Новини » Газета ZIK 16 лютого, 2012, 19:52
Найкращі школи

Якість навчання не залежить ні від форми власності школи, ні від її розташування. Це заслуга конкретних учителів

Результати рейтингу переконливо свідчать, що якість навчання не залежить від того, платний навчальний заклад чи ні. Принаймні дві з трьох найкращих шкіл Львова є державними і, відповідно, безплатними. Ще один вис­новок – кожен заклад має свої сильніші та слабші сторони, однак загальний рівень значною мірою залежить від збалансованості викладацького складу.

Абсолютним лідером рейтингу стала Львівська академічна гімназія при НУ «Львівська політехніка». За результатами ЗНО цей заклад продемонстрував вражаючі результати – понад 80% випускників набрали 

173 бали і більше. Зокрема, з історії високу планку подолали 83% учнів, з української мови та літератури – 82%, з математики – 78%. Такі результати дозволяють претендувати на вступ практично у будь-який ВНЗ України.

Вступити у цю гімназію діти можуть лише після закінчення початкової школи. Обов’язковим є конкурсний відбір (іспити з математики й української мови), хоча і не особ­ливо жорсткий – за словами директора гімназії Лесі Юхман, конкурс становить дві дитини на місце.

– Навчання у нас безкош­товне – батьки доплачують лише за кілька додаткових предметів, таких як логіка, краєзнавство тощо. Загалом це коштує близько 150-160 грн на місяць, – розповіла ZIKу Леся Юхман. – Успіху ми досягаємо спільними зусиллями: маємо розумних обдарованих учнів і фахових працьовитих учителів, які багато працюють над собою та над дітьми. До того ж наші вихованці мають на кого рівнятися – серед наших випускників Іван Крип’якевич, Євген Коновалець, засновник «Пласту» Олександр Тисовський – ці історичні постаті стають взірцями для дітей. 

«Срібло» виборов Львівський фізико-математичний ліцей-інтернат при ЛНУ ім. І.Франка. Попри очікувано найкращу в місті підготовку з математики та фізики, тут дуже високий рівень викладання української мови й літератури (81% високих результатів ЗНО) і просто високий – історії (64%).

До числа найкращих увійшла також Школа-гімназія «Сихівська», яка виникла у 2001 році шляхом реорганізації школи №89. Прикметно, що хоча за жодним із трьох предметів гімназія не сягнула призових місць, однак у загальному рейтингу посіла третю сходинку. Це вдалося завдяки загалом високому рівню викладання – в середньому близько 70% випускників за трьома тестами ЗНО (українська мова і література, математика та історія) набрали 173 і більше балів.

Серед решти учасників рейтингу варто відзначити спеціалізовану школу №37 із поглибленим вивченням французької мови, майже 90% випускників якої набрали понад 173 бали з української мови та літератури – це найвищий показник у Львові. Однак за результатами ЗНО з історії школа №37 посіла лише 23 місце у Львові, а тести з математики обрали менше 10 учнів, тому цього результату в рейтингу не враховано.

Традиційно сильна в історії Класична гімназія несподівано показала низький результат у математиці, хоча підтвердила своє реноме закладу, де на високому рівні викладають українську мову та літературу.

Також добрі знання з української мови і літератури дають у гімназії Блаженного Климентія Шептицького на Сихові, у гімназії «Євшан», у школі-гімназії ім. В. Симоненка з поглибленим вивченням німецької мови та «англійській» школі №57. Замикає десятку найсильніших у рідній мові та літературі «Школа I ступеня – гімназія» на Майорівці.

– Якщо дитина зростає духовно, це впливає на високий бал, – розповів ZIKу отець Петро Майба, директор Греко-католицької гімназії блаженного Климентія Шептицького. – Працюємо за виховною системою отців-салезіан. Ми завжди серед учнів і прагнемо створити в школі сімейні стосунки. Можливо, тому менше поганих думок приходить в голову дітям і вони краще вчаться.

До речі, вчитися у греко-католицькій гімназії, за словами о. Петра, можуть діти різних віросповідань. Вартість навчання тут становить 450 грн на місяць, однак це залежить від фінансового стану родини – доволі часто гімназія не бере грошей за навчання.

Сильні викладачі історії, вочевидь, працюють у гімназії «Євшан» і «англо-французькій» школі №15. СШ №2, де поглиблено вивчають англійську мову, посіла восьме місце за результатами зовнішнього незалежного оцінювання з історії, однак у загальний рейтинг 

25-ти найкращих шкіл не потрапила через низькі показники з математики й української. Натомість Львівська правнича гімназія саме завдяки дев’ятому місцю з історії таки посіла 24-ту позицію в рейтингу. Також школа «Надія», яка спеціалізується на предметах еколого-правового профілю, потрапила до рейтингу завдяки доволі високим результатам з історії та математики.

Сильних математиків, ок­рім лідерів рейтингу, готують у школі №30 (майже 70% високих результатів ЗНО), у «Сихівській» і «Євшані», у 9-й і 28-й «німецькій» школі, а також у СШ №44.

Перелік десяти найкращих львівських шкіл із високим рівнем вивчення англійської школи очікувано очолили дві спецшколи – Лінгвістична гімназія та школа №75 ім. Лесі Українки, де англійську поглиблено вивчають із першого класу. Водночас до числа найкращих «англійських» шкіл увійшли заклади загального профілю, наприклад, Академічна гімназія чи НВК «Школа I ступеня – гімназія» або й вузькоспеціалізовані – зокрема фізматліцей.
Аналіз успішності шкіл Львівської області ще раз підтвердив, що хороші вчителі працюють не лише у Львові чи інших великих містах. Випускники сільських шкіл, всупереч поширеній думці, цілком можуть змагатися за рівнем знань зі своїми львівськими однолітками.   

Наприклад, випускники школи у селі Братківці (Стрийський район) показали другий результат в області на тестуванні з української мови та літератури. Школи у Борині (Турківський район), Меденичах (Дрогобицький) та Оброшиному (Пустомитівський) – серед найкращих із математики.

Лідером рейтингу виявилася Сокальська гімназія ім. Олега Романіва, яка за всіма трьома предметами увійшла до числа призерів. 

– Те, що ми стали найкращою районною школою, для мене  несподіванка, – зізналася в розмові з кореспондентом ZIKу директор гімназії Любов Омеляш. – У нас теж треба складати вступні іспити (українську та математику), але конкурс невеликий. Раніше було і двоє дітей на місце, і півтора, а зараз навіть менше. Крім того, ми використовуємо додаткові критерії відбору – до нас ідуть переможці конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика.

Навчання у Сокальській гімназії безкоштовне, батьки вносять лише добровільні пожертви на господарські потреби школи, каже пані Омеляш. Серед особливостей – допрофільна підготовка в 1-3 класах (5-7-й клас звичайної школи) і більш рання профілізація – поділ на математичні та філологічні класи починається з 4 класу гімназії (8-й звичайної школи).

Гімназія у містечку Рудки Самбірського району також суттєво випередила інші загальноосвітні заклади області. Майже 70% тутешніх випускників показали високий результат ЗНО з історії, а понад 50% – ще й з математики й української мови та літератури. 

А Радехівська спеціалізована школа з поглибленим вивченням іноземної мови, котра увійшла до п’ятірки найсильніших «англійських» шкіл області, цілком може претендувати на універсальний статус. Її випускники посіли четверте місце в області з математики і української мови та літератури.

Решта учасників рейтингу демонструють дуже різні результати, що залежать, вочевидь, уже не від загального рівня школи, а від фаховості та натхнення конкретних учителів. Наприклад, Бориславська державна гімназія показала чудовий результат із математики – майже 73% випускників набрали понад 173 бали, але з українською мовою та літературою гірше (14 місце в області), а з історією – просто погано (40 місце). Такі ж перепади у результатах із різних предметів можна зауважити в інших шкіл, що увійшли до рейтингу, за винятком хіба що Дрогобицького педагогічного ліцею.

Без сумніву, своїми результатами можуть пишатися сільські школи, зокрема в селі Гірне (Стрийський район), Сокільники (Пустомитівський), а також у вже згадуваних Борині, Меденичах і Оброшиному. До речі, оброшинські школярі показали просто чудовий результат на тестах з англійської (понад 53% набрали більш як 173 бали). Це цілком на рівні кращих львівських спеціалізованих шкіл.Методологія

Рейтинг «25 найкращих шкіл Львова» укладено за результатами ЗНО-2011 з української мови та літератури, історії й математики. Як відомо, тести ЗНО з української мови і літератури є обов’язковими для всіх без винятку випускників шкіл, що хочуть вступити у ВНЗ. Натомість історія та математика є найбільш популярними предметами, які обирають під час ЗНО. Ми рейтингували школи за кожною із трьох дисциплін, зважаючи на відсоток учнів, які набрали 173 і більше балів. Шкіл, де певний предмет обрали менше 10 випускників, у рейтингу не враховано. Якщо відсоток успішних учнів за якимось предметом співпадав, школи отримували одне і те ж місце.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-09-21 03:40 :09