Новини » Львів 7 березня, 2012, 19:41
Зігріти Бога

У більшості будинків Львова мешканці могли б платити за теплопостачання на 50% менше

Про енергозбереження в квартирах ми замислюємося здебільшого раз на місяць, коли отримуємо рахунки на оплату тепла. Питання «чому так багато» знайоме всім. Але справжньою проблемою воно стає для тих, хто платить багато, а мерзне як усі. 

В’ячеслав Гусєв, координатор проектів з енергозбереження Фундації українсько-польської співпраці ПАУСІ, на прохання тижневика ZIK провів короткий аудит енергозбереження у львівських будинках. Експерт наголошує, що фаховий аналіз потребує детальнішого вивчення кожного конкретного об’єкта. Проте навіть побіжний огляд показує, наскільки львів’яни переплачують за теплопостачання. 

Усі заміри В’ячеслав Гусєв проводить при температурі повітря -1°С. Відповідно, різниця між температурою зовнішніх стін чи вікон і температурою повітря вулиці показує рівень втрат тепла.

Історична забудова, центр Львова

На екрані тепловізора дуже добре видно, де в кабінетах мерії розташовані батареї – товсті стіни Ратуші прогріваються до +3°С. Чиновникам варто було б встановити звичайнісінькі тепловідбивні екрани за батареями – фактично шматок фольги. Дешево і просто, але тоді тепло йшло б у приміщення, а не у стіни. 

– Насправді в Ратуші не все так погано, як, до речі, і загалом у Львові, – каже Гусєв. – Стандартні методи утеплення для таких споруд не годяться. В Європі вже є технології утеплення історичних споруд, але для нас це надто дорого. 

Стіни Історичного музею (пл. Ринок, 6) не пропускають зайвого тепла, однак у деяких місцях вікна мають або тонкі шиби, або погано зроблені відкоси. У результаті температура довкола них сягає +6°С – це означає, що 10-15% енергії втрачають. До того ж тут теплий декоративний карниз на даху (+4°С), що свідчить про погану тепло­ізоляцію стелі. Стіни будинку №8 на Ринку, де розташований «Альфа-Банк», нагріті до +5°С. «Тут не дуже економлять», – всміхається експерт. 

Загалом ситуація у старій частині міста значно відрізняється від панельних новобудов. За рахунок товстих стін старі будинки переважно енергоощадні. Проблеми насамперед із вікнами.


Нові будинки, різні райони Львов
а

Нові будинки у Львові, як засвідчує камера теп­ловізора, здебільшого мають непогану теплоізоляцію. Ми обстежили будівлю на вулиці Зубрівській, 34. Температура стін не перевищує температури на вулиці. Але навіть тут мешканці можуть не мріяти про економію тепла. Скажімо, люк поруч із будинком має температуру +17 градусів. Тобто 60% тепла втрачено ще до того, як воно потрапило в будинок. Платять за це, звісно, мешканці. 

Крім того, тутешній забудовник явно зекономив на вікнах. Тут тонкі й неякісні шиби – довкола вікон фіксується температура +7°С.

Школи, Сихів

Школа №84 є стандартною спорудою – лише на Сихові за тим же проектом збудовано принаймні п’ять шкіл. Тому ситуацію з теплозбереженням, вочевидь, можна вважати типовою. На бічній стіні школи тепловізор фіксує температуру +10°С. Тут старі вікна, тому втрати тепла колосальні. На фасаді вони вже нові, пластикові. Але і тут температура сягає +5°С, подекуди +7°С. В’ячеслав Гусєв пояснює це просто – неякісно встановлено склопакети. 

– Це смішно! – обурюється він. – Заплатити купу грошей за вікна – і зекономити на майстрах, які дуже неякісно виконали свою роботу. Ззовні вікна просто «задули» піною. І, звісно, тут стара система опалення, вкрай необхідні тепловідбивні екрани, бо наразі батареї просто гріють стіни.

Панельні будинки, Сихів

Типова для Сихова забудова – панельні будинки. Прогріті вони здебільшого добре, особ­ливо на верхніх поверхах. З огляду на особливості системи теплопостачання, яка тут іде зверху вниз, практично всі кватирки на верхніх поверхах відчинені. Температура зовнішніх стін – +5-6°С. Це означає, що за умови нормальної теплоізоляції цілком можна було знизити температуру подачі тепла у будинок, що дозволило б платити на 20% менше.

До речі, виявляється, поширена на Сихові практика утеплення будинків пінопластом підвищує комфорт людей, але не економить грошей.

– Безсумнівно, у квартирі, де є таке утеплення, зменшуються втрати теп­ла, – пояснює В’ячеслав Гусєв. – Але насправді робити це в окремому помешканні не вигідно, бо платити за тепло доведеться так само, тож вкладених в утеплення 10-15 тисяч гривень на економії не «відіб’єш».

"Хрущовки", вул. Дністерська

Ці будинки втрачають дуже багато тепла. При температурі повітря -1°С біля вікон тепловізор фіксує +8°С. При цьому в більшості квартир відчинені вікна й камера показує +14°С. Отже, в помешканнях гаряче. Це доволі поширена проблема – у пластикових склопакетах майже відсутня вентиляція, тому в квартирах просто бракує кисню. Але провітрювання приміщення – не вихід. Експерт пропонує ставити так звані «клапани відточного тепла» вартістю близько 240 грн, які впускають чисте повітря у квартиру, але не випускають його назовні.

– У цих будинках можна економити 50-70% тепла, – каже В’ячеслав Гусєв. – Тобто люди могли б платити на 50-70% менше, а іноді навіть на 80%! Все, що потрібно, – розмістити за батареями тепловідбивні екрани та встановити вікна. Варто було б також утеплити будинок, але обов’язково весь – теплоізоляція окремих квартир нічого не дасть. 

Поруч із будинками вид­ніється чавунний люк. Він не вкритий шаром снігу, хоча поруч – метрові кучугури. Температура люка  +12°С. 

– Тут стара труба, неізольована, – пояснює експерт. – Тому і втрачається від 30 до 60% тепла ще до того, як гаряча вода потрапляє в батареї будинків. У Києві на Подолі на одному з таких люків ми смажили яйця – там була температура 90°С. Думаю, у Львові теж можна такі знайти.

Довідка: 

Тепловізійна камера – пристрій, який в інфрачервоному випромінюванні дає картинку різниці температур між поверхнями будівель і повітрям. Різниця між температурою зовнішніх стін будинку і повітря не повинна перевищувати 2°С – це європейський максимальний стандарт. У Львові без зусиль можна знайти будинки, де ця різниця сягає 15°С. Середня вартість тепловізора становить 30 тис. євро.

Наталя Онисько
газета ZIK
№8 (1 березня 2012р.)

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-08-24 16:33 :45