Новини » Львів 5 січня, 2012, 9:34
У львівському музеї етнографії – мотанкова Різдвяна шопка

Українська лялькарка, писанкарка, поетеса і педагог Оксана Смерека-Малик учора, 4 січня, відкрила у залах львівського Музею етнографії та художнього промислу свою 10 виставку ляльок-мотанок, зробивши із них Різдвяну шопку.

Про це повідомив кореспондент ЗІКу.

Привітати із творчим здобутком директорку Художнього ліцею при Львівській національній академії мистецтв прийшли як викладачі академії на чолі із ректором Андрієм Бокотеєм та керівництво обласної Спілки народних майстрів, так і чимало представників Львівської обласної організації Спілки письменників України, адже Оксана окрім усього іншого є їхньою колегою, бо знана як французький філолог, перекладачка та поетеса. Із словами добрих побажань до Оксани Смерики-Малик з нагоди її ювілейної виставки звернулися Богдан Чепурко та Надія Мориквас, зауваживши, що її рукотворна творчість є звертанням до високого народного мистецтва і водночас особливим різновидом поезії.

Дякуючи присутнім за зацікавленість її творчістю, майстриня зауважила, що її ляльки відійшли від народної традиції лише у тому, що вони каркасні, і це дає їй змогу долати статичність жестовою різноманітністю, неначе наповнюючи їх рухом. Серед виставленого під брендовою маркою «Оксанина лялька», на актуальній експозиції можна оглянути групи ляльок, що входять до циклів»Карпатія: дівки, газдині, молодиці», «Князівни і боярині», «Львів’янки: пані та панянки», «Маків цвіт», «Пори року», «Сни серпневого поля» та ін. Доповнюють пластичні групи і світлини, на яких зображені ляльки, котрих авторка експонувала на інших виставках та фестивалях «Ляльковий світ»,»Етнолялька», «Україна! ЙоЙ». До речі, відома Смерека-Малик й тим, що спільно з черкаською майстринею Ларисою Теліженко створила триметрову ляльку-мотанку, яка увійшла до Книги рекордів України.

«Коли я була маленькою, то дуже хотіла вдягатися, як моя вродлива молода мама. Я мріяла про її блузки, але коли виросла, то із маминого одягу народилися ось ці ляльки. Доля склалася так, що два роки тому, коли я ще навіть не підозрювала, що вмію робити мотанки, довелося бути нерухомою майже 4 місяці, а надворі буяла весна. І ось цей мій змушений безрух спровокував мене на творення таких динамічних ляльок. Згодом мої друзі стали приносити мені різні речі, з тканин яких нафантазовувала образи ляльок. Переважно вони не одинокі, бо я їх мислю цілими циклами. Щаслива, що за такий короткий термін, ці ляльки вже побували на десяти виставках. Кожному музею чи галереї. Які їх виставляють, виготовляю якийсь ексклюзив. А цього разу й думати не довелося над тим, яку тему обрати, адже зараз надходить пора Різдвяних свят. Тому ангельські хори і шопка були доволі передбачуваними. Їх робила із особливим натхненням та Божим благословенням», – зізналася Оксана Смерека-Малик.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-08-22 18:45 :58