Новини » Суспільство 2405

У Львові – виставка портретів тих, від кого світ довідався про ГУЛАГ

У четвер, 28 березня, о 16.00 у Національному музеї-меморіалі меморіалі жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» відбудеться відкриття виставки чорно-білих світлин «Епізоди: Олександр Солженіцин, Євгенія Гінзбург», що укладена із фотопортретів авторів усесвітньо відомих романів «Архіпелаг ГУЛАГ» та «Крутий маршрут».

Виставку «Епізоди: Олександр Солженіцин, Євгенія Гінзбург» уперше показав 11 квітня – 2 травня 2012 року в Ростові-на-Доні куратор Ігор Введенський у Музеї сучасного образотворчого мистецтва на Дмитровській. З нагоди 60-річчя від дня смерті комуністичного тирана Йосипа Сталіна куратор надіслав виставку для експонування у своєму рідному Львові.

Основу виставки становлять дві серії фотографій. Першу насвітлив фотокореспондент Юрій Бєлов під час зустрічей та виступів Олександра Солженіцина на Володимирщині у серпні-вересні 1994 року, невдовзі після повернення письменника із-за кородону до Росії. Другу серію складено із трьох сесій фотографій Євгенії Гінзбург, що їх зробив у львівському помешеканні журналістки 1963- 1965 року старший брат куратора – львів’янин Олег Введенський.

Проект передбачає експозицію, скеровану на формування оптики «близького бачення» громадських діячів та літераторів, котрі повідомили світу про жахіття ГУЛАГу. Не хронологія й біографічні факти, а радше особи (через характерні вирази облич, жести та пози, погляди та емоції) і їхнє розуміння своєї місії є змістом цієї фотовиставки, вибудуваної із різноформатних портретів Олександра Солженіцина та Євгенії Гінзбург, твори яких стоять на одній полиці видань відверто антисталінського спрямування.

Цих авторів і досі згадують в одному шерегу, їхні книжки порівнюють історики й критики, послуговуючись літературними творами як фактологічною базою. Олександра Солженіцина та Євгенію Гінзбург об’єднала спільність літературного хисту, схожа доля політвязнів комуністичного тоталітарного режиму, зрештою й особисте знайомство, що підтверджують репродуковані автографи. Твори цих письменників активно поширювали у дисидентському «самвидаві» та публікували за «залізною завісою».

Для львів’ян же особливий інтерес може становити те, що після 18-річного перебування у сталінських таборах, Євгенія Гінзбург разом із тюремним чоловіком лікарем Антоном Вальтером та прийомною донькою Антоніною мешкала упродовж 1956 -1966 років саме у Львові на просп.Тараса Шевченка, 8.

Тут мемуаристка створила не тільки кілька частин свого роману «Крутий маршрут», а й не віднайдений досі варіант мемуарів, що називався «Під тінню Люциперового крила» й відзначався більш гострою критикою часів культу особи. Сюди до матері приїздив і її молодший син – відомий російський письменник-шістдесятник Василь Аксьонов. Зараз до відкриття виставки «Епізоди» очікується приїзд із Німеччини згаданої Антоніни, котра в середині 1960-их років завершила навчання у львівській десятирічці, щоб згодом стати акторкою.

загрузка...
загрузка...
Loading...