Новини » Львів 29 квітня, 2013, 21:32
На Львівщині вшанували 120-річчя українського різьбяра Й. Станька, що дивував світ

У понеділок, 29 квітня, в місті Яворові Львівської області відбулася святкова академія з нагоди 120-річчя Йосипа Станька, основоположника художньо-технічного прийому яворівського орнаментального різьблення.

Про це повідомив власкор IA ZIK.

Таке поважне вшанування митця зі світовим іменем Йосипа Станька завдячує ініціативі фахівців Яворівської центральної районної бібліотеки, які скликали на цей захід інтелігенцію та учнівську молодь.

Спогадами про свого іменитого батька поділилися дочка майстра Оксана та син Ярема.

У святковій академії, зокрема, взяв участь та виступив заслужений майстер народної творчості України, художник, різьбяр, засновник і голова Яворівського осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України Іван Бабійчук.

Родзинкою святкування ювілею великого українського майстра стали улюблені

пісні Йосипа Станька у виконанні молодих і талановитих яворівчан.

У коментарі IA ZIK директор Яворівської центральної районної бібліотеки Марія Марків зазначила, що творчість Йосипа Петровича Станька відкрила нову сторінку у розвитку українського декоративного мистецтва. Започаткована ним яворівська різьба завоювала собі право стати невід’ємною частиною українського народного мистецтва, знайшовши широке визнання за межами України.

«Сьогодні нове покоління майстрів вносить у розвиток яворівської орнаментальної різьби щось своє і одночасно спільне – станківське, яворівське. Тому ми вернісаж наукових праць великого майстра оздобили ще й витворами мистецтва з яворівською різьбою», – наголосила М. Марків.

Довідка IA ZIK.

Йосип Станько – творець нового художньо-технічного прийому орнаментального різьблення, талановитий майстер завдяки якому відбулось становлення яворівської школи, основоположник яворівської різьби. В юності був музикантом, грав на кларнеті. Володів п’ятьма мовами. Хоровий спів, участь у драматичному гуртку, в творчому житті «Просвіти» – це був його вечірній спосіб життя. Надзвичайно любив світ природи. Це приносило йому радість, адже там він черпав достатню кількість елементів для створення яворівської різьби рослинного характеру.

Народився 30 квітня 1893 року в місті Яворові Львівської області. В 1907 -1911 рр. Й. Станько навчався різьбярства в «Краєвому науковому верстаті» (м. Яворів) під керівництвом П. Придаткевича – випускника Віденської школи художнього промислу, а в 1912 році продовжив навчання у Львівській промисловій школі (сьогодні Львівський державний коледж декоративного і ужиткового мистецтва імені Івана Труша), після закінчення якої працював майстром-інструктором в Яворівській промисловій школі (1920-1939 р. р.).

Й. Станьком було виконане декоративне панно, присвячене 100-річчю від дня народження Франка, портрети Т. Шевченка і І. Франка, О. Маковея та інші.

Його твори експоновано в Києві, на міжнародних виставках в країнах Європи, Америки, Азії та Африки. 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-20 06:53 :45