Новини » Львів 23 квітня, 2013, 15:33
Хормейстер Богдана Сімович відсвяткувала 80-літній ювілей!

Відомому львівському хормейстеру, диригенту і лектору-музикознавцю Богдані-Олександрі Сімович (Авдієвській), під художнім керівництвом якої діє народний самодіяльний хор учасників визвольних змагань, УПА та ветеранів праці «Нескорені», 22 квітня виповнилося 80 років від дня народження.

Про це повідомив кореспондент IA ZIK.

Ювілейні уродини соленізантка відзначила низкою репетицій, на яких хор під її орудою готується до майбутніх концертів. Адже це в її характері – не спочивати на лаврах, а діяльною працею підтримувати традиції українського народного співу.

Усе життя Богдани Сімович (Авдієвської) – у вимогливому кшталтуванні майстерності. Після закінчення 1958 року Одеської державної консерваторії ім. Н. Нежданової (клас проф. Пігрова) вона працювала як диригент-хормейстер обласного хору «Льонок» Житомирської філармонії, а згодом Черкаського народного хору (1959-1961). Від 1961 року за скеруванням Міністерства культури стала художнім керівником жіночого хорового ансамблю «Жінхоранс» (згодом «Веселка») Полтавської обласної філармонії. У 60-х роках була лектором-музикознавцем Львівської філармонії, а від 1972 року – Одеської державної філармонії. 1976 року заснувала при Одеському Університеті хор української народної пісні, який отримав звання «Народний») 1993 року повернулася до рідного Львова, де й створила хор «Нескорені».

Цей самодіяльний хоровий колектив виник на хвилі національного пробудження й відродження української державності в середовищі колишніх політв’язнів з керівної руки диригентки 1993 року при Українській академії друкарства. Одноіменний із назвою газети, що його заснувала Львівська обласна Спілка політв’язнів України, хоровий колектив зібрав до своїх лав людей, які пронесли рідні пісні крізь ув’язнення у концтаборах Сибіру, Середньої Азії, Норильська, Колими та Мордовії. Цю обпалену пекучими морозами сталінського ҐУЛАҐу. українську пісню «Нескорені» широко пропагували під час гастролей не тільки в багатьох містах України, а й закордоном.

«Їй – дочці репресованого священика – була близька, зрозуміла і дорога туга тих сивоголових жінок і чоловіків за недоспіваною в молодості, насильно обірваною піснею. І пані Богдана із самопосвятою та професійною відповідальністю взялася за створення повноцінного хорового ансамблю. Згодом до нього приєдналися близькі за духом аматори хорового співу молодшого покоління, головно ті, чиє дитинство та юність були розтоптані репресіями. Так сформувався склад хору і було визначено основне творче кредо колективу.

Почали з азів хорового мистецтва. Уже невдовзі, завдяки знанням, досвідові й енергії керівника хору Б.Сімович, мистецький рівень виконавської майстерності зріс, а репертуар хору значно розширився, до речі, завдяки складним хоровим творам. Не заради оплесків нескорені духом патріоти витрачають свій час, енергію, а то й здоров’я. Вони усвідомлено взяли на себе просвітницьку місію, суть якої висловила їхній диригент, – «відроджувати Україну треба через пісню», – так відгукнувся письменник Микола Дубас про самовідданий подвижницький чин Богдани Сімович, яка домоглася високого статусу «народний» і для «Нескорених».

До репертуару Богадана Сімович залучає не тільки українську хорову музичну класику, стрілецький та повстанський епоси, а й твори сучасних поетів та композиторів, які радо співпрацюють із аматорами. Керівний авторитет диригента дозволяє тримати залізною рукою дисципліну в колективі, а виконавців, серед яких чимало старших за неї людей, – у постійному творчому тонусі. Струнка, підтягнута, на високих елегантних обцасах, у бездоганному сценічному вбранні, де завжди домінують мотиви етніки, вона виводить співаків на сцену і своїми культурологічними коментарями (бо ж добре знає і обрядовість й історію рідного народу) перетворює кожен виступ на глибоко змістовні цілісні літературно-музичні композиції, які наснажують слухачів великою виконавською експресією й емоційністю.

Західна інформаційна корпорація приєднується до всіх щирих віх вітань ювілярці, бажаючи їй здоров’я, натхнення та усіляких гараздів. З роси й води!

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-23 16:55 :13