трибуналу військ НКВС Дрогобицької області 13 листопада 1945 р. йому інкримінували статтю 54-10 КК УРСР та засудили до 8 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Свідок пан Василенко, котрий у 1946р. намагався передати о.Віталію освячені пасхальні страви, розповідав, що о.Віталія дуже били і приносили до камери на простирадлі. Загинув о.Віталій Байрак від рук катів НКВС в Дрогобицькій тюрмі 16 травня 1946 року.

Поховали його на «Бригідках» у Дрогобичі. Але, на превеликий жаль, знайти могилу о. Віталія й до сьогодні не вдалося.

Прокуратура Львівської області 14 серпня 1995 року реабілітувала священика посмертно, а це значить, що звинувачення за ст.54-10 КК УРСР визнані помилковими і ієромонах Віталій Байрак є невинним.

Обряд беатифікації відбувся 27 червня 2001 року у Львові під час Святої Літургії у візантійському обряді за участі Івана Павла ІІ. Вірні з любов’ю, вдячністю й жалем згадують це славне ім’я.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-20 11:28 :02