п'ятниця, 30 листопада, 2012, 23:22 Суспільство
Коли насправді буде кінець світу?

ІA ZIK запропонувала голові Львівського астрономічного товариства, доцентові кафедри Вищої геодезії та астрономії НУ «Львівська політехніка» Любові Янків-Вітковській поділитися своїми знаннями із затероризованим різноманітними страшилками і віщуваннями широким загалом.

Можливо, це розчарує любителів гострих відчуттів, але всі ті «страшилки» про кінець світу 21.12.2012 – це просто видумки.

Звичайно, існує багато чого невідомого для людей. Ми можемо ствердно говорити про ті явища й об’єкти, які відкрили за допомогою сучасних приладів та описали за допомогою математичного апарату. Але ніколи науковці, та й не тільки науковці, а просто розумні люди не застрашують нікого неперевіреними гіпотезами. Тому постараюся висловити свої думки щодо прогнозованих космічних «атракцій» на 21 грудня цього року.

Парад планет не шкідливий для Землі

По-перше, жоден парад планет не є шкідливий ні для Землі, ні для землян. Вісім планет – Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун – розміщені на різних відстанях від Сонця, обертаються довкола Сонця по різних, майже кругових орбітах із різною швидкістю, а їхні орбіти не лежать в одній площині. Тому, якщо спостерігати планети із Землі (а планети ми бачимо навіть неозброєним оком на нічному небі через те, що вони ближчі до нас, ніж далекі зорі), то ми бачимо їх у різних положеннях. А деколи вони спостерігаються, ніби на одній лінії – як на параді.

Паради планет – це особливе розташування планет нашої Сонячної системи щодо спостерігача на Землі. Планети розміщені так, що їх певні параметри (екліптичні довготи) однакові, тому ми їх спостерігаємо, ніби на одній лінії.

А на нічному небосхилі таке розміщення планет спостерігається дуже часто. Про це добре сказав нещодавно академік Я. С. Яцків: «Парад планет», який має відбутися цьогоріч, не є унікальним явищем, оскільки проходить з періодичністю у декілька років, і не може призвести до глобальних катастроф чи поставити крапку в існуванні Всесвіту». Академік Яцків – відомий астроном у світі, довго очолює Головну астрономічну обсерваторію України, де працює колектив відомих науковців, що досліджують не тільки нашу Сонячну систему. Тому його словам можна вірити.

Отже, наша Земля вже «звикла» до таких «парадів», адаптувалась. Вплив інших планет на Землю (дія їхнього магнітного поля на магнітне поле Землі) є природною.

Сумнівні сайти ганяються за сенсаціями

Більш сильний і часом небезпечний вплив на Землю має Сонце. Наприклад, полярні сяйва є видимим результатом взаємодії сонячного вітру і магнітного поля Землі, а підвищення сонячної активності (СА) призводить до значних збурень магнітного поля Землі, що є причиною так званих магнітних бур.

Саме зараз Сонце є активне (так званий максимум сонячної активності), і тому варто приділити більше уваги вивченню впливу СА на Землю й запобіганню різноманітних наслідків магнітних бур не тільки на космічну техніку, а й на здоров’я людей.

В Україні, зокрема в Кримській астрономічній обсерваторії, багато років ведуться роботи з прогнозування СА. Під час польотів космічних апаратів з людьми на борту потрібно було вчасно попередити космонавтів сховатися у відповідні камери, щоб не отримати високу дозу сонячної радіації. Група науковців з КрАО під керівництвом академіка А. Б. Сєверного робила це з доволі високою точністю. Для дослідження проявів СА ми маємо в космосі певну кількість спеціально розроблених космічних апаратів, останній з них – це американський апарат SDO, який дозволяє спрогнозувати магнітну бурю до того часу, як на Сонці утворюється протуберанець, і до того, як він досяг магнітосфери Землі. Учені з NASA (американська космічна агенція) чи ESA (європейська космічна агенція) також проводять серйозні дослідження з прогнозування впливу СА на Землю. Тому якщо мав би бути якийсь екстраординарний прояв СА, про це б вже було відомо. Адже про різноманітні магнітні бурі повідомляє навіть наш Гідрометеоцентр. А жоден з наукових сайтів не містить такої інформації. Тому мені дивно, що про якісь незвичайні космічні події повідомляють не на сайтах наукових лабораторій, а на сайтах сумнівної репутації. Можливо, організатори цих сайтів сподіваються у такий спосіб підзаробити. Розміщають інформацію про сенсації для того, щоб настрашити людей, котрі мають замало інформації про реальну картину світу.

Майя спростували кінець світу?

По-друге, лякають нас тим, що до Землі наближається велика планета і саме зараз вона зіткнеться з нашою планетою… Але це – дурня. Наша Сонячна система підпорядковується відповідним законам, згідно з якими, всі її «жителі» – планети, астероїди, комети тощо – рухаються згідно з цими законами. А вчені на Землі за допомогою телескопів спостерігають за всіма відомими об’єктами цілодобово і з різних частин Землі й навіть за допомогою телескопів, що розміщені в космічному просторі. Тому якщо до нашої Сонячної системи наближаються якісь гості, наприклад, комета Гейла-Боппа чи якийсь інший небесний об’єкт, навіть і міфічна Нібіру, то вчені побачили б її ще за 10 років до наближення до Землі (адже карликові планети, що розміщені на околицях нашої сонячної системи, відкрито було зовсім недавно вже у цьому столітті – Орк, Варуна та ін.). І навіть якщо би вчені розрахували її орбіту наближення до Землі і це було б загрозливим, то є можливість за допомогою певної техніки змінити її орбіту так, аби вона не наближалася до Землі на загрозливу віддаль. Однак жодної інформації про те, що до Землі наближається щось подібне, немає.

І – про календар Майя

На деяких сайтах уже розміщена інформація, що представники давнього народу Майя спростували кінець світу. Ну, а те, що саме в момент зимового сонцестояння 2012 року вперше за 26 тисяч років Сонце опиниться на одній лінії з центром Нашої галактики чи, як його називають, Молочним або Чумацьким шляхом, то це теж неправда. Адже наша Сонячна система розміщена на околиці Нашої галактики (спіральної галактики типу SBbc за класифікацією Хабла) і з центру Нашої галактики завжди можна провести лінію, яка сполучає його з Сонцем. Тобто наше Сонце завжди на одній лінії з центром Чумацького шляху. І що тут особливого?


     

Лише ми самі можемо створити кінець світу

Тому прошу всіх дуже розсудливо поставитися до різноманітних сенсацій і «страшилок». Пам’ятайте, що природа створює нам прекрасні умови для життя саме на нашій планеті. І лише ми самі можемо створити кінець світу, порушуючи закони природи: засмічуючи планету, вирубуючи ліси, отруюючи ріки тощо.

Нам треба навчитись розуміти природу, вивчати її й використовувати для благо людини, для добра.

Для тих, хто хоче краще розуміти закони космосу та вивчати нашу Сонячну систему і Нашу галактику, запрошуємо до Львівського астрономічного товариства, основною метою якого є популяризація астрономії і науки про космос. Запитуйте нас про те, що вас цікавить, беріть участь в наших акціях і конкурсах. Наша адреса: lat_1998@ukr.net Навіть школярі молодших класів, які брали участь у нашому останньому конкурсі малюнку, розуміють більше про космос, ніж ті, хто пише про «кінець світу».

А для тих людей, які вірять у кінець світу, скажу, що вони мають рацію 

Кінець для нашої Сонячної системи прийде, але за 5 мільярдів років. Саме тоді, за науковими прогнозами, «вигорить» наше Сонечко – відповідно до існуючих уявлень та теорії розвитку зірок такого типу… Вся вода на Землі перейде в газоподібний стан, а більша частина її атмосфери розсіється в космічному просторі.

Але я переконана, що до цього часу земляни зможуть освоїти інші планетні системи в Нашій галактиці або навіть у інших галактиках. Людство перейде на вищий рівень розвитку.

Тому, щоб не зволікати, раджу всім серйозніше зайнятись астрономією, астрофізикою, астробіологією тощо. Це так цікаво і корисно! А для того, крім професійних підручників та енциклопедій, заглядати на сайт Головної астрономічної обсерваторії НАН України (http://www.mao.kiev.ua/) чи сайти NASA (http://www.nasa.gov/) або ESA (http://www.esa.int/esaCP/).

Бажаю всім, хто читатиме ці рядки, доброго здоров’я і здорового глузду! Давайте бачити позитивне в нашому світі!

Любов Янків-Вітковська,

Голова Львівського астрономічного товариства, доцент кафедри Вищої геодезії та астрономії НУ «Львівська політехніка»

Спеціально для IA ZIK.

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-22 19:00 :53