середа, 10 квітня, 2013, 17:10 Львів
Конфлікт у Львівській облраді: «Свобода» vs «менші»

Подією місяця в місцевому масштабі можна назвати засідання сесії Львівської обласної ради, на якому обласні обранці мали б заслухати новопризначеного голову Львівської обласної державної адміністрації Віктора Шемчука. Чому не заслухали? Які підводні течії?

Голова ЛОДА мав звітувати, головним чином, за роботу свого попередника за трьома напрямами:

- про виконання програми соціально-економічного розвитку Львівської області у 2012 році,

- про виконання обласного бюджету за минулий рік,

- про виконання угоди між Львівською облрадою та Кабміном щодо розвитку Львівщини.

Скандальне засідання Львівської обласної ради, яке відбулось 2 квітня, продемонструвало кілька важливих моментів, які виходять за межі офіційних «лейтмотивів» – звіту голови ЛОДА і заміщення вакантної посади заступника голови облради. Ці питання лише стали каталізатором, який проявив конфлікти в депутатському корпусі Львівської обласної ради. І якщо до цього «пам’ятного» дня опозиційні сили, які становлять більшість у Львівській обласній раді, намагались не виносити сміття з хати, то після фактичного зриву сесії, керівники фракцій в облраді обмінялись різкими заявами та взаємними звинуваченнями в домовленостях з владою.

Перш за все, конфлікт продемонстрував наростаюче незадоволення депутатських груп та фракцій тотальною гегемонією «Свободи» у Львівській обласній раді. Сповна використавши неочікувану перевагу у «штиках» після місцевих виборів 2010 року, націоналісти закріпили її, провівши до Верховної Ради депутатів-львів’ян. Таким чином, партія ВО «Свобода» сформувала чітку вертикаль «обласна рада – Верховна Рада», яка дає можливість цій політичній силі додаткові переваги в політичній грі в львівському політикумі. Звичайно, «своїх» народних депутатів мають і «Фронт змін», і НРУ, і УДАР, проте лише в «Свободі» тотальна більшість нардепів є вихідцями з Львівщини, й більше того – провідні партійці самі нещодавно були депутатами облради. У інших партіях депутати не мають такого міцного зв’язку з обласною радою, більшість їхніх нардепів орієнтована на питання київського масштабу. Свобода ж поки що не встигла переорієнтуватись на загальноукраїнський спосіб мислення і діяння. Яскравий приклад – створення Тимчасової слідчої комісії для перевірки діяльності органів виконавчої влади та мера Львова.

Відповідно, фракція з 40 осіб, підсилена підтримкою народних депутатів, очевидно, дає підстави для «Свободи» почуватися господарями в обласній раді, не надто зважаючи на інших депутатів чи фракції. Це стосується як бізнесових питань на кшталт надання дозволів на використання надр, чи «пробивання» тендерних рішень (львівські підприємці добре знають, що без представників найбільшої фракції в облраді своє питання зараз вирішити неможливо), так і політичних чи кадрових. Саме кадрове питання стало ще однією ілюстрацією диктату «Свободи» в обласній раді.

У 2010 році свободівці, отримавши найбільшу фракцію, природно, отримали й право висунути свою кандидатуру на посаду голови облради. Однак цього видалося мало, і посаду першого заступника голови облради Олега Панькевича зайняв… теж свободівець, Петро Колодій. Для того, аби мати в керівництві облради справді фахового та досвідченого політика, свободівці обрали представника далеко не найчисельнішої фракції «Наша Україна». Натомість, після жовтневих виборів 2012 року, коли посада заступника голови є вакантною, націоналісти просто… не виносять це питання на розгляд, відбуваючись сміховинними відмовками та жартами.

Якщо згадати, з яким завзяттям два роки тому обласні ради (і Львівська під керівництвом ВО «Свобода» у тому числі) долали протести прокурора щодо посади другого заступника голови облради, то нинішнє небажання обрати другого заступника видається, щонайменше, нелогічним. Пояснення такій «впертості» є лише одне – небажання втрачати усю повноту влади в місцевому парламенті. Адже зараз дві ключових посади в обласній раді – голова облради та голова бюджетної комісії – посідають саме представники ВО «Свобода». Низка інших керівних посад у комісіях, хоч якось причетних до прийняття важливих рішень або розподілу коштів обласного бюджету, також контролюються «Свободою». В свою чергу, заступник голови ЛОР Валерій П’ятак, який обійняв цю посаду за квотою «Нашої України», не має за собою ані впливової групи в депутатському корпусі, ані підтримки політичної сили всеукраїнського масштабу. Володіючи великим досвідом роботи в органах виконавчої влади та іміджем професійного управлінця, Валерій Альбертович вносить суттєву частку конструктивності в роботу керівництва обласної ради.

Цілком зрозуміло, що така хитка рівновага в Львівській обласній раді, вибудована на абсолютно несправедливому (у відношенні до інших фракцій) розподілі керівних посад, мала рано чи пізно порушитись. Каталізатором «бунту менших» в обласній раді стали результати парламентських виборів у жовтні 2012 року. Так, власне впливове представництво у Верховній Раді отримали і партія УДАР, і «Фронт змін», що суттєво посилило амбіції і тих, і інших на регіональному рівні. Свою фракцію отримала і ВО «Свобода», однак це суттєво послабило представництво цієї партії в обласній раді. Адже основні спікери «Свободи» (яких і так було небагато) перемістились з обласної ради у Верховну. Відтак людей, які могли б доступно і зрозуміло пояснити громадськості непрості процеси, що відбуваються в обласній раді та повідомити позицію партії щодо них, у «Свободі» залишилось небагато.

Конфлікт навколо звіту губернатора, що відбувся 2 квітня, став свідченням, що така зверхня позиція «Свободи» не може задовольняти ані «Фронт Змін», який становить другу за чисельністю фракцію облради, ані «Рух», ані УДАР. Зрив засідання сесії продемонстрував, що свободівцям або доведеться домовлятися з опозиційними фракціями щодо перерозподілу посад в обласній раді, або ж піти на певні поступки провладним фракціям і, відповідно, керівництву ЛОДА.

Очевидно, саме боротьбою між намаганням зберігати позірну опозиційність та небажанням ділитись посадами (а отже, й контролем над розподілом коштів) і можна пояснити вагання «Свободи» на минулій сесії щодо звіту губернатора.

Лакмусовим папірцем, який виявив справжню позицію усіх фракцій до можливого загострення відносин із В. Шемчуком через висловлення незадовільної оцінки його звіту, стала пропозиція голови фракції НРУ А. Корната перенести питання, по яких мав би звітувати голова ЛОДА на початок порядку денного. Перенесення цих питань є логічним: з таким темпом, яким працює обласна рада, депутати дійшли б до пунктів про виконання обласного бюджету Львівської області за 2012 рік, про виконання угоди між Кабінетом Міністрів України і Львівською обласною радою щодо соціально-економічного розвитку Львівської області у 2012 році та про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку Львівської області за 2012 рік (за якими, власне, і висловлюється оцінка депутатами), хіба через кілька місяців.

Варто також відзначити, що негативна оцінка звіту голови ЛОДА, окрім юридичних наслідків (винесення питання про недовіру і можлива відставка), має ще й політичні сторони. Голосуючи за незадовільний звіт, депутати демонструють свою політичну позицію, підтверджуючи чи спростовуючи опозиційний статус. Нагадаємо, в 2010 році через те, що фракція партії УНП не проголосувала за недовіру тодішньому голові ЛОДА Костюку, її виключили і з Комітету опору диктатурі, і відповідно, з перемовного процесу щодо узгодження кандидатів по мажоритарних округах. Як наслідок – сьогодні Українська народна партія фактично виключена з політичних процесів на Львівщині.

Таким чином, голосування за перенесення згаданих питань на початок голосування, фактично, й стало демонстрацією справжніх намірів нібито опозиційних партій розв’язати нове протистояння з владою Львівщини.

Очевидно, саме фракції ВО «Свобода» винесення даного питання чомусь було невигідним. На підтвердження цього можна навести результати цього скандального голосування – «ЗА» невідкладне заслуховування звіту голови ЛОДА про виконання обласного бюджету не проголосували (хоча й були зареєстровані, а значить, присутні на сесії) 5 депутатів від ВО «Свобода». Якщо додати до цієї п’ятірки «саботажників» від Партії регіонів, ПППУ, «Відродження», УНП та Народної партії, цих депутатів є достатньо, щоб зірвати голосування.

Якщо до позиції регіоналів і представників інших партій, які одностайно голосували проти звіту губернатора, жодних питань немає – вони уже давно демонструють політику, лояльну до влади, то голосування свободівців, які відомі фракційною дисципліною, потребує додаткових пояснень. Чи можуть депутати фракції ВО «Свобода» голосувати на власний розсуд з таких політично важливих питань, як фактична недовіра губернатору? Очевидно, що ні. Проте такий спосіб, коли з усієї фракції, яка голосує «ЗА», а чітко визначене, прораховане число депутатів голосує «проти», є одним зі способів «по-тихому» провалити будь-яке голосування. На користь цієї версії свідчить й відсутність засудження таких відступників з боку керівництва фракції ВО «Свободи» в обласній раді. І уже як намір закамуфлювати небажання націоналістів слухати звіт губернатора можна розглядати наміри зібрати позачергову сесію саме з цих питань, оголошені свободівцями після завершення невдалої сесії.

Навіщо ж опозиційній «Свободі», яка має серйозні амбіції щодо наступних президентських і парламентських виборів, «замазуватись» у співпраці з представником влади? Відповідь може критись і в небажанні свободівців віддавати ініціативу щодо недовіри голови ЛОДА іншим партіям, і в стратегічним домовленостям керівництва «Свободи» з представниками навколо владних середовищ, і страху конкуренції на опозиційному полі.

В будь-якому випадку, факт залишається фактом: саме через «тихий» саботаж окремих депутатів від ВО «Свобода» у Львівській облраді, голова ЛОДА отримав додатковий час на «опрацювання» депутатів, а галицька спільнота вчергове переконалась у декларативності та необґрунтованості опозиційних заяв львівських політиків. І вже напевне така позиція не вирішує гострих суперечностей, що накопичились в обласній раді.

На цьому фоні заява керівника фракції «Свободи» в обласній раді А. Холявки щодо того, що Львівська обласна рада заслухає звіт голови ЛОДА Віктора Шемчука про виконання програми соціально-економічного розвитку на засіданні, в четвер, 11 квітня,  виглядає дещо дивно. Адже політик не пояснив, з ким і як узгоджувалось це питання: «Питання про заслуховування звіту Віктора Шемчука одним із перших питань сесії узгоджене з більшістю депутатів». Мабуть, логічніше було б уточнити, що питання було узгоджене з керівниками фракцій в обласній раді, як цього, власне, вимагає регламент. Однак апелювання до віртуальної «більшості депутатів», мабуть, свідчить лише про те, що домовитись з опальними фракціями Народного руху, «Фронту змін» та УДАРу так і не вдалось.

У що виллється таке протистояння в майбутньому, сказати важко, однак перші наслідки таких «недомовок», проявляться уже на четверговій сесії облради.

Олексій Гордієнко,
для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-07-19 09:10 :42