Новини » Львів 16 вересня, 2013, 9:11
В Яворові оновили королівський будиночок Яна ІІІ Собеського

У місті Яворові Львівської області під час Міжнародної наукової конференції, приуроченої 330-річчю Віденської відсічі, яка відбувалася 12–14 вересня, митці з польського Ярослава презентували виставу «Король Ян ІІІ Собеський – повіті Ярославському історія і сучасність», авторства Йоанни Ельжбети Поташек та Ярослава Орловського.

Театралізоване дійство доповнили й яворівці – виходом до аудиторії в ролі короля Святослава Різника, режисера районного радіомовлення. Про це повідомив власкор IA ZIK.

Ще однією родзинкою святкування стало вручення українськими реєстровими козаками символічної шаблі головній господині української фази цього форуму – Софії Міхневич, голові Яворівського осередку Товариства польської культури землі Львівської.

Відтак, відбулася презентація оновленого будинку, що на території колишньої королівської резиденції Яна ІІІ в Яворові, де, за словами істориків, приймали почесних гостей бенкету на честь Віденської перемоги.

Цю історичну споруду, яка за німців була лазаретом, за тоталітарного режиму й донині – тартаком та столярним цехом, за короткий час, працюючи в поті чола, оновили робітники під керівництвом начальника Яворівської КЕЧ та головного інженера – відповідно підполковника Федора Савицького та майора Віталія Прокудіна.

Коли екскурсію господарським двором КЕЧ проводила директор музею «Яворівщина» Мар’яна Гаврилюк-Гасиджак, її розповіді присутні слухали з неабияким інтересом. Бо правду кажучи, мало кому відомо, що в Яворові колись була така прекрасна королівська резиденція із замком, що потопав у садах, з дендропарком та доріжками, скульптурами, фонтанами – на кшталт французьких помість.

«Усю цю красу Ян ІІІ Собеський у Яворові створив для своє коханої дружини Марисі, яка виховувалася при королівському дворі у Франції», – наголосила пані Мар’яна.

А біля стародавньої церкви Різдва Пресвятої Богородиці учасників конференції вже чекав отець-декан Степан. Гості не лише оглянули цей прекрасний древній дерев’яний храм, якому понад чотири століття, а й помолилися в ньому. Потім спустилися у відреставрований вихід з королівського підземелля, яке свій початок бере на господарському дворі Яворівської КЕЧ району, неподалік стіни, що залишилася від зруйнованого замку.

У коментарі власкорові IA ZIK голова Яворівської РДА Микола Романюк заявив, що ця Міжнародна наукова конференція,  присвячена 330-річчю Віденської битви,  відкрила для Європи Яворів із ще одного історичного боку.

«Будемо сподіватися, що така промоція уже невдовзі відгукнеться новим міжнародним партнерством нашого славного історичними традиціями яворового краю в царині туризму, культури, господарки не лише з Польщею, а й з іншими  державами Євроспільноти», – зазначив М. Романюк.

Довідка IA ZIK.

За історичною довідкою, 21 травня 1674 року Ян Собеський став королем Польщі та взяв титул Ян ІІІ. Великі урочистості відбулися в Яворові 15 червня 1678 року з нагоди хрещення в місцевому парафіяльному костелі королевича Олександра. Сьогодні у храмі знаходиться свідок цих подій – образ св. Анни, відреставрований краківськими майстрами і повернений костелу Св. ап. Петра і Павла як історична цінність.

У 1683 році король Ян ІІІ зі своїм військом, в якому було й 5 тис. козаків, розгромив турків під мурами Відня. Після блискучої перемоги він відпочивав у Яворові, де й приймав вітання всіх християнських монархів.

У 1684 році численні посли зібралися в Яворові. Історики оповідають, що однієї лише шляхти прибуло більше півтисячі. Усі найкращі доми в місті зайняли гості, щедро оплачуючи за проживання; і кілька тижнів здавалося, що столицю Польщі перенесли з Варшави в Яворів. 6 липня було дано грандіозний бенкет, який увічнив на олійному полотні італійський художник, прізвища якого не знаємо.

Після Віденської перемоги Яворів подарував Яну ІІІ плуг, борону і 6 сивих волів та влаштував грандіозне весілля, де королева танцювала з війтом, а король зі старостиною, дружиною коваля. «Весілля в Яворові» відтворив на полотні Шлегель, а картина довший час прикрашала Ратушу у Львові.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-23 22:39 :20