Новини » Суспільство 21 серпня, 2013, 12:03
На Форумі видавців вручать літературну премію ім. Олеся Ульяненка

15 вересня о 20.00 у Музеї історії релігії у Львові (пл. Музейна, 2) у рамках ХХ Форуму видавців відбудеться урочисте вручення премії Міжнародної літературної премії ім. Олеся Ульяненка.

Про це повідомляє прес-служба Форуму видавців.

Міжнародна літературна премія ім. Олеся Ульяненка заснована у 2012 році Спілкою письменників міжнаціональної згоди ФРН. Щорічно нею відзначають кращі твори українських письменників.

«Журі відбирає лауреатів за якістю текстів, ступенем нонконформізму та позитивною асоціальністю самого автора», – йдеться у повідомленні.

На Міжнародну літературну премію імені Олеся Ульяненка-2013 номінували 56 письменників, серед яких було відібрано 10 найкращих. До шорт-листа увійшли:

 1. Гулько-Козій Олеся, повість «Та, що ходить на руках»
 2. Заславська Олена, збірка «Бдыщь-мен и Ко»
 3. Кабір Максим, збірка «Книжка»
 4. Квітка Віталій, роман «Два епізоди з життя невідбулого коханця Мати Харі»
 5. Коробчук Павло, роман «Море для шульги»
 6. Вікторія Гранецька, роман «Тіло»
 7. Перетятко Юрій, повість «В тенетах маразму»
 8. Полежака Артем, порно-поема «Дженна»
 9. Радченко Лариса, збірка «Пташині клітки ребер»
 10. Хімич Марія, збірка творів «Півні-Ч»

Також журі, до складу якого ввійшли голова Спілки письменників міжнаціональної згоди Володимир Сергієнко, письменники Євгенія Чуприна, Володимир Вакуленко-К, Сергій Пантюк, Сергій Жадан та Лесь Подерв’янський, окремо розгляне кандидатури, висунуті релігійними організаціями:

 1. Виговський Олександр, твір «Горохова-forever»
 2. Шеляженко Юрій, твір «Я – традиція».

Зазначимо, крім вручення премії на Форумі видавців 15 вересня у Львівському академічному театрі «Воскресіння» об 18.00 відбудеться дискусія «Ким був Олесь Ульяненко для сучасної літератури?».

Довідка ІА ZIK.

Олесь Ульяненко (справжнє ім’я Олександр Ульянов) – український письменник, наймолодший лауреат малої Шевченківської премії. Отримав її 1997 р. у 35-річному віці за роман «Сталінка».

Народився 8 травня 1962 року у місті Хорол на Полтавщині.

2009 року його роман «Жінка його мрії» за висновком Національної експертної комісії з питань моралі був визнаним порнографічним, книгу вилучено з обігу. Порнографією роман визнала експерт Нацкомморалі Варвара Опанасівна Ковальська, яка не є філологом за освітою. Це викликало незадоволення серед частини громадськості. Особливо обурили українську культурну спільноту граматичні помилки у тексті цього висновку, а також абсурдні звинувачення у надмірній майстерності зображення еротичних сцен.

Незалежна комісія, що складається з відомих літературознавців, не знайшла в романі жодних ознак порнографії. Голова Національної спілки письменників України, а також Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України Володимир Яворівський написав звернення до Нацкомморалі, де закликав «не виставляти Комісію на посміховисько, а знайти цивілізований вихід із ситуації, що склалася», а також повідомив: «Вважаю Ваше рішення таким, що завдає шкоди свободі творчості в Україні, яке вимагає хуторянського «пуританства» «совдепівських» часів»«.

Деякі члени самої Нацкомморалі теж не погодились з висновком В. О. Ковальської – про це заявили пресі Андрій Курков та Павло Мовчан. Навіть керівництво Нацкомморалі не вважає її висновок рішенням комісії і заявило по свою непричетність. Але щоби повернути книгу на полиці, письменник був змушений оскаржувати висновок у суді.

Щоправда пізніше з’ясувалося, що у процесі судового розглядання на руках представників НЕКу опинився негативний експертний висновок Інституту Літератури за підписом заступника голови інституту, доктора філологічних наук, члена-кореспондента НАН України, завідувача відділу давньої української літератури Миколи Сулими. У цьому висновку йшлося, що «коли б редактори мали добрий смак, коли б володіли високою культурою, коли б добре знали історію світової літератури, вони б не допустили тиражування низькопробного бульварного чтива, яким є «Жінка його мрії». Микола Сулима у своєму висновку вказує винних у порушенні Закону про суспільну мораль, це, по-перше, автор передмови Є. Чуприна, зі звинувачення якої починається висновок, по-друге це головний редактор видавництва С. С. Скляр, відповідальна за випуск К. В. Шаповалова, редактор О. І. Красюк. У тексті експертного висновку доктора філологичних наук, члена-кореспондента НАН України вживається слово «лезбіянство» (через «з»), а також порушуються закони синтаксису.

Багато хто вважає, що заборона книжки має політичне підґрунтя.

У грудні 2009 вийшла в світ нова книжка Олеся Ульяненка – кримінальна мелодрама «Там, де Південь». Це був останній твір письменника, вперше виданий за його життя.

У квітні 2010 вийшло нове видання «Жінки його мрії»; його презентація відбулася у вигляді провокаційного літературно-художнього перформансу в київській галереї «Карась».

У 2013 році вийшла його книга «Пророк».

Помер письменник 17 серпня 2010 року у своїй квартирі в Києві. Похований в Києві на Байковому кладовищі

15 серпня 2011 р. до роковин письменника презентували книгу «Олесь Ульяненко. Без цензури». До книжки увійшло близько 40 інтерв’ю, які автор дав різним виданням та телеканалам протягом 1994–2010 років. Також у книзі є детальний виклад і документи судової справи Олеся Ульяненка проти Національної комісії з питань моралі. Їх підготував адвокат письменника Олег Веремієнко.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-20 07:08 :14