Новини » Львів 13 листопада, 2012, 15:23
У Львові вшанували пам’ять професора Якова Хонігсмана

У Національному університеті «Львівська політехніка» за участі єврейської громади Львова відбулося вшанування пам’яті професора політекономії, відомого історика Якова Хонігсмана.

Про це 13 листопада повідомляє прес-служба університету.

Як зазначається у повідомленні, Яків Хонігсман пройшов шлях від чорнороба, робітника на уранових родовищах, вчителя сільської школи – до доктора економічних наук, професора Львівської політехніки.

Він залишився у пам’яті як вчений унікальних енциклопедичних знань, чудовий педагог, добрий та надійний товариш, людина з відкритою душею. Адже не просто було зробити у радянський час наукову кар’єру з огляду на так звану п’яту графу, оскільки антисeмітизм був у ту епоху по суті державною політикою партії і уряду. У Києві йому не вдалося захистити кандидатську дисертацію. Він успішно захистив її у Москві, а докторську захищав у Вільнюсі.

Виступаючи на урочистій академії, присвяченій пам’яті незабутнього Якова Хонігсмана, керуючий справами Львівської політехніки доцент Роман Корж зазначив, що є багато спільного в історії українського і єврейського народів.

«Ми століттями були бездержавними націями, а тепер розбудовуємо свої незалежні держави. Український народ пережив жахливий геноцид у 1932-1933 роках, а єврейський народ не менш страшний Голокост від нацистської Німеччини. Історія єврейства Західної України була не просто захопленням Якова Самійловича – це була подвижницька праця з пошуку унікальних документів в архівах різних країн, опитування живих свідків цієї історії. Можна лише уявити скільки пекучого болю пройшло через серце цієї неспокійної людини, коли він торкався таких незагоєних ран історії як Янівський концтабір, Львівське гетто», – зазначив Корж.

Факти, наведені у книгах професора Хонігсмана, спростовують міф про тотальний антисемітизм українців. Скажімо, у Жовківському районі мешканці з ризиком для життя переховували 73 євреїв. Наведено і такий факт: нацисти розстріляли 1152 українців, які рятували євреїв. Сотні українців за таке милосердя удостоєні звання «Праведник світу». До речі, його посмертно присвоєно і рідній бабці Романа Коржа, яку фашисти розстріляли у концтаборі.

Добрим словом згадали свого наставника польські гості – ректор Ярославської вищої технічної економічної школи Вацлав Вєжбєнєц і доктор історичних наук Адам Редзік з Варшави, доктор політологічних наук Максим Гон з Рівного. Теплими спогадами про Якова Самійловича поділилися його донька Вікторія Венедіктова та вдова професора Рита Михайлівна Хонігсман.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-23 23:00 :22