четвер, 14 червня, 2012, 19:56 Газета ZIK
Арешт охоронця

Уперше в історії: показове затримання чиновника високого рангу відбулося безпосередньо в адміністрації

Арешт начальника обласного управління охорони культурної спадщини Василя Івановського збурив середовище львівських пам’яткоохоронців. У приватних розмовах натякають на те, що це початок створення нової вертикалі – таке собі звільнення місця для нових людей, які мають свій погляд на збереження архітектурних пам’яток Львівщини. 

Хроніка подій 

Василя Івановського затримали 5 червня за одержання хабара у розмірі 32 тисячі гривень. Це класифікується як хабар в особ­ливо великих розмірах. Вже 8 червня, через три дні після затримання, начальник Львівського обласного управління міліції Олександр Рудяк під час прес-конференції заявив, що правоохоронці тривалий час документували дії начальника управління. Щоправда, він не пояснив, що таке «тривалий час», залишивши багато можливостей для пліток і домислів. 

Власне довкола затримання Василя Івановського справді є багато пліток. Кажуть, що пакет із грошима з’явився на столі в кабінеті чиновника за його відсутності й приблизно за 15 хвилин до початку робочого дня. Як розповіли наші джерела в правоохоронних органах, Василь Івановський пояснював, що ці гроші він позичив у родичів, оскільки має квартиру в кредиті. Що більш, родичі приїжджали і намагалися щось пояснити правоохоронцям. Проте сам Івановський, який, за словами свідків, поводився дуже спокійно, відіслав їх, сказавши, що сам дасть собі раду. 

Уже в понеділок 11 червня прокуратура Львівської області офіційно повідомила, що Василь Івановський заарештований. Суд визначив міру запобіжного заходу – утримання під вартою. Обласна прокуратура порушила кримінальну справу за ознаками ч. 3 ст. 368 КК України, за якою передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років із позбавленням права займати певні посади чи займатися певною діяльністю та з конфіскацією майна.

Щоправда, конфісковувати у Василя Івановського, згідно з офіційними документами, особливо нічого. У його власності є квартира на Сихові, ні йому, ні його родині офіційно не належить жодного автомобіля. 

Чи не найцікавішою була реакція на арешт чиновника його безпосереднього начальника Михайла Костюка, голови Львівського обласної адміністрації. Саме він уперше офіційно назвав ім’я затриманого держслужбовця. Вже 6 червня, наступного дня після затримання і ще до офіційної реакції прокуратури, в коментарі сайту Zaxid.net губернатор заявив: виявлення факту хабарництва у Львівській ОДА свідчить про те, що боротьба з корупцією дійсно ведеться об’єктивно. Щобільше, Костюк відкинув будь-які домисли про те, що це може бути провокацією: «Я не чув ще, щоби у Львівській області корупціонерів ловили на провокації. Це вони так хочуть, щоби це була провокація. Але це, на жаль, правда-матінка: хто бере, той і попадається». І запевнив, що Василя Івановського буде негайно звільнено. Такі блискавичні кадрові зміни керівник області пояснив давнім невдоволенням роботою підлеглого. 

Дорогий манеж і «людина з Києва»

ZIKу вдалося з’ясувати, за що отримав хабар чиновник, – за дозвіл на проведення пристосування приміщення для виробничих потреб. Йдеться про пам’ятку архітектури в місті Жовкві – колишній кінний манеж. Це так звана «нововиявлена пам’ятка», тобто така, яка ще не була взята на державний облік за відповідною категорією цінності. 

Колишній кінний манеж за радянської влади використовував завод «Автомат». Згодом приміщення кілька разів перепродавали. Нові власники хотіли переобладнати будівлю під виробничі потреби. Як розповів Володимир Герич, директор Державного історико-архітектурного заповідника в м. Жовкві, йшлося про не надто велику перебудову. Герич дуже здивований ситуацією, що склалася, – каже, що знає Іванівського лише з позитивного боку і не вірить, що той вимагав хабара.

Директор заповідника дивується також тому, що загалом коїться зараз у пам’яткоохоронній сфері. У час, коли в більшості країн вирішення питань охорони культурної спадщини намагаються «спустити» на місця, то в Україні все навпаки. На сьогодні всі рішення про перебудови в історичних ареалах області ухвалює тільки Державна служба з питань національної культурної спадщини при Міністерстві культури та туризму України. Начальники регіональних профільних управлінь мають лише дорадчий голос. 

Подейкують, що у Львові скоро з’явиться така собі «людина з Києва», яка (чи який) і вирішуватиме питання культурної спадщини регіону. Можливо, це буде хтось місцевий, адже кадрів у Львові не бракує. Щоправда, тутешні фахівці можуть не погодитися. 

Як розповів Орест Шейка, депутат Львівської обласної ради, коли два роки тому депутати оцінили роботу Василя Івановського як незадовільну й вимагали його звільнення, то підшукували, хто міг би його замінити. 

– Ми проводили перемовини з кількома львівськими фахівцями, – каже Шейка. – Проте ніхто не погодився. Один із претендентів доволі довго обдумував нашу пропозицію, але потім відмовився, оскільки просто боявся, що в якийсь момент його «зловлять на хабарі». 

Власне Орест Шейка не заперечує ймовірності того, що Василя Івановського підставили. Каже, що Івановський, попри незадовільну оцінку його діяльності два роки тому, був добрим фахівцем, який працював на дуже складній посаді. І його арешт може спричинитися до того, що ніхто зі справді фахових і принципових пам’яткоохоронців Львова не погодиться зайняти таку важливу для регіону посаду. 

Наталя Онисько
газета ZIK №23 (14 червня 2012р.)

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-22 01:48 :14