Новини » Газета ZIK 5 липня, 2012, 17:36
Лики святих з-під шару штукатурки
  • Давні ікони апостолів Петра і Павла на дерев’яних стінах церкви Святого Михайла у селі Дмитровичі
  • Парох храму о. Ярослав Гайдучок не відкидає ймовірності того, що ікони спеціально ховали під штукатуркою від радянської влади
  • Зоб­раження святого апостола Петра
  • Святий апостол Павло
  • Церква ззовні

Хоча про давні розписи у церкві Святого Михайла, що у селі Дмитровичі Пустомитівського району, стало відомо вже близько місяця тому, однак наразі цією знахідкою не зацікавилися ні реставратори, ні музейники, ні представники влади.

Реставрацію громада в селі планувала давно. Через вік і вагу штукатурки, якою середину храму обробили в 50-х роках минулого століття, стіни почали хилитися. 

Припускають, що святиню збудовано десь на початку – в середині XVIII століття. Перша згадка про Святого Михайла датована 1765 роком. Фундатором дерев’яного храму був граф Юрій Дунін-Борковський. Церква повністю збудована з дуба, лише з невеликою сучасною прибудовою. 

Учителька історії Наталія Ткачик пояснює, що церква Святого Михайла зведена в дуже цікавому місці, яке називають «Зам­чисько» – храм оточений земляним середньовічним валом. Вчителька припускає, що колись це було укріплене середньовічне городище. 

Старовинні ікони відкрилися, коли робітники почали збивати штукатурку. Коли осіла пилюка, побачили апостола Павла із мечем, апостола Петра, який тримає ключі, та великомученицю Катерину. Після цього стіни з давніми образами максимально очистили та лишили в спокої. 

Коли саме і чому зоб­раження святих замазали штукатуркою, у селі не знають, а документів жодних не збереглося. Парох храму о. Ярослав Гайдучок припускає, що ікони спеціально ховали під штукатуркою від радянської влади.

Що далі робити з розписами, у Дмитровичах не знають. За словами голови церковного комітету Ігоря Лозовського, коштів заледве вистачає на заміну дерев’яного фундаменту й укріплення конструкції храму. Хоча громада не проти максимально зберегти старовинні розписи, проте люди потребують фахової допомоги та кош­тів.

Художник-реставратор музею «Дрогобиччина» Лев Скоп каже, що цінність цих розписів складно переоцінити. «Якщо вони з XVIII століття, то є, безперечно, цінними. Їх автором може бути хтось із відомих на той час іконописців. Але детальніше можна зрозуміти, лише побачивши їх», – пояснює він.

Роман Балук, IA ZIK (фото), Вікторія Долик, телеканал ZIK
газета ZIK №26 (5 липня 2012р.)

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-11-28 23:11 :02