Новини » Газета ZIK

Упорядкована анархія

Під прикриттям дрібних політичних сил партія влади захопила виборчі комісії Львівщини

Унаслідок хитрих комбінацій чимало місць у складі виборчих комісій Львівщини отримали представники влади. Опозиція при цьому й не писнула. Партія «Свобода», котра чи не єдина намагалася оскаржити так зване жеребкування від Центральної виборчої комісії, залишилася ні з чим: суд відповів відмовою. Отож, голоси на виборах рахуватимуть «анархісти» та «русофіли» – але тільки «потрібні», бо насправді за ними найчастіше стоїть могутня й хитра Партія регіонів.

Дорогу молодим… якось іншим разом

Після жеребкування опозиція схопилася за голову: «Голоси ж на виборах рахуватимуть діти!» Молодняку, кот­рому випала важка й відповідальна місія організовувати виборчий процес і підбивати підсумки голосування, на момент виборів не виповнилося б і 20 років. Це покоління не те що не нюхало такої роботи – навіть не ходило на жодні вибори у своєму житті!

У віковому розрізі найбільше вразило подання від партії «Союз анархістів України». Приміром, на Львівщині середній вік членів ОВК становив 22,5 року. Наймолодший із лічильників-анархістів народився 1994-го, а його соратниця Світлана Кулявець у свої 20-ть уже мала бути головою комісії! Яка там бюрократія в такому віці? Анархія!

Туги додавало й повідомлення на офіційному сайті анархістської партії. Активісти втішалися з «небувалого в історії випадку»: «Почнемо з контролю над державою, завершимо її ліквідацією. Анархія переможе!»

Коментуючи підсумки жеребкування, голова виборчого штабу Об’єднаної опозиції на Львівщині Степан Кубів вирішив апелювати до батьків юних «комісіонерів. «Звертаюся до батьків тих дітей, які вже у 19-20 років є членами чи головами ОВК, не маючи для цього відповідного досвіду, щоби застерегти від фальсифікацій, які намагатимуться провести чужими руками», – закликав Кубів.

Утім уже за кілька днів ситуацію кардинально переграли. Діти зійшли з виборчої дистанції, батьки змогли полегшено зітхнути. Місця у виборчих комісіях зайняли люди старші, з досвідом. За їхніми плечима цілком очікувано вдалося розгледіти Партію регіонів та її сателітів.

Братство «Регіонів» або «Регіональна єдність»

Окрім уже згадуваного «Союзу анархістів», тотально змінилися списки в партії «Братство» та «Руської єдності». 

Для прикладу, у лави «анархістів» на зміну безвусим вискочкам прийшли діячі 1951-го, 1952-го і навіть 1938-го років народження! 

Хто ж з’явився на зміну молодняку? В «анархістів» – Валентина Рапп, член ОВК №120 – у минулому балотувалася в Городоцьку райраду за списком Партії регіонів. Людвига Давид, голова ОВК №122 – колись представник комісії від кандидата у президенти Володимира Литвина. Володимир Мозгов, член ОВК №125 – представник Народної партії того-таки Литвина на місцевих виборах.

В оновленому поданні партії «Братство» (котра пишається союзницькими зв’язками з «анархістами») теж вистачає регіоналів. Борис Карпов, член ОВК №118, на минулих президентських виборах був членом комісії від кандидата Віктора Януковича. Василь Корчицький, член ОВК №120, на місцевих виборах балотувався від Партії регіонів. Софія Костьович, член ОВК №125, на останніх парламентських виборах була членом окружкому від регіоналів. Назар Кахній, член ОВК №126 – нині є депутатом Стрийської міськ­ради від Партії регіонів.

Партія з українофобською назвою «Руська єдність» теж змінила своїх рахівників на переправі. Обурені свободівці нарікали, що голоси виборців на Львівщині підраховуватимуть заїжджі люди, які причетні до торішніх провокацій у День перемоги. Та насправді місця в комісіях займуть свої, галицькі люди.

Для прикладу, Лариса Букса, член ОВК №117, на місцевих виборах балотувалася у Львівську міську раду від Партії регіонів. Роман Шишка, член ОВК №119, на поперед­ніх парламентських виборах був членом окружкому від ПР. Ольга Драчко, член ОВК №124 – екс-кандидат у депутати Сокальської міськ­ради від «регіонів». Оксана Бабіна, член ОВК №125 – екс-учасник виборчої комісії від кандидата у президенти Януковича.

Персоналії із трьох вище згаданих партій – лише приклади. Гадаємо, свої списки на користь партії влади чи її сателітів переглядали й інші політичні сили.

Фактор досвіду

Усі окружні комісії на Львівщині вчасно провели свої засідання. Щоправда, на збори з’являлися далеко не всі члени ОВК, зокрема й представники керівництва.

– У жодній із окружних комісій Львівщини на першому засіданні не було повної явки. Замість 18 осіб приходило 10-14, а не з’являлися в тому числі й представники керівництва: голова, його заступник або секретар, – розповіла ZIKу представник громадської мережі «Опора» Ірина Швець. – Як пояснювали самі члени ОВК, вони не могли зателефонувати до колег. Телефони, котрі отримали у ЦВК, не відповідали або були неактуальні. Якщо й додзвонювалися, то люди відповідали: або вони не знали про те, що мають працювати в комісіях, або відмовлялися.

За словами пані Швець, через масові відмови брати участь у засіданнях ОВК якраз і довелося проводити заміни. Відтак за роботу взялися люди з досвідом. Утім представник «Опори» не береться стверджувати, що головним критерієм відбору ставала близькість до Партії регіонів.

«Можливі різні варіанти, – каже Швець. – Нині ситуація в окружкомах пішла на покращення. Зараз уже ліпше. Принаймні люди, котрі мають керівні функції, вже працюють на місцях. Провели заміни – почалася робота. Про якісь висновки можна буде говорити ближче до кінця тижня, коли ОВК зберуться на друге засідання».

Як це стало можливим?

Центральна виборча комісія затвердила склад комісій на своєму засіданні 26 серпня. Два дні перед тим, у День незалежності, було проведено жеребкування – саме воно породило найбільше скандалів.

Жеребкування відбувалося так: спеціальний представник від Центрвиборчкому витягав зі скляного барабану конверти з назвою партій. Політична сила, котра потрапляла в руки модератора, отримувала право заповнити по одній вакансії в усіх ОВК України – якщо, звісно, в її поданні було 225 претендентів. Якщо ж партія не могла заповнити всі округи, на вакантні місця претендували наступні за жеребом політсили. І так поки не заповнили всі окружкоми.

Парадоксально, але право на 225 претендентів у виборчі комісії мали навіть ті партії, котрі в мажоритарних округах висунули лише одного кандидата! Так, партії «Братство» та «Молодь до влади» зареєстрували лише по одному кандидатові – але делегували своїх рахівників у всі 225 ОВК! «Єдина родина» отримала 212 місць у окружкомах (12 на Львівщині), хоча теж висунула лише одного претендента. Християнсько-демократична партія, котра отримала на Львівщині 

11 крісел у ОВК, має хоч якийсь стосунок до області: у Сихівському районі Львова балотується її кандидат (а загалом по Україні – три).

Інакше кажучи, організаторам схеми для того, щоб отримати якомога більше представників у виборчих комісіях, достатньо було делегувати в ЦВК максимум «підставних» партій. Таким чином, зростала ймовірність перемоги на жеребкуванні. Список кандидатур, які партія вносила попередньо, великої ролі не відігравав: згодом політична сила могла відкликати своїх висуванців і запропонувати нових.

Комбінація вдалася. Чечетов може задоволено потирати руки: «Ми знову розвели їх, як кошенят».

Апелювати вартувало раніше

За підсумками жеребкування дві політичні партії залишилися без своїх членів в окружкомах – ВО «Свобода» та «УДАР». Біля розбитого корита сиділи б і «Батьківщина» із «Фронтом змін», але вони змогли отримати представництво в ОВК завдяки тому, що мають у Верховній Раді власні фракції (кожна із фракцій автоматично набуває право на свого представника в окружкомі).

ВО «Свобода» намагалася оскаржити рішення Центральної виборчої комісії в судах. Партія скаржилася на дискримінаційне жеребкування й пропонувала, аби жереб кидали не для всіх округів одразу, а для кожної з ОВК по черзі. Крапку у скаргах поставив у понеділок Вищий адміністративний суд: Тягнибокові і Ко відмовлено в позові.

– У законі чітко зазначено, що кожен суб’єкт подання має право на пропорційну частку керівних посад в окружних виборчих комісіях. Але «Свобода», по суті, позбавлена цього права, – заявив юрист партії Олег Махніцький.

Ірина Сех, голова фракції ВО «Свобода» у Львівській облраді, також заявила про те, що штаб партії влади буцімто розіслав «своїм» членам в ОВК інструкції щодо того, як слід організувати роботу. «Щодо розподілу обов’язків, то “своїм” членам ОВК пропонують важливі завдання, “чужим” – найважчу роботу», – розповіла пані Сех. 

У громадській мережі «Опора» наразі не можуть підтвердити чуток про те, що така інструкція справді існує. Втім один із процесів, відображених в інструкції, «Опора» вже зафіксувала: намагання поставити своїх представників на «технічні» посади в ОВК.

Насправді ж опозиціонери давніше змарнували шанс на справедливий розподіл окружкомів. Центральна виборча комісія кидала жереб відповідно до внутрішнього документа, котрий було ухвалено на засіданні ЦВК ще 19 квітня.

Додамо, що нинішня ситуація склалася в окружних комісіях ще й завдяки чинному законові про вибори народних депутатів. Тому самому законові, за який голосували у Верховній Раді й депутати від Об’єднаної опозиції. Раніше вони заявляли, що, підтримуючи закон, намагаються вберегти вибори від фальсифікацій. Однак жодна з опозиційних партій не взяла на себе відповідальності за жеребкування у ЦВК.

Володимир Семків
газета ZIK №35 (6 вересня 2012р.)

Loading...