Новини » Регіони 10 червня, 2013, 12:14
Вкладники «Західінкомбанку» не можуть повернути кошти – розслідування
Владники «Західінкомбанку» не можуть повернути кошти - розслідування
Владники «Західінкомбанку» не можуть повернути кошти - розслідування

Криза 2008 року, яка поставила на коліна українські банки, здавалося б уже давно позаду. Про це, зокрема, декларує НБУ, запевняючи у міцності банківської системи. В той же час, й нині чимало вкладників не можуть повернути свої заощадження. Наприкінці травня у Львові члени кредитної спілки «Дністер», які не можуть повернути свої гроші через банкрутство банку «Дністер», перекрили вулицю. НБУ повідомив про ліквідацію банку ще 2010 року. Втім, 600 млн грн зобов'язань так і підвисли у повітрі. Інший приклад - рослідування журналіста ІА ZIK про ситуацію з «Західінкомбанком».

До IA ZIK звернувся заступник голови Львівської обласної організації «Українська спілка ветеранів Афганістану Олександр Купін.

Учасник бойових дій в Афганістані, стверджує, що у 2009 році поклав на депозит у луцькому «Західінкомбанку» 115 тисяч гривень. Однак фінансова установа вперто не повертала його. Отож Купін звернувся до суду. І 20 червня 2011 року Луцький міськрайонний суд виніс рішення стягнути в примусовому порядку з ТЗОВ КБ «Західінкомбанк» банківський вклад в сумі 160 тисяч гривень. А через два місяці виконавчий лист був прийнятий до виконання держвиконавцем першого відділу державної виконавчої служби Луцького міського управління юстиції. Однак рішення суду і донині не виконане.

Обурений ветеран вбачає у цьому ознаки кримінальних злочинів, зокрема, незаконне позбавлення права розпоряджатися приватною власністю.

За інформацією радіо «Свобода», таких як Купін – чимало. Наприклад, у Рівному вкладники «Західінкомбанку» оголосили про створення громадської організації, котра домагатиметься поновлення їхніх прав. Пенсіонерка Софія Мізга є клієнткою банку з часу його заснування. Коли захворіла, спробувала зняти свої кошти на лікування, на яке пішло чотири тисячі гривень. «Приходжу в банк,  даю епікриз, розповідаю, що я позичила гроші – «Немає грошей», – розповідає вкладниця.

Як все починалося

Фінансові проблеми банку розпочалися із кризою 2008 року. У 2009 році з моменту взяття під варту тодішнього керівника,   депутата Луцької міськради Василя Гаврилишина вони лише поглибилися. За матеріалами ГУБОЗ МВС щодо нього порушена кримінальна справа за частиною 4 статті 190 Кримінального кодексу України («шахрайство, здійснене в особливо великих розмірах»).

Під час розслідування було встановлено, що Василь Гаврилишин дав вказівку оформити від імені охоронців банку кредити на суму 2,5 млн дол. При цьому, за версією слідства, банкір розпоряджався даними коштами на свій розсуд. Крім того, Генпрокуратура порушила щодо нього кримінальну справу за частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України («привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем»)

Поки Гаврилишин вирішував власні проблеми, банк опинився у глибокій кризі. У лютому 2009 року у фінансовій установі запровадили тимчасову адміністрацію НБУ. А через рік офіційним інвестором ПАТ «Західінкомбанк» стала компанія ВАТ «Недиверсифікований закритий венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Інноваційні стратегії», яку пов’язують із народним депутатом від Партії регіонів Юрієм Іванющенком.

Натомість Гаврилишин, за інформацією ЗМІ, зараз перебуває за кордоном – або в Норвегії, або в Нідерландах. Його син Роман чомусь змінив прізвище – із Гаврилишина став Пшонкою.

Банк готовий віддавати гроші.  12 років?

Поспілкуватися «вживу» із представниками адміністрації фінансової установи журналістам не вдалося. Отож, довелося вдатися до іншого способу – письмового звернення. На нього у «Західінкомбанку» все таки відреагували – відповідь підписала голова правління Галина Скиба.

У фінансовій установі стверджують, що не відмовляються і не ухиляються від виконання своїх зобов’язань. «Банк завжди готовий йти назустріч вкладникам, у тому числі шляхом добровільного виконання рішення судів, пошуку конструктивних шляхів вирішення повернення вкладів».

Банкіри переконують, що не залучають нових вкладів фізичних осіб і не кредитують за рахунок власних ресурсів.

У відповіді Галина Скиба також заявила: «Банком щомісячно проводиться виплата депозитних коштів та нарахованих процентів в розмірі від 1,5 до 2,2 мільйона гривень».

Але це – крапля в морі. Згідно зі звітом про фінансовий стан (баланс) у першому кварталі 2013 року, ПАТ «Західінкомбанк» боргував лише фізичним особам майже 332 мільйони гривень. Тобто при оптимістичному щомісячному погашенню боргів (2,2 млн грн. щомісяця) людям доведеться чекати власних грошей понад 12 років. А власний капітал (разом зі статутним) становить лише 234,3 мільйона гривень.

У подібній ситуації, як і пересічні громадяни, довелося побувати і владі. Декілька років депозит обсягом 3,6 мільйона гривень не могла забрати і Луцька міськрада. Останній транш вкладу обсягом 1,2 мільйона банк повернув лише наприкінці лютого 2012 року. «До копійки давно все забрали. Правда, непросто це вдалося, але забрали», – згадав ту ситуацію у розмові з IA ZIK мер Луцька Микола Романюк.

Поза тим, у «Західінкомбанку» не захотіли пояснити, чому ж усе таки не повертають гроші Олександру Купіну. «Інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третіми особами при наданні послуг банку, є банківською таємницею», – йдеться у відповіді за підписом Галини Скиби.

Все в руках суду

За словами начальника першого відділу Державної виконавчої служби Луцького міського управління юстиції Сергія Харченка, таких як Купін – понад тисячу. «У нас не тільки на користь даного громадянина перебуває виконавче провадження. У нас є зведене виконавче провадження, в якому – понад тисяча виконавчих документів. Це виконавче провадження на даний момент є зупинене відповідно до норм Закону України «Про виконавче провадження», які діяли на момент зупинення виконавчого провадження. Зараз цей закон – у новій редакції. Підстави щодо зупинення по такій частині вже відсутні, але закон зворотної сили не має. Тому на даний момент виконавче провадження є зупиненим», – зазначив він.

Наразі ж справа чекає вердикту Львівського апеляційного адмінсуду. Саме у цій установі мають вирішити, чи отримають вкладники банку власні гроші.

Мирослав Ватащук,
для IA ZIK

 

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-22 20:53 :25