Новини » Львів 11 червня, 2013, 11:34
Експеримент з концесією замків на Львівщині зазнав фіаско: держава розриває угоди

10 червня настав кінець експерименту з передаванням на Львівщині у концесію середньовічних замків. Держава розриває угоду про передання у довготермінове управління замку в Старому Селі.

Незабаром, таке саме рішення ухвалять і щодо замку в Тартаков, йдеться у статті «Капітуляція експериментальних замків» на сайті zbruc.eu.

Як зазначає видання, Львівщина стала першою областю в Україні, де спробували знайти для пам’ятки не власника, а довготермінового управлінця. Так, у лютому 2010 року в концесію на 49 років Львівська ОДА передала палац у Тартакові. Концесіонером став приватний підприємець Ігор Новосад. Інвестор зобов’язувався вивести палац з аварійного стану і зробити там туристично-відпочинковий центр. Трохи менше як за рік після того, у грудні 2010 року, в концесію ТОВ «Кріс», яке представляв львівський бізнесмен Михайло Риба, віддали також замок у Старому Селі. Попри обіцянки привести пам’ятки до належного стану за кілька років, досі жоден з концесіонерів не почав навіть протиаварійних робіт.

Обидва замки через три роки після передання у концесію залишаються у тому самому стані, що й перед тим. Якщо не в ще гіршому. Цієї весни у Старому Селі кипіла робота: невідомо хто і невідомо навіщо розбирав стару кладку стін замку й вивозив її звідти цілими вантажівками.

«У понеділок, 10 червня, ми розриваємо угоду про концесію у Старому Селі. Найближчим часом також розірвемо угоду й Тартакові. На жаль, жоден приклад не був вдалий. Майбутні плани щодо замків будемо озвучувати пізніше», – прокоментував начальник управління охорони культурної спадщини Львівської обласної державної адміністрації Валерій Потюк.

Цікаво, не всі концесіонери знали, що з ними розриватимуть угоду. Ігор Новосад, приватний підприємець, який мав рятувати палац у Тартакові, дізнався про це під час розмови зі «Z». «Я ще такого не чув. Моя позиція дуже проста, майже чотири роки після передачі у концесію я ходжу по бюрократичній дорозі. Попри такий довгий шлях, я так і не зміг приступити до дій через численні митарства», – сказав Ігор Новосад. Його колеґа Михайло Риба не зміг поговорити з журналістами видання.

Як зазначає голова обласної організації Товариства охорони пам’яток історії та культури Андрій Салюк, ситуація із замком у Старому Селі – не виняток, а правило. За інформацією обласного управління охорони культурної спадщини, загалом на Львівщині на обліку перебуває 10 замків: Бродівський, Добромильський, Жовківський, Золочівський, Львівський, Олеський, Свірзький, Старосельський, Підгорецький та Поморянський. За останні кілька років по цеглинах розтягували не лише старосельську твердиню, а й замки в Поморянах та Підгірцях. І це лише ті випадки, про які добре відомо фахівцям-реставраторам.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-26 10:09 :11