Новини » Львів 2 квітня, 2012, 11:35
Активісти почали збирати гроші для порятунку Свірзького замку на Львівщині

Операція «концесія» провалилася. Рекламована вже кілька років місцевою владою здача замків Львівщини у концесію як спосіб їх порятунку виявилася недієздатною.

 

Три роки тому надовго передали у приватні руки перший палац – у Тартакові. Новий власник замку – Ігор Новосад – так нічогісінько і не зробив. Майже півтора роки тому львівський підприємець Михайло Риба отримав у концесію залишки замку у Старому Селі. І теж жодного руху. Хоча під час підписання угод концесіонери декларували ремонти, реставрації та серйозні гроші на утримання пам’яток. Відтак, уже навіть заговорили про розірвання угод про концесію, повідомляє телеканал.

«Ні в першому, ні в другому випадку концесіонер, можливо, враховуючи ситуацію, яка була на ринку, не вклав тих коштів, які були умовлені в договорі. Тому ми зараз будемо розглядати питання про розрив договору концесії. Ми нічого не втратили, орендар забезпечив утримання, була охорона, але умови – розробка кошторисної документації, реконструкція, проведення аварійних робіт, відновлення – не були ані в першому, ані в другому випадку виконані», – повідомив заступник голови Львівської облдержадміністрації Володимир Губицький.

Ще один львівський замок, який дуже хотіли передати в концесію, – Свірзький. Це пам’ятка архітектури ХV століття, є на території у 25 гектарів. Проте як музей замок не функціонує – всі відвідувачі можуть оцінити його красу лише ззовні.

Спершу говорили, що ним зацікавилася родина попереднього Президента, згодом уже нібито теперішнього. Однак один із найкрасивіших замків і досі є у власності Спілки архітекторів. А вона, попри свою назву, пам’ятку архітектури цілком ігнорує. Замок стоїть закритий для людей і забутий – Спілка його віддавати нікому не хоче, але жодної копійки за 20 років не вклала.

Тим часом у Свірзькому замку проблема з ринвами та протікає стеля. Відтак, і виникла громадська ініціатива допомоги цьому замкові.

Цей не дивно, адже у цьому замку працює лише один працівник – пан Володимир тут і майстер, і сторож, і директор. У суботу та неділю у замку вихідні, потрапити на внутрішнє подвір’я фортеці можна лише у робочий час, коли чоловік працює. Та й якщо ви потрапили у число щасливців, які бачили замок зсередини, вас там нічого не здивує – хіба обдерті стіни та діри у підлозі. А крізь стелю у фойє замку майже видно небо.

«У нас тут два дахи сходяться і треба посилати людину нагору, щоб вона там прочистила, бо біля замку є багато дерев, листя падає на дах і отвори закриває. І вода може текти», – заступник директора Свірзького замку Володимир Мандзяк.

Проблема у замку і з люками – на подвір’ї вони провалюються і їх потрібно знову забетонувати, аби справно працював відлив води. Дмитро Антонюк, мандрівний письменник, вирішив допомогти замку. Чоловік спільно із директором оцінив вартість робіт і готовий збирати із людей, які хочуть допомогти споруді, по символічній сумі. І хоч сам пан Дмитро живе у Києві, переконаний, що замок довести до ладу можливо.

«Я планую відкрити банківську картку, на якій люди зможуть побачити рух своїх коштів, і можу зустрітись з ними особисто. Крім того, я пропоную, щоб це було сто гривень з особи, хтось може давати менше, хтось – більше», – каже Дмитро Антонюк.

Він хоче на початку травня двічі на вихідні приїхати з ініціативною групою і закупити необхідні будівельні матеріали.

«У нас є брама, і ці хлопці хочуть купити толь, смолу, ми трошки розігріли і там залили, щоб воно не протікало. Якщо він хоче, будь ласка, нехай поможе», – заступник директора Свірзького замку Володимир Мандзяк.

І поки майстри будуть робити ремонт, він разом з ініціативною групою – упорядковувати територію. А як нагороду, всі волонтери зможуть провести ніч у замку.

«На наступний день після ночівлі ми плануємо прибрати замкову територію навколо, облагородити її», – розповідає Дмитро Антонюк.

Збір коштів на таку реставрацію вже розпочався – до акції долучилоcь 30 людей, хоч інформація про збір грошей вийшла у світ лише в середу. І хоч на термінову реставрацію потрібно близько п’яти тисяч гривень, активісти хочуть зібрати вдвічі більшу суму. В обласній адміністрації Львівщини наразі про таку ініціативу не чули, але певні – для того, аби не збирати постійно кошти з населення, потрібно передати замок у концесію.

«Треба шукати концесіонера, який би пішов на вкладення великих коштів. Ці кошти не будуть скоро повернені, це має бути просто жага до тих споруд, і людина має зрозуміти, на який крок вона йде. Наразі таких концесіонерів немає», – повідомив Володимир Губицький.

Поки сказати, скільки коштів потрібно на відновлення замку, неможливо, оскільки не зроблена проектно-кошторисна документація. А от у Спілці архітекторів України з журналістами поспілкуватись не змогли. Пояснити, чому ж у замку не проводяться жодні роботи, пообіцяли вже у понеділок.

«Останній ремонт у цьому замку проводився в 1994-94 роках. Тоді зі Спілки архітекторів України виділялись гроші на покращення дахів, реставрацію і тому подібне. Пізніше припинене було фінансування, всі працівники були звільнені, бо коштів не було на зарплати. І на даний час замком національна спілка не займається», – зазначив Володимир Мандзяк. 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-19 20:33 :37