Новини » Суспільство 13 грудня, 2012, 18:13
Втрачений Київ і віднайдений Львів

Живе у Львові джазовий музикант Андрій Арнаутов. Народився в Росії, виїхав у США, працював у Ямайці, а зараз оселився в Україні. Через бюрократичні тонкощі не має громадянства жодної з держав, які стали йому рідними.

Зате Арнаутов – знаний композитор і контрабасист. На львівському фестивалі Jazz Bez представив свій новий музичний проект – Trangular Matrix. В інтерв’ю для IA ZIK він розповів про КДБ у Москві та про історію щасливих поневірянь світами. 

КДБ давали музикантам джазу

– За музику переслідували у 50-ті чи 30-ті роки. У нас були зовсім іншого типу проблеми в політичному плані. Не за джаз, а за навколоджазове життя.

Про це можна розказувати вічність. Були в мене проблеми і з КДБ – за те, що я відкрито виражав свою невдоволеність. Ну, як чим? Абсурдністю всієї системи. Що людині не можна було виїжджати за кордон. Або ми, наприклад, спілкувалися з іноземними колегами з США та Західної Європи. Виключно професійне спілкування, але за це в нас теж були проблеми. Викликали в органи, смикали. Іноді просто підходили люди в чорному десь на вулиці і «популярно» пояснювали, що краще мені деякі речі не робити. Були погрозливі телефонні дзвінки, були навіть дуже серйозні речі, про які мені зараз, чесно кажучи, ні говорити, ні згадувати не хочеться. Навіть були ситуації (і це не параноя – це правда), коли під загрозою була просто моя свобода.

Романтизму в тому бунтарстві мало було. Тому що коли ти, ніби в ямі сидиш, і на тебе з усіх сторін сиплються погрози лише за те, що ти не такий, як усі, не думаєш так, як усі, і не боїшся про це говорити... І часто тобі перекривають кисень, забирають можливість виступати. У тебе починаються проблеми в навчальному закладі. Я тоді ще вчився, то мене врятувало лише те, що я добре грав. Тільки з цієї причини мене не виганяли з навчальних закладів, я був цінним для них як студент.

У виїзді до США був елемент удачі і багато роботи. На диво, я одразу отримав статус біженця в американському посольстві. А тоді ще не дуже була налагоджена система відправки біженців. Мені підвернулася робота з одним камерним оркестром – грали класичну музику. То нам паспорти робили не через ОВІР, а через Міністерство іноземних справ. Через ОВІР мене в житті не випустили б у той час, бо вони тісно дуже співпрацюють з КДБ, а Міністерство іноземних справ було більш незалежне. Тож мені вдалося в той момент висковзнути. То я закінчив гастролі і там залишився.

Неполіткоректна Ямайка

– Це був 2003 рік. Запропонували поїхати повикладати. Зі студентами жахливо не подобалося працювати. Їх було надто багато, вони всі з мене кров пили. Працювати доводилося цілими днями і було дуже тяжко. Я зрозумів, що це просто не для мене. Країна доволі специфічна. Клімат там, звісно, супер – океан, пляж, усе якнайкраще. Але культурний контекст там доволі специфічний. От, наприклад, коли приїжджаєш на Ямайку, то там важко зрозуміти, як вони розмовляють. Ніби теж англійською, але там така перестановка слів, використання власних, суміш усього… Пройшов певний час, поки я до цього звик. Хоча, звісно, там купа народу говорить правильною англійською. Але отак, в буденних ситуаціях, коли йдеш по вулиці, сідаєш у громадський транспорт, чи заходиш до магазину, то вони тебе прекрасно розуміють, але коли говорять чи намагаються тобі щось пояснити, це зрозуміти просто неможливо. Спочатку нереально було призвичаїтися, але потім уже орієнтувався. Навіть почав з’являтися ямайський акцент! Бо теж цей діалект, на якому вони розмовляють, – патуа, звісно, що мене зацікавив. Я почав його вчити.

Там люди дуже безпосередні. Ти йдеш по вулиці, а вони вголос тебе обговорюють і коментують. О, білий чувак на роботу йде! Він тут завжди ходить! Або, наприклад, якось стояв я у черзі на автобус. І тут починається якась плутанина, неясно хто за ким. І кажуть: ні, спочатку стояла он та груба, потім тонка, потім оцей білий був, а потім... І от вони абсолютно називали всіх як є і не переймалися, чи це політкоректно.

Відкрити для себе Україну

– До мого переїзду в Україну, попри життя в Росії, дуже і дуже поверхневі були в мене знання. Я бував на Сході лише два-три рази. А потім почав відкривати заново для себе країну. Спочатку це був Крим, потім – Київ, тепер – Львів. Крим – це для мене кримсько-татарська культура. Щодо Києва, то коли я туди приїхав, упродовж 5 років не міг натішитися цим містом. Зараз все змінилося. Є буквально 3-4 клуби. Вся твоя робота замикається в цих межах. Навколо цих клубів якось все й крутиться. І дуже важко вирватися за межі цього кола. До всього, саме місто змінюється не в кращу сторону. Нема вже міста, де був Андріївський узвіз із безліччю галерей, безліччю люду і постійним рухом на вулиці. Якісь там були кав’ярні і їх було багато. Можна було спокійно посидіти. Цього всього вже зараз нема. Зосталися одні корпоративні мережі та дуже пафосні ресторани зі своїми цінами. Не знаю, на кого вони розраховані. Якщо на туристів, то іноземці кожну копійку економлять і для гостей міста це все теж дуже дорого. Руйнуються старі будівлі, натомість будується неясно що і незрозуміло як. Місто просто загубилося.

А Львів – це просто дуже комфортне місто для життя. Тут ти зустрічаєш багато людей, яких добре знаєш. Знаєш, що вони є, і це певною мірою стабільність. Тут добре бути і, на відміну від Києва. У столиці ти маєш працювати в кількох клубах і маєш бути в добрих відносинах із власниками, маєш їм подобатися. Ти маєш, маєш, маєш... Занадто багато повинностей. Тут, у Львові, зовсім інший стимул. Тут справді не так багато клубів і людей, але тут є мотивація робити щось своє і представляти потім загалу. На моєму теперішньому життєвому етапі це значно цікавіше. Якщо в Києві я загруз у цих усіх роботах і корпоративах, чужих проектах і всьому-всьому-всьому, у мене просто не було змоги займатися творчістю. А тут я або займаюся творчістю, або я створюю достойний проект, який буду возити там і там, або просто мені їсти не буде чого. І мені ця ситуація дуже подобається!

Розмовляла Василина Думан, спеціально для IA ZIK

 

 

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-22 20:10 :58