вівторок, 13 листопада, 2012, 11:30 Політика
Дорога на Захід для України закрита?

Західна преса переважно критично оцінила перебіг і результати парламентських виборів в Україні. На думку оглядачів, партія влади перемогла, але ця перемога далася їй дорогою ціною. А опозиція не використала повною мірою свій шанс і не змогла подолати політичну апатію українців. Як це позначиться на європейській перспективі України і чи буде підписана угода про асоціацію з ЄС – питання залишається відкритим.

Янукович переміг дорогою ціною 

Переможцем у грі під назвою «парламентські вибори в Україні» Financial Times називає нинішнього Президента України Віктора Януковича, який зможе створити коаліцію у новій Верховній Раді. Але, як наголошує видання, «Янукович зміг досягти цього лише завдяки змінам у виборчому законодавстві» і запровадженню мажоритарних виборів половини депутатів. Ці вибори показали слабкість Президента і його Партії регіонів, оскільки при чистій пропорційній системі перемогла б опозиція. Як пише газета, Президент Янукович досягнув цієї перемоги дорогою ціною, а його влада не здійснила обіцяних реформ, щоб покращити умови ведення бізнесу, хоча афішувала це при концентрації повноважень в одних руках.

Впливова німецька Frankfurter Allgemeine Zeitung критично оцінила перебіг та результати парламентських виборів в Україні. Газета вважає, що після оцінки таких перегонів міжнародними спостерігачами, «дорога на Захід для України закрита». «Якщо Київ не дійде найближчим часом до засадничих змін, то обговорена вже угода України з ЄС може бути здана в архів», – резюмує видання. 

Оглядач La Stampa Ганна Зафесова зазначає, що для українського Президента результати парламентських виборів можна назвати «склянкою, наполовину порожньою або наполовину повною». На думку журналістки, з одного боку, Партія регіонів лідирує із 30% голосів, з іншого – опозиційні партії, об’єднавшись ще можуть отримати відносну більшість у Раді.

«Янукович може, безумовно, розраховувати на підтримку з боку комуністів, які отримали 13% голосів. Зростання кількості виборців, що проголосували за Компартію та партію «Свобода», є підтвердженням того, що країна продовжує залишатися розділеною надвоє історією, і що економічна криза лише підсилила ностальгію за минулим замість того, щоб об’єднати країну, яка мріє про Європу», – пише автор статті.

Швейцарська Le Temps вважає, що в Україні «триває політичний хаос після парламентських виборів», коли остаточні результати ще не встановлені, а вже оголошені перевибори в п’яти мажоритарних округах. Газета також пише, що сам Президент взяв паузу і дає можливість виправдовувати владу на цих перегонах Прем’єр-міністрові Миколі Азарову, який стверджує, що «Партія регіонів не несе відповідальності за інциденти, що мали місце на цих виборах». Видання також вважає, що вже ніщо не може поставити під сумнів перемогу партії Президента, однак критика і тиск з боку опозиції, на думку Le Temps, «є поганою ознакою для трьох наступних років, які стануть вирішальними перед битвою, що визначає стратегічну орієнтацію України, – президентськими виборами 2015 року».

Опозиція не подолала політичну апатію українців

Австрійське видання DerStandard вважає, що результати парламентських виборів в Україні є, передусім, поразкою ліберальної опозиції, яка не змогла подолати політичну апатію українців. «Після своєї поразки опозиція скаржилася на підкуп голосів та адміністративний вплив. Звинувачення можуть бути частково виправданими, але вони не підходять для пояснення результатів, адже тут опозиція мала б більше постаратися: політична апатія в Україні є занадто високою, а віра людей у зміни дуже слабкою. Наслідки цієї кризи довіри відчуваються й донині, особливо зважаючи на те, що Тимошенко і далі є одним із лідерів опозиції. У президентських виборах 2004 року взяли участь майже 80% населення України, у цих – 60%. Ті, хто залишився вдома, особливо розчаровані в Помаранчевій революції. Відповідно, поганим є результат ліберальної опозиції», – пише видання.

У той же час, у своїй статті для польської газети Rzeczpospolita євродепутат Павел Залевський зазначає, що найбільшим досягненням виборів став успіх «Свободи» і брак конституційної більшості у Партії регіонів. «Незважаючи на перемогу партії Януковича, зібрати конституційну більшість в парламенті ПР не вдасться, що водночас гарантує незмінність процедури вибору Президента країни. Тобто, як і раніше, голову держави  обиратиме народ… Отримання ВО «Свобода» понад 10% голосів на виборах демонструє, що підтримка цієї партії вийшла далеко за межі Західної України», – вважає європейський політик.

Європа не зможе повністю ігнорувати Януковича

Die Ziet зазначає, що парламентські вибори в Україні знову показали існування плюралізму в країні. Партія «УДАР Віталія Кличка» отримала квиток у парламент, так само як праві націоналісти й зміцнілі комуністи. Опозиція пройшла через процес консолідації, незважаючи на те, що на даний момент не змогла протиставити Президенту Віктору Януковичу політиків, які б вселяли довіру, а також нових ідей. Вибори відбулися вільніше, ніж у багатьох інших пострадянських республіках, проте чесними їх назвати складно. А це означає, що ігнорувати Януковича і його режим не вийде – Європі доведеться з ним взаємодіяти.

«Для Європи було б краще запропонувати Україні власний зустрічний позитивний проект: не тільки у вигляді короткострокової вигоди й економічних самітів, але і в довгостроковій перспективі участі у внутрішньому ринку, культурних зв’язках, свободі пересувань і взаємовигідних обмінах», – вважає видання.

Німецька газета Financial Times Deutschland припускає: якщо Євросоюз визнає вибори в Україні демократичними та чесними, то йому доведеться підписати Угоду про асоціацію з Україною. «Якщо ж європейці прийдуть до негативних висновків, то в найближчому майбутньому не буде ані угоди, ані, відповідно, зони вільної торгівлі з ЄС», – наголошує видання. Автор публікації вважає, що ЄС повинен ухвалити рішення з урахуванням далекоглядних наслідків: випустити на довгий час стратегічно важливу країну з майже 45-мільйонним населенням зі своєї сфери впливу чи спробувати притягнути до себе Україну і тим самим продовжити цивілізаційний проект, що почався вісім років тому з прийняттям до спільноти Польщі, Чехії та інших держав колишнього соцтабору.

Американське видання The Wall Street Journal вважає, що навіть, якщо парламентські вибори і будуть визнані вільними, це навряд чи допоможе зближенню України з Заходом. «Надія на зближення з Заходом видається дуже слабкою, навіть якщо вибори будуть визнані вільними і справедливими. Західні лідери вказали Януковичу, що він повинен звільнити Тимошенко, послабити хватку правлячої партії на ЗМІ і проштовхнути правові та інші реформи, для того, щоб Європейський Союз відновив угоду щодо політичної асоціації та вільної торгівлі, яку він відклав торік», – підкреслює видання.

Впливова американська The Washington Post зауважує, що «результати українських парламентських виборів вказують на прагнення правлячої Партії регіонів і Президента Віктора Януковича йти тим самим шляхом авторитарного правління, що й сусідні Росія та Білорусь». «За підсумками голосування, що його різко розкритикували міжнародні спостерігачі, а опозиція назвала «відвертим обманом», партія Президента, ймовірно, зміцнила свої позиції у владі», – констатує видання з Вашингтона. Газета також висловлює сподівання, що українська опозиція після цих виборів, хоча й розколота, та «все-одно буде серйозною силою».

«На парламентських виборах в Україні було більше маніпуляцій та порушень виборчого законодавства, ніж на президентських виборах 2010 року і попередніх парламентських виборах 2007 року», – пише газета Frankfurter Allgemeine. Зокрема, оглядач видання вказує на те, що несподівано зросла кількість хворих українців, які голосували вдома.

Зате польські ЗМІ дають дещо лояльніші оцінки, посилаючись на своїх спостерігачів. «Вибори в Україні пройшли спокійно, якщо порушення і є, то вони незначні», – такого узагальнення дійшла Gazeta Wyborcza, проаналізувавши відгуки кількох польських парламентарів, які стежили за ходом виборів у різних регіонах.

Революція – на президентських виборах?

Про українські вибори написали і найбільші російські видання. Зокрема, московська газета «Комерсант» стверджує, що хоча акції української опозиції останніх днів у Києві не свідчать про можливість нового майданного сценарію, та все ж вони «вже позбавили Партію регіонів, яка перемогла на цих виборах, можливості формувати стійку більшість в Раді і зробили нестійкими позиції Президента Віктора Януковича».

Російська «Независимая газета» вважає ці парламентські вибори «підготовкою українських олігархів до президентських виборів 2015 року». Видання також констатує зміцнення позицій влади, яка не збирається щось кардинально змінювати після цих перегонів. Хоча експерти, яких цитує газета з Москви, вважають, що «невдоволення у суспільстві може незабаром після виборів наростати і, якщо не зміниться економічна політика уряду, то революція в Україні може знову спалахнути в період президентських виборів».

Підготував Андрій Степанов

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-07-19 09:09 :17