Влада зволікає з прийняттям закону «Про громадські організації». Водночас ситуація зі свободою об’єднань поступово погіршується у порівнянні з попередніми роками.
Про це, сьогодні у Львові, повідомили представники Центру Громадянських Свобод під час виставки «Права людини поза грою».
«Українське законодавство не відповідає міжнародним стандартам і в значній мірі необґрунтовано обмежує свободу об’єднань. Громадянське суспільство перебуває в очікуванні нового законодавства для громадських і благодійних організацій», – кажуть громадські діячі, посилаючись на матеріали доповіді правозахисних організацій «Права людини в Україні 2011 рік».
Відповідні два проекти законів були на стадії прийняття протягом року. 17 травня 2011 року законопроект №7262-1 «Про громадські організації», який був розроблений громадськими експертами, все ж був прийнятий Верховною Радою у першому читанні.
Але правозахисники відзначають, що підготовка законопроекту до другого читання постійно затягується.
«Причина криється у робочій групі парламентського Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування. ЇЇ робота над законопроектом досі не дала результату. Показово, що за півтора місяці роботи з 18 статей законопроекту робоча група спромоглася розглянути лише п’ять. При цьому вона повністю змінює їхнє формулювання», – обурюються громадські діячі.
Для правозахисників стає очевидним, що завдяки такому розгляду залишається можливість спотворити текст законопроекту й прийняти його в редакції, що не відповідатиме інтересам громадського суспільства. Але правозахисники все ж сподіваються на позитивний сценарій розвитку ситуації.
Згаданий проект закону:
- розширює цілі створення громадських організацій;
- розширює коло учасників громадських організацій;
- спрощує процедури реєстрації та внесення змін до статутів громадських організацій;
- надає право самостійно визначати територію свої діяльності;
- знімає обмеження щодо видів діяльності громадських організацій.