Новини » Газета ZIK 17 травня, 2012, 15:24
Гра мільйонів

Крісло на «Арені Львів» має найвищу собівартість з-поміж усіх євростадіонів. Чи окупиться дорога забавка державі?

Від минулого тижня «Арена Львів», як і семеро євростадіонів в Україні та Польщі, перейшла під тимчасове управління УЄФА. По тому, як завершиться чемпіонат, футбольні майданчики, стоптані бутсами найкращих гравців Європи, знову повернуться українцям. На зміну бучним гостинам прийдуть банальні питання: що далі робити із «євродобром», на яке держава витратила мільярди гривень? Чи окупиться «Арена Львів»?

Три матчі – три мільярди

За три тижні до початку чемпіонату «Арена Львів» ще не готова до повноцінного прийому гостей. Кілька днів тому на стадіоні нуртувала робота: спеціалісти монтували скляні конструкції, прокладали кабельні комунікації, облаштовували паркінг, встановлювали апаратуру. Та, мабуть, найбільшим клопотом стане прибирання і «глянцування» споруди… Працівники арени не схильні до паніки й кажуть, що ці недоліки «косметичні» і їх вчасно виправлять. 

«Арена Львів», за найсвіжішими даними, обійшлася державі у 2,945 млрд грн (284,79 млн євро). Серед стадіонів, які будували до чемпіонату, львівський не є найдорожчим. Найкоштовніші – у Варшаві та Києві – обійшлися у вдвічі більшу суму. Та якщо порівняти видатки на футбольний комплекс із місткістю (для «Арени Львів» – 34915 сидінь), то вийде, що крісло на галицькому топ-стадіоні є найдорожчим з-поміж усіх восьми євро­арен: 8157 євро за місце.

Чи вартує гра свічок? А точніше – чи вартують свічок три гри – футбольні? Адже «Арена Львів», яку будували спеціально до Євро-2012, прийматиме під час футбольного турніру лише три матчі.

– Після Євро-2004 у Португалії не знають, що робити зі стадіонами. Частину тамтешніх арен не використовують, на їх утримання витрачають великі кошти. Такі об’єкти називають «білими слонами», – каже ZIKу Павло Бабенко, представник Комітету громадського контролю Євро-2012. – Після чемпіонату обов’язково постане питання, як далі використовувати ці стадіони. Бо, звісно, самими футбольними матчами вони не окупляться. «Арена Львів» є однією із проблемних, бо там є питання навіть із проведенням футбольних матчів.

Втримати арену

За повідомленням офіційного інформцентру «Україна-2012», УЄФА перерахує за використання стадіонів певну плату. Отож, «Арена Львів» отримає від прийому матчів не лише задоволення. Суму контракту, звісно ж, не оголошують – це комерційна таємниця.

Утім достеменно відомо, що в рік проведення чемпіонату львівський стадіон не зможе компенсувати кошти, витрачені навіть на своє утримання. Працівники арени розповіли кореспондентові ZIKу, що, за планами керівництва, стадіон «вийде в плюс» за поточними витратами щонайшвидше 2013 року.

За даними ZIKу, щорічно на «Арену Львів» доведеться витрачати щонайменше 2 млн доларів (приблизно 16 млн грн). У першому кварталі цього року на її утримання вже пішло 2,12 млн грн.

Ці кошти використали для «організаційного та матеріально-технічного забезпечення стадіону», – повідомило ДП «Дирекція з будівництва об’єктів до Євро-2012 у Львові» у листі-відповіді на запит ZIKy. Наразі стадіон іще не запрацював на повну силу й до цього часу функціонував радше в тестовому режимі. Надалі обслуговування буде дорожчим.

Скільки коштує футбол

Чиновники та функціонери неохоче коментують тему окупності «Арени Львів». Відправляють по коментарі до державного підприємства «Дирекція з будівництва об’єктів до Євро-2012 у м. Львові», а саме – до директора з експлуатаційних питань будівництва стадіону Олексія Жуковіна. Утім Жуковін відмовився розповідати про можливості заробітку, посилаючись на нестачу часу перед Євро-2012: «Я дуже зайнятий. Дзвоніть пізніше».

Основним доходом «Арени Львів» мають бути футбольні матчі. Трибуни стадіону, розташовані впритул до поля, не дозволяють проводити там, приміром, легкоатлетичні змагання. 

Перед Євро-2012 на «Арені Львів» відбулося п’ять великих матчів. Торік у листопаді на новозбудованому стадіоні зіграли збірні України й Австрії. Пізніше чотири матчі провели львівські «Карпати».

Скільки коштує оренда стадіону – теж комерційна таємниця. Однак  джерела розповіли кореспондентові ZIKу, що ФФУ передала арені за матч із Австрією 10% від суми проданих квитків – 200 тисяч гривень. Тож аби компенсувати річні витрати, на стадіоні треба провести 80 таких матчів. Щороку. Це якщо заробляти лише футболом.

Буде спорт – будуть і концерти

«Арену Львів» також називають привабливим місцем для проведення розважальних заходів – концертів і фестивалів. Масштабні події приносять стадіонам хороші прибутки, втім такі шоу не можна проводити часто. Після танців-співів доводиться довго відновлювати трав’яний газон.

– «Арену Львів» варто винаймати для виконавців, які можуть зібрати щонайменше 15 тисяч глядачів. Це мають бути зірки – українські та світові, – пояснює Андрій Сидор, директор компанії «Дік-Арт», котра займається зокрема організацією масових заходів. – Це комфортабельний стадіон. Там зручно виступати виконавцям і, головне, зручно глядачам. Із погляду комфорту та європейського рівня проведення концертів, «Арена Львів» – безперечний фаворит. Її затребуваність залежить від багатьох факторів – від бажання артистів виступати там, від гнучкості адміністрації арени.

Компанія «Дік-Арт» веде переговори про організацію концерту на «Арені Львів» у вересні. За словами Сидора, остаточна ціна оренди стадіону ще не відома, але коливається у межах 200-250 тис. грн.

– На арені мусять грати у футбол. Якщо там буде футбол, то й концерти відбуватимуться. Адже це цілий комплекс, у якому задіяні і спортивні, і неспортивні дійства. Але без спорту вони приречені, – стверджує Сидор.

До речі, «Арена Львів» уже втратила нагоду прийняти один великий концерт. 27 жовтня у Львові виступатиме легендарний рок-гурт Scorpions. Німецькі музиканти розважатимуть меломанів на велотреку СКА. Від «Арени Львів» організатори відмовилися, бо під жовтневим небом глядачі можуть і змерзнути, і змокнути.

– Велотрек – це комплекс під накриттям. Ми не можемо передбачити погоду, тому вибрали цей варіант, – повідомили ZIKу в офісі компанії.

Протягом року на полі може відбутися щонайбільше 25 футбольних матчів (внутрішній чемпіонат, кубок, європейські турніри, товариські матчі). А ще п’ять-сім концертів. Решту коштів (а це приблизно половина річного бюджету на утримання стадіону) доведеться заробляти на дрібніших подіях.

Додаткові способи заробітку для «Арени Львів» – це бенкети, конференції, оренда торговельних мереж, екскурсії. На стадіоні працюватиме фешенебельний ресторан на 400 осіб. Великі сподівання покладають на оренду скай-боксів – засклених лож прес­тижного класу із оглядом футбольного поля, котрі можна використовувати і як конференц-зали. Наприк­лад, російський олігарх Роман Абрамович заплатив за оренду vip-ложі на варшавському стадіоні понад мільйон євро. Про грошовитих орендаторів на «Арені Львів» наразі не чутно… Директор стадіону Олексій Жуковін також планує влаштувати на паркінгу львівського стадіону найбільший у Західній Україні майданчик для картингу.

Чия кишеня?

Власником «Арени Львів» є держава. Стадіон входить до державного консорціуму «Спортивні арени України» – разом із київськими НСК «Олімпійський» та Палацом спорту. Таким чином, усі витрати стадіону і проблеми з його окупністю лежать на плечах держави.

– «Арена Львів», безперечно, є сучасним і гарним комплексом, але видатків із державного бюджету, звісно, не повернути, – каже в коментарі ZIKу народний депутат Остап Семерак, який у опозиційному «тіньовому» уряді відповідає за спорт. – Стадіон у Львові будували під три футбольні матчі. Ніхто не думав, як його далі розвивати. Чиновники визнають, що львівська і київська арени вийдуть на покриття операційних видатків не раніше, як через два роки. Операційні витрати – це плата за комунальні послуги, насамперед електроенергію, зарплатня персоналу.

У Польщі в державній власності є лише Національний стадіон у Варшаві. Саме він має найбільші проблеми з окупністю. Арена не має свого футбольного клубу, тому може заробляти лише на концертах, конференціях, бенкетах тощо.

Натомість у місті Познань менше переймаються проблемами рентабельності.

– Стадіон має оператора, який і є господарем. Це футбольний клуб «Лєх», котрий грає у вищій лізі і єврокубках, – розповів ZIKу журналіст познанської редакції «Газети виборчої» Лєх Боярскі. – Клуб сплачує місту податок. Як оператор, він мусить старатися, щоби влаштовувати на стадіоні різні імпрези і таким чином заробляти на його утримання. Є різні ідеї: весілля на стадіоні, боксерські поєдинки, кіно. Головне, що арена не буде проблемою для міста – хіба що для оператора.

Представник Львівської міськради розповів кореспондентові ZIKу на умовах анонімності, що на початках планувалося, аби контроль над «Ареною Львів» належав не державі, а консорціуму.

– Ми хотіли, щоби на стадіоні працювало три компанії: структура, яка займалася б експлуатацією та утриманням арени; компанія, котра опікувалася б проведенням заходів; а також спортивний клуб, який проводив би там свої матчі. Місто отримувало б від консорціуму відсотки, – розповів чиновник.

До речі, у міськраді вважають: стадіон усе-таки буде рентабельним, тому приносив би Львову хороші прибутки. Натомість директор турніру Євро-2012 в Україні Маркіян Лубківський заявив минулого тижня під час прес-конференції, що арена у Львові є «найслабшою» з усіх. 

– Стадіон потребує підтримки, яку має забезпечити операційна команда. Крім того, прикро, що наразі він не має домашньої команди… Треба працювати й шукати партнерів, які взяли б на себе управління цим об’єктом. Важливе питання – не допустити народження «білих слонів», які потім нікому не потрібні, – вважає Лубківський.


Володимир Семків, Ірина Залецька
газета ZIK
№19 (17 травня 2012р.)


* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-24 02:52 :51