Новини » Газета ZIK 29 березня, 2012, 21:41
Східницький вододіл

За тамтешню мінеральну воду тепер боротимуться у прокуратурі

Депутати Львівської обласної ради подали скаргу в прокуратуру на Східницьку селищну раду за перевищення повноважень. Найцікавіше, що саме вони вимагали від голови селища документи, за які зараз хочуть притягнути до відповідальності.

Скандал довкола східницьких джерел набирає обертів. За словами Ірини Сех, голови постійної депутатської комісії з питань екології, природних ресурсів і рекреації, селищний голова Іван Пиляк виніс на розгляд сесії питання про погодження дозволу на виготовлення документів для отримання ліцензії на водокористування мінеральними джерелами Східниці. Тим самим, як стверджує Сех, він лобіює інтереси підприємства «Владо». 

– Це рішення не має жодної юридичної сили, – каже Ірина Сех. – Будь-яке підприємство може подати документи щодо отримання дозволу на користування джерелами. Для цього не потрібне рішення селищної ради, це не їх компетенція. А в Східниці голова показав, що надає перевагу одному підприємству і збурив громаду.

Хто заробить на воді

Громада Східниці справді збурена. Питання про те, хто розроблятиме Східницьке родовище, обговорюється вже понад рік – відколи було анульовано ліцензію поперед­нього орендаря МПП «Перс­пектива». З певною періодичністю з’являються повідом­лення про те, що східницькі джерела мають намір віддати в оренду комерційному підприємству, відтак громада втратить контроль над ними.

Ще 2010 року в селищі заснували комунальне підприємство «Східницькі джерела», яке мало б отримати відповідні ліцензії на користування надрами, – і селище почало б «заробляти на воді». Така була ідея. Її відстоював і чинний голова Східниці Іван Пиляк. Сьогодні він змінив думку: каже, що головна проб­лема – фінансування.

– Щоби заробляти, необхідно вкласти, – стверджує Пиляк. – А з чого ми фінансуватимемо комунальне підприємство, якщо бюджет Східниці становить 3 млн грн, із яких 2,4 млн – це захищені статті, тобто зарплати бюджетним працівникам? Посадити на голову ще одну комунальну установу? Крім того, досі ніхто не подав навіть документів про потреби цього підприємства. Жодних. 

Пиляк не приховує, що сьогодні підтримує ідею надати джерела в користування ТОВ «Владо». Каже, що вони готові вкласти в розробку родовища щонайменше 5 млн грн. Це ТОВ у Східниці працює вже давно, його власниця, згідно з електронною базою документів, – Ничипоренко Олена Вікторівна, мешканка Києва. Підприємству належить найвідоміший у Східниці санаторій «Три сини і дочка». Цікаво, що його керівники ставали потім головами сільради. Так було з Романом Копчаком, який 2005 року був директором санаторію, а 2009-го став селищним головою. Чинний голова Іван Пиляк також ще у 2007 році керував цим санаторієм. 

Сьогодні Іван Пиляк каже, що для нього не принципово, хто буде інвестором. Він підтримає будь-кого, хто вдихне життя в курорт. При цьому обіцяє підписати договір, який дуже чітко застеріг би інтереси громади.

Натомість керівник КП «Східницькі джерела» Наталія Федьків стверджує, що люди були б готові навіть самі фінансувати комунальне підприємство, але голова не дає можливості.

– Люди казали, що готові зібрати гроші, – стверджує Федьків. – Хто сто гривень, хто тисячу. Крім того, думаю, що мають бути кошти, тому ми зараз воюємо.

У страху очі великі

Страхи східничан поділяє й депутат обласної ради Михайло Задорожний. Він каже: якщо східницькі джерела віддадуть у приватні руки, то селище втратить будь-яку можливість розвитку. 

– Не можуть одні наживатися на тому, що належить усім! – обурюється депутат. – Якщо віддадуть родовище, то інвестор керуватиме всім у Східниці – наприклад, видаватиме дозволи на будівництво в селищі. Адже довкола джерел – санітарна зона, тому просто так будуватися не можна. Інвестор фактично буде власником селища! Все виявиться як у Моршині, де люди тепер не можуть навіть склянки води випити безкоштовно!

Щоправда, такі заяви видаються дивними, оскільки навіть при появі інвестора феодальна залежність Східниці не загрожує. Дозволи на будівництво в санітарній зоні видає Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області. А міський голова Моршина Руслан Ільницький узагалі дивується, чому його місто стало такою собі страшилкою для східничан.

– Я не розумію, чому нас порівнюють, – каже він. – У місті є два джерела – №4 та №6. Перше – це фактично звичайна мінеральна вода, яка має один природній витік і в одному місці підведена до бювета. Будь-хто і будь-коли може її пити в необмежених кількостях. Джерело №6 – це власне лікувальна вода, так звана ропа. Воно перебуває в оренді ТзОВ «Гідрогеолог» та ТзОВ «Мінзавод». Ці підприємства видобувають воду і продають її місту. Тобто наші санаторії купують воду. Але є певна специфіка: у нас видобувають ропу, якої не можна вживати в чистому вигляді, тому для лікування її розводять. Вартість одного літра ропи – 72 грн. Цієї кількості вистачає на 21-денний курсу лікування. Для мешканців міста й області вода є безкоштовною, але лише за призначенням лікаря. Для решти вартість води входить у ціну путівки.

Ліцензію ТзОВ «Гідрогеолог» на видобування води було продовжено 2005 року до 2025-го. Мером Ільницький став у 2006 році й прийняв господарку вже з такими умовами щодо води, тому коментувати щось з цього приводу просто не готовий. Каже, можливо, було б доб­ре, якби джерела належали місту, але міський бюджет просто не витримає такого навантаження: видобуток води – це дорого. 

Подвійні стандарти

Одне джерело в Східниці таки віддали в оренду приватному підприємцеві. Торік у грудні Львівська облрада дозволила Журавчакові Володимиру Євгеновичу отримати дозвіл на розробку джерела №118 «з метою використання в лікувальних цілях та промислового розливу». Тоді саме Ірина Сех підтримувала це питання. Наголосила, що «підприємець зробив усі погодження, має всі документи». 

Серед тих документів був і дозвіл від селищної ради, за який зараз вона ж подала в прокуратуру скаргу на селищного голову. Проте найцікавіше, що за рік до позитивного рішення Журавчакові відмовили в приватизації. У вересні 2010 року розгляд питання супроводжувався пікетом мешканців Східниці під стінами Львівської обласної ради. І обласні депутати радісно прозвітували, що їм вдалося зупинити приватизацію джерела з унікальною содовою водою типу «Боржомі». Можливо, джерело стало менш унікальним?

Але особливість Східниці підтверджують і науковці. Наприклад, Михайло Рутинський, доцент кафедри туризму Львівського національного університету ім. І.Франка. 

– Тут вода типу «Нафтусі», – каже він, – але навіть краща, ніж у Трускавці. Річ у тім, що в Трускавці воду добувають із 1827 року, а джерела також мають здатність вичерпуватися. У Східниці джерела відкриті в 1970-х, тому саме тепер тут вода є в найбільш цілющому стані.

Лікувальні властивості джерел Східниці

Східницькі джерела відкрив Омелян Стоцький. На території Східниці є 38 джерел води чотирьох типів: 
- Низької мінералізації типу «Нафтусі» – рекомендовані при захворюваннях печінки і жовчних шляхів.

- Середньої мінералізації з підвищеним вмістом мікроелементів типу «Боржомі» – рекомендовані при гастриті, виразковій хворобі, панкреатиті.

- З підвищеним вмістом заліза, які не мають аналогів в Україні, – рекомендовані при хронічних захворюваннях шлунка, анемії.

- З підвищеним вмістом брому – для зовнішнього застосування при захворюваннях нервової системи та шкіри.

Наталя Онисько
газета ZIK №12 (29 березня 2012р.)

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-19 22:47 :23