Новини » Економіка

Росія не хоче переглядати газові контракти, – джерело в Міненерго

Учора Президент Віктор Янукович зробив офіційну пропозицію «Газпрому» переглянути формулу ціни на газ. У російській монополії цю пропозицію не коментують, проте в Міненерго говорять про небажання Росії переглядати існуючі контракти.

Українські власті змушені вести переговори з Росією, щоб підготувати грунт для компромісного рішення, яким може стати вихід на ринок нового посередника, відзначають експерти.

Фактично Росія в переговорах дала зрозуміти, що не має наміру переглядати існуючі контракти, стверджує високопоставлене джерело в Міненерго. «Подібні питання вирішуються на рівні президентів чи прем’єр-міністрів. Той факт, що на переговори надіслали главу «Газпрому», говорить, що Росія затягує час. Восени і взимку домовлятися про газ буде складніше, ніж весною-літом», – пояснив співрозмовник. За його словами, Україна конкретизувала свої пропозиції і тепер вимагає, щоб базова ціна у формулі була встановлена ​​на рівні $ 350, а не $ 450 за тис. кубометрів. «Ця базова ціна встановлена ​​виходячи з вартості газу в Східній Європі в січні 2009 року за вирахуванням вартості його транспортування», – пояснив співрозмовник, пише «Коммерсантъ-Украина».

Раніше в Міненерго заявляли, що базова ціна, закладена у формулу для України, була вища за європейську. Крім того, з неї необхідно було відняти вартість транспортування до європейського кордону. Діюча угода не передбачає сезонної знижки на газ (влітку – на 20-25% дешевше) та знижки на обсяг (чим більше купуєш – тим дешевше), які містяться в інших європейських контрактах «Газпрому». За основу для розрахунку ціни закладений газойль, як в італійському контракті, хоча альтернативою газу в Україну є вугілля.

Член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима вважає, що українська влада змушена вести переговори з Росією, щоб підготувати грунт для виходу на ринок нового посередника. «Я думаю, ситуацію просто доведуть до критичної точки, а потім запропонують «компроміс» – вивести на ринок нового посередника типу RosUkrEnergo, який буде поставляти середньоазіатський газ», – погоджується начальник аналітичного відділу ІК «Брокеркредитсервіс» Максим Шеїн. Раніше співвласник RosUkrEnergo Дмитро Фірташ заявив, що домовився з «Газпромом» про транзит через Росію палива, яке він закуповує в Середній Азії для своїх хімічних активів. Правда, в «Газпромі» повідомили, що лише розглядають пропозицію підприємця.

Loading...