live
Новини » Газета ZIK

«Вітіна» тисяча

У червні планують розпочати виплати вкладникам радянського «Ощадбанку», однак грошей на це немає

На розширеному засіданні Кабміну президент доручив уряду забезпечити виплату українцям компенсації за вкладами в «Ощадбанку» СРСР. По тисячі гривень кожному вкладникові почала роздавати 2008-го Юлія Тимошенко, коли займала посаду прем’єр-міністра. Тепер її ініціативу підхопив і Віктор Янукович, хоча тоді він таких витрат не схвалював. 

Головне – пообіцяти

Гроші планують виплачувати вкладникам уже з червня цього року. Однак де брати кошти, не знають навіть у Міністерстві фінансів. У відповідь на інформаційний запит ZIKу управління комунікацій міністерства повідомило, що згідно з українським законодавством втрати від знецінення грошових заощаджень можна виплачувати лише за рахунок держбюджету країни на відповідний рік. А в цьогорічному бюджеті видатків на такі цілі не передбачували. 

«У тритижневий строк Мінфін разом із Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку за участю Нацбанку повинен підготувати та подати Кабінету Міністрів пропозиції щодо повернення частини компенсаційних виплат за знеціненими заощадженнями у розмірі 1 тис. грн громадянам, які не скористалися таким правом у 2008 році», – сказано у відповіді. Де братимуть кошти, не знають також і в Мінсоцполітики, і в Нацбанку.

Прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що Нацбанк планує ввести спеціальні картки для виплати населенню компенсацій. Однак Нацбанк коментарів щодо цього не дає. «Ми ще нічого не знаємо. Як буде відомо, то повідомимо», – каже керівник прес-служби НБУ Сергій Шуміхін. Тож невідомо достеменно, про які картки йдеться і чи треба буде вкладникам за них платити. Зрозуміло лише, що перша конкретна інформація з цього приводу з’явиться не раніше середини квітня.

Зареєструватися і чекати

Аби отримати компенсацію, потрібно насамперед внести свої дані до реєстру вкладників. Як повідомили в «Ощадбанку», станом на 1 січня цього року до «Реєстру вкладників заощаджень громадян» внесено 11,8 млн осіб.

Якщо ви не змінювали місця проживання й відділення «Ощадбанку» залишилося на тому ж місці, де відкривали ощадну книжку, зверніться туди – i вас внесуть до реєстру. Якщо відділення закрили або ви переїхали, звертайтеся до найближчої філії «Ощадбанку» і замовте безкоштовну послугу переведення рахунку у зручне вам відділення. Коли ви не пам’ятаєте, де i коли відкрита книжка, то можна замовити розшук вкладів. Якщо книжку втратили, то її можна поновити – також безкоштовно. 

Якщо ощадну книжку ви отримали у спадок, то перш ніж іти в «Ощадбанк», навідайтеся до нотаріуса – він повинен завірити документи про право на спадок. Аби зареєструватися, із собою слід мати, крім ощадних книжок, паспорт, ідентифікаційний код і ксерокопії цих документів. Якщо ви особисто не можете принести до банку ощадну книжку, це можуть зробити ваші довірені особи. Питання оформлення довіреності повинен вирішувати у різних випадках або нотаріус, або голова сільради, або головний лікар. В «Ощадбанку» наголошують: процедура реєстрації може змінюватися.

«Наразі точніше говорити про конкретні строки виплат у 2012 році, а також як їх проводитимуть, ми зможемо після прийняття постанови Кабміну про виплату компенсації громадянам України», – каже Ярослава Тітова, прес-секретар «Ощадбанку».

Коментар:

Павло Розенко,  провідний експерт Центру Разумкова

Гроші шукатимуть в останній момент

– Я і в 2008 році казав, і зараз кажу про те, що, в принципі, негативних наслідків від виплат по тисячі гривень очікувати не варто. Не було негативного впливу на економіку 2008-го, не буде й тепер. Виплати ж розтягнуть із червня до кінця року, вони не будуть одномоментними. Тому казати, що саме ця програма матиме негативний результат, не можна.

Однак ідеться про те, що водночас із цією програмою відбуваються інші соціальні ініціативи, які запропонував президент, загалом десь на 18 млрд грн: підвищення пенсій, розмірів соцдопомоги тощо. І ось це в комплексі може мати наслідки, адже в держави зараз реально немає цих коштів на руках. Це дуже серйозне навантаження на економіку України. Вона не дасть цього ресурсу. Зростання економіки є плановим, а все планове вже зафіксоване в бюджеті. І доходи від цього зростання вже давно розписано. 

У цій ситуації найбільше викликає підозри те, що минув тиждень після оголошення про ці соціальні ініціативи, а чітко в деталях, цифрах, датах так і не почули від уряду, де братимуть гроші. Це лякає – бо означає, що в Кабміну немає чіткого плану реалізації соціальних ініціатив президента. Гроші шукатимуть в останній момент: щось надрукують, щось позичать... 

У мене немає чіткої відповіді на запитання, де, ймовірно, братимуть гроші. Вони кажуть, що візьмуть 11 млрд від зростання економіки – але ці кошти вже розписані в бюджеті на 2012-й. Друга можливість – розпіарений закон про податок на розкіш. Але дохід від нього передбачають у розмірі 800 млн грн в рік – це якщо вже зараз його приймуть і виконуватимуть. А потрібні мільярди. МВФ на такі цілі зараз грошей не дасть. МФВ не буде фінансувати виборчої кампанії – вони ніколи такого не робили і не робитимуть. І навряд чи тисяча гривень додасть рейтингу владі, адже широкомасштабних виплат насправді не буде.

Додатково:

34,365 мільйонам вкладників частково виплатили компенсацію; 8,859 мільярдів гривень виплачено компенсацій вкладникам радянського «Ощадбанку» з 1997 року; 3,701 мільйонів спадкоємців померлих вкладників отримали компенсацію на поховання.

Олександра Губицька
газета ZIK
№11 (22 березня 2012р.)Loading...
Loading...
Loading...