Новини » Львів 22 лютого, 2011, 11:48
У Львові демонструють виставку пам’яті художника Савчука

У виставкових залах Львівської національної галереї мистецтв художники, що входять до спілки художників «Клуб українських мистців», відкрили експозицію, присвячену роковинам пам’яті свого колеги Володимира Савчука.

У першому залі виставки, яку демонструватимуть упродовж місяця, розмістили малярські, графічні та скульптурні твори самого Володимира Савчука – великого ентузіаста мистецтва, ініціатора культурно-мистецького та інтелектуального життя, дизайнера, редактора профільних мистецьких видань, члена Національної спілки художників України, який упродовж довгих років був президентом Спілки художників «Клуб українських мистців».

Вагомим мистецьким доповненням до творів Володимира Савчука, якого рік тому із життя вирвала невблаганна хвороба, стали кераміка Тараса Левківа та Ігоря Ковалевича, пластика з дерева Василя Іванишина та Євгена Трубеги, пластика на шкірі Ігоря Копчика, станкова скульптура Ярослава Юзьківа, Василя Ярича, Романа Романовича, графіка Богдана Пікулицького, малярство Володимира Риботицького, Михайла Демцю, Сергія Міхновського, Романа Яціва, Дмитра Парути, Ореста Скопа, Петра Сипняка, Володимира Богуславського та інших члені «КУМу».

«Це всі автори, відомі як за своїми персональними виставками в Україні й за кордоном, так і участю у колективних виставках «Клубу українських мистців», який успішно існує вже 22 роки. Від часу заснування КУМ регулярно влаштовував власні виставки як в Україні (Львів, Рівне, Одеса, Київ), так і за кордоном (1995 – Прага; 1998 – спільна експозиція з Одеським об’єднанням «Човен» у програмі Днів української культури в Гданську; 1999 – виставка КУМу у програмі Днів української культури в Щеціні; 2001 – Вільнюс). Виставки, влаштовані об’єднанням як організацією або ж його членами індивідуально, відбувалися також і в інших містах України та країн Європи (Польщі, Чехії, Словаччини, Німеччини, Голландії, Бельгії, Італії, Франції). Переважно за спонукою Володимира Савчука КУМ виступав ініціатором чи співорганізатором багатьох заходів разом з іншими структурами:1991 – перша виставка Бієнале українського образотворчого мистецтва «Львів’91 Відродження» (Львівська картинна галерея); 1996 – участь в загальноукраїнському виставковому проекті «Мистецькі клуби України», м. Хмельницький; спільно з Палацом мистецтв у Львові розроблено проект проведення щорічної загальної виставки «Львівський осінній салон «Високий замок» та паритетна співучасть в організаційних заходах при її проведенні, побудові експозиції та підготовці каталогів упродовж 1997 – 2003; 1998 – реалізація спільного виставкового проекту з об’єднанням одеських художників «Мамай» – у Львівському палаці мистецтв; 2005 – спільно зі Спілкою художників Литви та Почесним консульством Литви у Львові, Театром ім. В. Семашкової в Ряшеві та генконсульством Польщі у Львові організовано і проведено у Львові виставку мистців Литви, Польщі й України «Простір», задуману як трієнале, з експонуванням у кожній з трьох країн. Важливим та успішним епізодом двадцятилітньої історії «Клубу українських мистців» була окрема експозиція у програмі масштабної Всеукраїнської мистецької акції «АртКиїв» в Українському домі в Києві (листопад 2007), що стало можливим знову ж таки і передусім завдяки тривалим і наполегливим заходам Володимира Савчука. Це стосується і відзначення двадцятиліття КУМу в залах Національного музею ім. Андрея Шептицького у Львові 2008 р., де експонувалася групова виставка 24 учасників, що відобразила тогочасний персональний склад цієї Спілки художників; з нагоди ювілею також побачило світ видання альбомного формату «Клуб українських мистців – 20», – зауважив на вернісажі мистецтвознавець Олег Сидор.

У промовах відповідального секретаря Львівської обласної організації Національної спілки художників України Дмитра Гунца, директора Львівського музею етнографії і художнього промислу Романа Чмелика, генерального директора Національного музею У Львові ім.А.Шептицткого Ігоря Кожана прозвучала оцінка діяльності Володимира Савчука як безкомпромісного поборника національної моделі художньої культури, одного з чільних представників національно-духовного піднесення 1980-1990-х років, яке відзначилося свіжими художніми ідеями.

Володимир Савчук мав неординарні фахові здібності як скульптор, але свою творчу кар’єру віддав у жертовність заради загальних громадських і творчих організаційних справ. Такою для нього стала ініціатива створення ще наприкінці 1980-х років нової організації «Клуб українських мистців», яка була покликана змінити сам вектор розвитку мистецької галузі як питомо національної структури. Ціла серія заходів, що були проведені КУМом від 1989 року, спричинили якісні переміни в самому культурно-мистецькому житті України, з активними контактами між творчими середовищами Львова, Києва, Одеси та з інтеграцією національного українського мистецтва у світовий художній простір.

До беззаперечних особистих заслуг Володимира Савчука належить і заснування фахових видань «Мистецькі Студії», «Куманець», «Назустріч», численних каталогів виставок та великого ювілейного видання «Клубу українських мистців – 20». Значними були зусилля Володимира Савчука щодо створення у Львові Музею або Центру сучасного мистецтва, що, на жаль, так і не вдалося домогтися через опірність чиновницького середовища до цінних ініціатив «знизу». Були перспективними також ініціативи Савчука з оптимізації дитячої художньої творчості (Міжнародна виставка дитячої творчості «Весняні настрої», дитячі та юнацькі пленери у Карпатах тощо).

За останні роки Володимир Савчук активізував свою творчу практику, реалізуючи себе у комп’ютерній графіці та станковому малярстві.. Проживши трохи більше 63 років, він залишив слід в образотворчому мистецтві, адже був одним із справжніх каталізаторів культурно-мистецького життя львівського художнього середовища.

Довідка ЗІКу.

Володимир Савчук народився 9 жовтня 1946 року в бурятському місті УланУде. Дитячі та юнацькі роки минули в Шостці на Сумщині, на рідних теренах його батьків. Після навчання у місцевому Хімікотехнологічному технікумі перебрався до Києва. На формування його життєвих устоїв суттєвий вплив мала батькова сестра, яка познайомила Володимира із відомим скульптором і Іваном Гончаром. Так Володимир здружився із його сином Петром, подружжям Івана та Марії Миколайчуків, багатьма із середовища «шістдесятників». Упродовж 1969–1975 рр. здобув вищу мистецьку освіту у Львівському інституті декоративного та прикладного мистецтва (нині – ЛНАМ). Його твори експонувалися на виставках в Україні й за кордоном. Помер 3 грудня 2009 року, похований на Личаківському цвинтарі у Львові.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-20 07:47 :49