Новини » Події 22 березня, 2012, 18:44
Кінець земельного барона

Подробиці скандального арешту: Михайло Лавейкін попався на крадіжці 1,5 млн грн

Увечері 15 березня в Києві заарештували екс­-начальника обласного управління земельних ресурсів у Львівській області Михайла Лавейкіна, якого було оголошено в загальноукраїнський розшук. Цей арешт поставив проміжну крапку в історії одного з найбільш нахабних «земельних» аферистів України.

Безпрецедентна за розмахом спецоперація почалася у Львові ще 25 січня цього року, коли в місті водночас було проведено майже 30 обшуків – у приватних помешканнях, офісах. Усі ці обшуки були пов’язані з фігурою Михайла Лавейкіна, однак міліція відмовлялася будь-що коментувати. У пресу просочилися лише натяки, що справа пов’язана із так званою «земельною мафією». Відомо, що самого Лавейкіна допитали в обласній прокуратурі, взявши з нього підписку про невиїзд. Але відразу ж після того Лавейкін зник зі Львова. 

16 березня новий прокурор Львівщини Олег Василенко підтвердив, що Лавейкіна звинувачують у заволодінні чужими коштами, однак подробиць не розголошують. 

Утім тижневику ZIK вдалося з’ясувати ці подробиці із власних джерел. Виявляється, Лавейкіна згубила… банальна жадібність.

Ітиметься про три львівські фірми – «Земкомерц», «Лада-Плюс» і «Лендінвест», співзасновником яких є Михайло Лавейкін. У «Ленд­інвесті» він навіть займає посаду президента. 

У червні 2010 року ці фірми продали одному з українських підприємств (учасником якого є німецька компанія) близько 35 га землі у Старосамбірському районі. Незадовго до цієї оборудки фірми Лавейкіна скупили цю землю у місцевих селян. Оперативність, із якою було вчинено комбінацію, вражає: упродовж місяця (!) сільрада села Дроздовичі виділяє наділи мешканцям, вони їх продають фірмам «Земкомерц», «Лада-Плюс» і «Лендінвест», а ті – підприємству з німецьким капіталом.

Інша важлива річ – Дро­здовицька сільська рада виділяла мешканцям земельні ділянки для ведення сільського господарського виробництва. Однак німці купують у Лавейкіна землю з уже зміненим цільовим призначенням – під ведення бізнесу. Зміну цільового призначення провели службові особи Держкомзему у Старосамбірському районі. 

Описана схема не є новою. Простенько і нескладно: за зверненнями охочих сільради надають їм безкоштовно земельні наділи. У багатьох випадках прохачі – підставні особи, за якими стоять впливові бізнесмени. Потім змінюється цільове призначення землі і її успішно продають уже під бізнес. Усі дії відбуваються блискавично, впродовж короткого терміну.

Можливо, ця історія із 35 га на Старосамбірщині, як і безліч інших, залишилася б невідомою широкому загалу й не викликала б зацікавлення правоохоронних органів, якби не жадібність самого Михайла Лавейкіна – він вирішив зекономити 1,5 млн грн.

За нашою інформацією, покупець – підприємство з німецьким капіталом – окрім плати за землю, додатково переказало на фірми Лавейкіна близько 3 млн грн як сплату так званих «втрат сільського виробництва за земельні ділянки». Це цільові кошти, які «Земкомерц», «Лада-Плюс» і «Лендінвест» мали б відразу переказати на рахунки Держказначейства у Львівській області, оскільки без цієї оплати німці не могли користуватися придбаною землею.

Але фірми Лавейкіна не поспішали перераховувати гроші. Німці почали хвилюватися і восени 2011 року таки змусили «Земкомерц» і «Ладу-Плюс» переказати частину коштів у Держказначейство. Але корпорація «Лендінвест», яку очолює безпосередньо Михайло Лавейкін, свою частку (1,5 млн грн) вирішила «зажати». У січні цього року терпець німцям урвався – і вони звернулися до правоохоронних органів. 

За інформацією наших джерел у прокуратурі, вилучені під час обшуків документи свідчать, що 1,5 млн грн отримав особисто Лавейкін. Один із керівників «Лендінвесту» уклав із ним безвідсотковий договір позики, причому не як із президентом корпорації, а як із фізичною особою.

Ці відомості підтверджують заяву прокурора області Олега Василенка, що кримінальну справу проти Лавейкіна порушено за фактом заволодіння чужими коштами. Обвинуваченим у справі проходить іще один керівник «Лендінвесту» – який уклав договір позики.

Земельні скандали Лавейкіна 

Михайло Лавейкін опиняється в епіцентрі скандалу не вперше. Він, зокрема, є засновником фермерського господарства «Біля Рати». Саме цій організації Годовицько-Басівська сільрада 25 травня 2007 року надала ділянку площею близько 53 га в оренду на десять років. Не минуло й року, як ця земля неподалік Львова перейшла у приватну власність «Біля Рати», згідно з ухвалою Бродівського районного суду від 8 травня 2008 року. 

Однак 53 га землі були лише частиною від величезної площі – 365 га, які 2006 року було вилучено із землекористування державного дослідного господарства «Оброшине» Української академії аграрних наук. Офіційно ці землі передали Годовицько-Басівській сільраді. А та, своєю чергою, мала надати громаді для ведення сільського господарства й індивідуальної забудови. Однак, як повідомляли у низці ЗМІ представники страйкового комітету сіл Годовиця та Басівка, понад 200 га було розподілено серед 158 людей, а в подальшому ці землі перейшли до ПП «Оліяр».

Віра Лясковська розповіла тижневику ZIK, що Михайло Лавейкін був причетний і до фірм «Буддизайн» та «Новобуддизайн». Саме ці організації отримали близько 20 гектарів землі у Брюховичах. Також Лясковська стверджує, що Лавейкін мав стосунок до кооперативу «Ремонт», який намагався заволодіти 328 га лісопаркової зони у Брюховичах.

 газета ZIK №11 (22 березня 2012р.)
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-24 17:47 :56