Новини » Політика 1 лютого, 2012, 16:02
Держархів запропонував нововведення, які дозволять знищувати документи

Парламент може дозволити знищувати документи, яким менше 60 років. Це запропонувала Державна архівна служба. Дослідники вбачають у цьому можливість для влади легалізувати фальсифікацію історії.

Про це повідомляє СТБ.

Під знищення можуть потрапити у тому числі різноманітні звіти та інструкції воїнів УПА. Їх зберігали, закопуючи у землю. Вони часто знаходяться у вкрай поганому стані. Це різноманітні звіти та інструкції вояків Української повстанської армії. Раніше їх би чекала реставрація, але якщо нововведення запрацюють, з’являється ризик їх втратити.

Два тижні тому Верховна Рада прийняла в першому читанні зміни до Закону про архівний фонд. За ним підлягають вилученню з архіву документи, непоправно пошкоджені, а також ті, що не мають культурної цінності.

Екс-голова Держархіву Володимир В’ятрович повідомив, що таке формулювання є нечітким і воно може стати законодавчою шпариною, завдяки якій можна буде чинити абсолютно протиправні дії. Так само у новому законопроекті проігнорували звернення дослідників і все, що ще було засекречене, таким і залишилося. Тут теж проблема в нечіткому формулюванні. В’ятрович пояснює: «Ніхто до кінця не знає, що таке конфіденційна інформація. Це дозволяє зараз обмежувати доступ практично до будь-якого документа, якому менше ніж 75 років».

Ініціатором змін до Закону став Кабмін. Підготувала проект Державна архівна служба. У Києві організували прес-конференцію щодо цього питання. Присутні на ній чиновники пообіцяли до неточних моментів дати роз’яснення. Надмірну закритість архівів заперечують.

Депутатка КПУ 3-4 скликань Верховної Ради України, а зараз голова Державної архівної служби Ольга Гінзбург зазначила на прес-конференції: «Архіви сьогодні у нас повністю відкриті. Ми на стільки відкрилися, що якби моя воля була, то я б половину закрила».

Таку позицію очільниця Держархіву пояснює тим, що архівами користуються іноземці.

Також вона сказала історикам: «У вас чогось репресії у всіх засіли. Там стільки цікавих матеріалів в архівах, стільки! Вивчайте фонди Великої Вітчизняної війни. Там дуже багато цікавих речей. Там загинуло людей набагато більше».

Журналісти для порівняння провели паралель із ставленням до документів у берлінському архіві Штазі (сюди надходять документи таємної поліції, що діяла в НДР майже 50 років). Тут хапаються за найменшу можливість реставрувати документи, навіть якщо вони порвані на дрібненькі шматочки. Для відновлення документів навіть є спеціальне програмне забезпечення – за допомогою комп’ютера ідентифікують папір на колір, шрифт тексту та чимало інших деталей. Після реконструкції документ стає доступним для всіх.

Керівник проекту віртуальної реконструкції знищених архівів Штазі Йоаким Гойслер зазначив: «Це було рішення німецького парламенту – зробити архіви Штазі відкритими. Жоден документ не можу бути знищеним, щоб ми могли аналізувати свою історію. Тож не може бути мови про якесь вилучення документів».

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-20 12:09 :55