середа, 31 серпня, 2011, 13:03 Регіони
Поляки незаконно проводили археологічні розкопки на Волині?

У ході здійснення контролю за проведенням розшукових та ексгумаційних робіт на території Рівненської сільської ради Любомльського району Волині, у яких разом із львівськими спеціалістами брав участь депутат облради Олександр Бик, з’ясувалося, що ці роботи проводилися з численними порушеннями.

Про це повідомив власкор ЗІКу

Як повідомили у прес-службі облосередку «Свободи», зокрема проведені роботи супроводжувалися грубими порушення чинного законодавства:

  • роботи проводилися без Відкритого листа на проведення таких робіт;
  • земельні роботи проводилися без конкретної прив’язки на території, що обмежує чітку ідентифікацію розкопів на масиві;
  • згідно з українським законодавством, ексгумацію на території України має право проводити лише уповноважена українська юридична особа;
  • при виявленні кістяків польські спеціалісти почали хаотичну виїмку кісток зі скупчення, яку вдалося зупинити лише після втручання волинських фахівців, задля того, щоб розчистити скупчення, яке виявилося повними кістяками. Польський спеціаліст-антрополог розклав ці кістки на 28 частин, стверджуючи лише за візуальним обстеженням, що це рештки саме такої кількості людей. Неадекватно прокоментував дію свого колеги польський історик Попек, який стверджував, що, згідно з його даними, кістяків мало бути набагато більше, що, напевне, і мотивувало розподіл кістяків на окремі частини;
  • при проведенні цих робіт були відсутні спеціалісти-антропологи з української сторони, що відповідно вплинуло на інтерпретацію отриманих матеріалів;
  • довкола скупчення кістяків виявлено рештки обвугленої деревини, яку не було взято на аналіз, не вивчався і грунт довкола кістяків, не проводилась експертиза кісток. Відсутність цих даних ставить під питання твердження про те, що ці люди були вбиті, а не, наприклад, задихнулись у палаючому приміщенні і могли бути засипані обвалом деревини. З огляду на це сумнівним є і час, коли це відбулося;
  • згідно з інформацією польського археолога, який працював на місці розкопок, у ямі із залишками людських кістяків були виявлені гільзи патронів від «Маузера», «трьохлінійки», а особливо багато – від «ППШа». Логічно, що в такому випадку була потреба в присутності експерта-баліста. Крім того, видом озброєнь у той час і в тому місці?

У зв’язку з цим виникає запитання: чи обґрунтовані припущення польської сторони про те, що ці жертви впали під кулями українців? Адже загальновідомо, що такими видами зброї володіли спецзагони НКВС, які мали на меті скомпрометувати український національно-визвольний рух, посіяти ворожнечу серед мирного населення, у тому числі й міжетнічну. І чи в такому випадку відповідає дійсності твердження, що це – жертви саме 1943 року, а не ранішого чи пізнішого періоду?

Така позиція влади, яку в цьому випадку представляє керівництво Волинської ОДА, призвела до того, що на нашій території цим дуже важливим питанням фактично займалися лише поляки. Вони ж робили й висновки щодо результатів цих розкопок, які, на нашу думку, викривляють історичну дійсність і можуть бути розцінені як намагання сфальсифікувати факти.

Все це дає підстави стверджувати про необ’єктивність та упередженість висновків, зроблених під час затвердження підсумків роботи, проведеної нібито з метою встановлення історичної справедливості щодо подій, які відбулись у 40-их роках минулого століття під час українсько-польського конфлікту поблизу колишнього села Острівки.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-11-17 05:01 :12