Новини » Львів 5 липня, 2011, 18:19
На Личаківському кладовищі у Львові перепоховали професора Тершаковця

Сьогодні на Личаківському кладовищі у Львові перепоховали професора Михайла Тершаковця і членів його родини.

Михайло Тершаковець був професором Академічної гімназії у Львові, вченим-філологом, дійсним членом НТШ, почесним членом Інституту-заповідника Маркіяна Шашкевича у Вінніпезі. Помер у 1978 році і був похований у Нью-Джерсі (США).

Разом з ним сьогодні у Львові перепоховали його дружину Олену Васевич-Тершаковець, дочку Стефанію Тершаковець-Бережницьку, а також лікаря, мистецтвознавця, мецената Івана Бережницького.

Онук Михайла Тершаковця Іван Бережницький у коментарі ЗІКу розповів, що це було побажання його діда, який свого часу був активним громадським діячем у передвоєнному Львові, а також його мами, яка тут вивчала медицину.

«У них було бажання повернутися до Львова, коли буде можливість. І мама, як вмирала, попросила мене, щоб я цим зайнявся. Тому я взяв цей обов’язок на себе», – сказав Іван Бережницький.

Він також розповів, що сім’я професора Тершаковця виїхала зі Львова під час війни і перебувала в Австрії. Потім, у 50-х роках вони виїхали до США і там поселилися.

Сьогодні на Личаківському цвинтарі зібралося чимало родичів професора як зі Львова та околиць Комарно, так і з-за кордону. Зокрема, зі США приїхало 22 особи.

Онук Тершаковця Іван Бережницький є архітектором у Бостоні. Крім того, він на громадських засадах допомагає Українському католицькому університету в побудові їхнього нового кампусу.

Довідка.

М. Тершаковець народився 11 червня 1883 р. в с. Кліцько близько Комарна у селянській сім’ї. Закінчив Львівську академічну гімназію (1902). Вищу освіту здобув у Львівському та Віденському університетах (1902–1907). У Львові студіював українську філологію у проф. К. Студинського і О. Колесси, історію – у проф. М. Грушевського, а крім того, слов’янознавство, класичну філологію, германістику, романістику і санскрит, у Відні – славістику у проф. В. Ягича. Одержавши диплом викладача української мови і старокласичної філології, працював викладачем (професором) Львівської академічної гімназії (1906–1939). У 1940–1941 рр. – доцент кафедри української літератури Львівського університету.

Наприкінці Другої світової війни (весна 1944) разом з родиною виїхав до Відня, де навчав латинської мови в українській гімназії для виселенців (1944–1945). Зі вступом радянських військ до Відня був викладачем української мови у Віденському університеті, готувався до здобуття наукового ступеня доктора філософії зі слов’янської філології, який здобув у 1948 році. Науковий керівник проф. Рудольф Яґодіч пропонував йому габілітуватися на доцента слов’янської філології. Однак др. М. Тершаковець виїхав до США (1949), поселився у Філадельфії, де прожив ще 29 років. Помер 6 лютого 1978 р. на 95 році життя.

Зі студентських років М. Тершаковець пов’язав свою долю з Науковим товариством ім. Шевченка. У різний час він був членом комісій НТШ: мовної, класичної філології, бібліотечної, шевченкознавства, секретарем видавничої комісії. У 1918–1919 рр. у час відсутності головного бібліотекаря провадив бібліотеку НТШ. В атмосфері НТШ він сформувався як визначний дослідник української літератури. На сторінках його видань опублікував більшість власних досліджень та чимало рецензій на нові праці із славістики.

Головним об’єктом наукових зацікавлень вченого стало літературне життя Галичини епохи національного відродження, насамперед творчість фундатора «Руської Трійці» Маркіяна Шашкевича. З-під пера М. Тершаковця вийшло півтора десятка ґрунтовних праць, присвячених дослідженню цієї проблеми.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-24 03:41 :26