понеділок, 19 вересня, 2011, 16:30 Суспільство
Чому медогляд – без огляду?!

Запроваджені торік обов’язкові профілактичні медичні огляди школярів усіх класів – чиста формальність, що абсолютно не здатна вплинути на ситуацію з дитячою смертністю на уроках фізкультури. У цьому переконалася кореспондент ЗІКу, яка з двома своїми школярами пройшла обов’язковий медогляд у поліклініці Городоцької центральної районної лікарні на Львівщині. Картина вражаюча: жоден із шести призначених лікарів-спеціалістів належно не оглянув дітей і навіть не поцікавився результатами попередньо зданих аналізів.

Медогляд – вже у вересні, а не впродовж року

Нагадаємо, ідея щороку проводити медогляд школярів всіх класів належить нинішньому міністру освіти і науки Дмитру Табачнику. Після численних випадків смертей дітей на уроках фізкультури міністр надумав ділити дітей на групи залежно від фізичного навантаження. З цього приводу була Постанова Кабінету Міністрів України від 08 грудня 2009р. № 1318 та наказ МОЗ України від 16.08.2010р. № 682 «Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів». Насправді, виглядає так, що медогляд настільки «вдосконалили», що він перетворився у «тупе» підписування паперів. Але, про все по порядку.

Найперше, несподіванкою для багатьох батьків стало те, що школи вимагають пройти медогляд не «у зручний для батьків час упродовж календарного року», як про це інформували чиновники від медицини, а вже з перших днів навчання, або у крайньому разі –до кінця вересня. Оскільки обов’язковий медогляд учнів проводиться виключно у лікувально-профілактичному закладі та в присутності батьків, використовую час відпустки, звільняю дітей з уроків – йдемо в поліклініку на медогляд.

Навіть не сказали показати горло і сказати: «А»

Відразу в реєстратурі районної поліклініки нас інформують: бланк для медогляду купити на ксероксі в сусідньому магазині, пройти в поліклініці шість лікарів-спеціалістів (ЛОР, хірург, дерматолог, невропатолог, окуліст, стоматолог) і за довідкою для школи звернутися до сімейного лікаря або дільничного педіатра.

Оскільки надворі середина вересня, у поліклініці нема ніякого ажіотажу. Тому минуло небагато часу – і ми під кабінетом ЛОРа. «А що тут будуть перевіряти?», – зацікавилися діти. «Вухо, горло, ніс. Скажуть показати горло і сказати «А», – розповідаю. І от ми в кабінеті. Лікар бере від нас бланки для медогляду, питає: «Ну як, хлопці дихають носиками нормально?». «Нормально», – відповідаю. Навіть не дослухавши відповіді, жіночка у білому халаті пише у потрібній графі обох бланків діагноз «здоровий».

Трохи спантеличено виходимо з кабінету, діти відразу питають: «Мамо, а чому у нас нічого не перевіряли?». Не знаходжу відповіді, вдаю, що поспішаємо в наступний кабінет.

Заходимо до дерматолога. Молоденька лікарка бере наші бланки на підпис, про всяк випадок питає: «Висипки, родинок чи бородавок, які нависають на шкірі, немає?!». «Нема», – кажу. Діагноз готовий: «Діти – здорові!».

Наступний – кабінет хірурга. Оскільки лікар зайнятий, медогляд «проводить» медсестра. «Важких травм, операцій не було?», – питає. «Та ні», – відповідаю. Медогляд завершено: здорові!

Дещо заскочена настільки швидким розвитком подій виводжу дітей з кабінету. Хлопці радіють: якщо відразу був якийсь страх перед «білими халатами», то він зник відразу після відвідин першого кабінету. А я собі думаю: медогляд таки вдосконалили – не оглядають дітей взагалі…

У кабінеті невропатолога так само механічно запитали: «Діти здорові?». Почувши ствердну відповідь, поставили відповідний діагноз. Намагання лікаря-стоматолога поставити діагноз без огляду довелося перервати. «Дайте, медсестра вам підпише», – розпочала розмову стоматолог. «Та ні, – кажу, – Треба нам зуби таки подивитися». Тому після деяких маніпуляцій з молочним зубом вирушаємо в останній кабінет – до окуліста.

Лікар-окуліст став деяким винятком із загального правила медогляду в поліклініці Городоцької ЦРЛ. Гостроту зору у дітей таки перевірили. Але результатами попередньо зданих аналізів, на мій подив, так і не поцікавився жоден спеціаліст.

Наступного дня дільничний педіатр успішно виписала моїм школярам довідку для школи, вказавши першу групу за станом здоров’я для фізкультури. При цьому педіатр побіжно глянула на результати аналізів дітей та поцікавилася станом щитовидної залози. Як з’ясувалося, функцію ендокринолога мала виконати саме вона.

Пройшовши з дітьми обов’язковий «медогляд без огляду» розумію: чим голосніше кричать київські чиновники і урядовці про стурбованість станом здоров’я школярів і про вдосконалення профілактичних медоглядів, тим більше їх слова нічого не варті: здоров’я дітей нікого по-справжньому не цікавить. Тому мимоволі напрошується висновок: краще б не морочили голову батькам, котрі й самі знають, що відповідають за здоров’я своїх дітей у школі і вдома виключно вони.

Кому потрібен формальний медогляд школярів?

Коментуючи ситуацію, заступник начальника ГУОЗ Львівської ОДА Ірина Микичак констатує: не всі медики на Львівщині прагнуть чесно і совісно виконувати свою роботу.

«Скільки б не було наказів, інструкцій і вимог, якщо лікар є бездарний і думає не про здоров’я дитини, а про те, щоб відбути робочий час і «тупо» підписати, звичайно результату не буде. Ми, ясна річ, орієнтуємося на лікарів, які до свого професійного обов’язку підходять з совістю. Якщо у Львові перетворюється медогляд на тупе підписування – у мене слів немає. Що тут коментувати?! Як і в кожній професії, у медицині є люди, які віддані, і є ті, котрі займають чуже місце. От ви, на жаль, до таких потрапили», – каже Ірина Володимирівна.

Насправді медогляд проводиться для того, щоб виявити патологію у дітей. Так, за словами заступника начальника обласного управління охорони здоров’я, і в цьому році на Львівщині були випадки, коли під час медогляду лікарі виявляли серйозну патологію.

До речі, за медогляди школярів лікарі не отримують жодних фінансових заохочень. «А за що отримувати доплату до зарплати? Це є банальна рутинна робота. Лікар має прийти на роботу, чи це медогляд чи звернулися батьки з хворою дитиною, провести повне клінічне обстеження дитини», – пояснює Ірина Микичак.

Разом з тим заступник головного медика Львівщини нагадала, що, у першу чергу, відповідальні за здоров’я дитини батьки, тому вони мають вимагати у лікарів належного виконання обов’язків, зокрема, під час шкільного медогляду. «Батьки так само відповідають за здоров’я дитини, як і лікарі. А скільки дорослих провокують формальний медогляд, скільки разів навіть до мене зверталися – подзвоніть в поліклініку, щоб ми медогляд пройшли. Але я тоді кажу: вибачте, але є для цього поліклініка і раз на рік можете прийти з дитиною і пройти медогляд, як належить», – зазначає Ірина Микичак.

Ірина Володимирівна ще раз наголосила, що медогляд школярів проводиться упродовж року, тому вимоги шкільних адміністрацій надати довідку вже у вересні є безпідставними. «Школа провокує те, що люди йдуть упродовж трьох місяців літа, створюючи ажіотаж у поліклініках. Таке враження, що життя дитини починається 1 вересня. А ми працюємо упродовж року. Окрім того, якщо дитина потрапляє в лікарню з якоюсь проблемою чи хворобою, у цей період теж може спокійно пройти медогляд. Ми так практикуємо в обласних дитячих лікарнях», – каже Ірина Микичак.

Наталія Шутка,
Західна інформаційна корпорація

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-09-25 22:17 :32