четвер, 20 вересня, 2012, 19:55 Газета ZIK
Спокій, який приберегли для України з 1939 року

В українському сегменті Інтернет в соцмережі Facebook є група «Зберігайте спокій». Тут люди дуже несподівано реагують на нашу з вами сучасність. Присмачують її «добрим постмодерним гумором», як каже ідейний натхненник цього всього Ілля Стронґовський

Діяльність групи виглядає так. Тут є кілька альбомів із плакатами. Дизайнер усіх – Ілля. Постери одноколірні, на них розміщено лише напис і невеличку картинку. Ідеї для постерів придумує як Ілля, так і інші люди. Почалося все як наслідування світової ініціативи, де були популярними англомовні плакати на різну тематику, які завжди починалися фразою «Зберігайте спокій і...»

Ілля розповідає, що 1939 року перед наступом Німеччини на Британію британці зробили серію плакатів, що мали підтримати патріотичний дух. Плакати були червоні, сині, зелені і – з різними текстами. Найвідомішим із них став згодом «Keep calm and carry on» («Зберігайте спокій і тримайтеся»). З невідомих причин ці плакати чомусь не використали. «Тобто їх зробили, але не поширили», – пояснює Ілля. Одне з приміщень друкарні купила якась крамничка. На горищі нові власники знайшли цілий стос тих плакатів – уже в 2000 році. Оригінальні плакати стали надбанням громадськості, бо після 50 років на них уже не поширювалося авторське право. Масово почали з’являтися західні «фотожаби» на цю тему – «Зберігайте спокій і...» Наприклад, «Keep calm and work hard» – «Зберігайте спокій і затято працюйте» тощо.

Підтримати тренд якось вирішив знаний блогер зі Львова Петро Нек. Захотів собі футболку з таким написом. Стронґовський згадує: «Українська версія з’явилася як спроба підібрати вдалий текст до ідеї Петра Нека. Це був листопад 2011 року. Він хотів принт на футболку з написом “Зберігайте спокій” та просто іконку-малюнок вил. Я запропонував іще додати текст. Так з’явився перший постер “Зберігайте спокій та гостріть вила”. Ми в коментарях посміялися собі, а через два тижні я намалював картинку і сам не знав, що, власне, запустив. Плакат дуже скоро став вірусним. Через кілька днів після появи цієї картинки під Донецьку ОДА прийшли пенсіонери з вилами і лопатами (28 листопада 2011 р. – ZIK)». 

Далі, каже Ілля, люди почали коментувати: «Слухай, а що можна ще зберігати разом зі спокоєм?» І тоді за кілька тижнів він змакетував 50 варіацій на цю тему. «Не всі з них були вдалі, але тему “Зберігайте спокій і щось там ще” ми ніби розкрили», – каже дизайнер.

Потім почали з’являтися цитатні постери. Задумка та сама – просто одноколірне тло, просто напис і маленька картинка. Замість тексту – цитати з української літературної класики, з давніх і сучасних пісень, афористичні вислови. Дуже часто картинка, яку при цьому використовували, з ніг на голову перевертала зміст написаного. Наприклад, плакат – «Чому являєшся мені у сні», а на картинці – Фредді Крюгер, персонаж фільмів-жахастиків, котрий вбивав людей у сні. 

Стронґовський каже: «Тут постмодерно переосмислюємо щось відоме. Ми почали брати цитати з української класики, впізнавані уривки з пісень. Кажу “ми”, бо я щось запропонував, людям сподобалося, хтось почав своє пропонувати. Біля таких плакатів я вказую авторство ідеї, але макетую їх завжди сам. Ну й відбираю ідеї, варті втілення».

Проект зробив брендову продукцію і для Форуму видавців, котрий ото недавно закінчився. «Зберігайте спокій і Форум видавців» – так звучало гасло, яке гордо носили на футболках волонтери й учасники книжкового фестивалю.

Василина Думан
газета ZIK №37 (20 вересня 2012р.)

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-22 08:14:39