Новини » Львів 13 вересня, 2010, 17:46
Завдяки Руслану Козиру у Трускавець повернулася книга «З Трускавця у світ хмародерів»

У Трускавці відбулася презентація репринтного видання книги трускавецького священика Олекси Пристая «З Трускавця у світ хмародерів» (1 том). Подію належно оцінили історики, краєзнавці, працівники музеїв, бібліотек, а також мешканці міста, які були присутні на презентації. Про це ЗІК повідомила прес-служба ГО «Рада міста».

У виступах професора Дрогобицького педуніверситету Зенона Гузара, декана історичного факультету Дрогобицького педуніверситету Леоніда Тимошенка, наукового співробітника музею історії Трускавця Галини Коваль, співучасника проекту і голови трускавецького історично-краєзнавчого клубу «Сива давнина» Миколи Іваника підкреслювалася значимість книжки, її історична цінність, а також звучала подяка Руслану Козиру за перевидання книги.

На презентацію були запрошені родичі автора книги Олекси Пристая: онучка Марія Прохасько і правнук Юрій Прохасько.

По десять примірників нової книги отримали трускавецькі школи №№ 1, 2, 3. Книгу також отримають бібліотеки і музеї міста, за бажанням – дитячі садочки та інші навчальні заклади.

«Спогади – надзвичайно цінне, завдяки своїй об’єктивності, джерело вивчення та дослідження минулого. Саме таким важливим матеріалом для пізнання історії Трускавця є спогади нашого краянина, уродженця села ТрускавцяОлекси Пристая, викладені в книзі «З Трускавця у світ хмародерів» (Львів-Нью-Йорк, 1933 р., том І), – каже науковий співробітник музею історії м. Трускавця Галина Коваль. – Довший час Ігор Сусюк (на жаль, нині покійний), перший редактор газети «Франкова криниця», виношував благородну мрію: перевидати раритетну книгу, навіть дав їй друге життя у формі додатку до газети. Саме у такому вигляді ми, науковці, краєзнавці, просто зацікавлені люди, звикли бачити дорогоцінні спогади священика, громадського діяча Олекси Пристая».

Як розповіла Галина Коваль, мемуари Олекси Пристая – художній твір, що разом з тим є чи не єдиною ґрунтовною історичною працею, за якою ми вивчаємо історію, культуру, побут не тільки рідного міста, але й всього галицького краю.

Для дослідження процесу становлення та розвитку курорту науковці мають багатопольських історичних та літературних джерел, тоді як українських – однозначно мало. До цього часу ніхто із наших земляків, крім Олекси Пристая, не спромігся на такого роду працю.

Олекса Пристай правдиво змальовує тодішній уклад життя, суспільні стосунки, вказує нам, українцям, на наші вади. Все це викладеноз великою долею об’єктивності – не на замовлення, не на догоду часу й пану… Це – сповідь перед нащадками, перед своїм сумлінням, перед Богом… Маючи такий літературний скарб ми не загубимося у нетрях швидкоплинного часу. За допомогою Олекси Пристая ми легко та цікаво пізнаємо нашу минувшину, а пізнаючи – аналізуємо, оцінюємо, зберігаємо і вшановуємо.

Ми бачимо давнє село Трускавець очима дитини, юнака, галицького українця - емігранта, який, навіть покинувши рідні терени, не переставав любити батьківщину, думати про неї.Болісні думки-спогади й вилились в таке натхненне історичне джерело.

Зі сторінок книги постає перед нами Трускавець другої половини ХІХ – початку ХХ століття. Цікавими є деякі версії походження назви «Трускавець» – їх варто дослідити. Дізнаємося про кількісний та етнічний склад населення тодішнього села, про історію трускавецької парафії та священників, які її очолювали. Не обминув автор своїм описом і купелеві заведення та найпопулярніші мінеральні джерела – «Нафтуся» і «Маруся». І все це ми ніби бачимо очима місцевого жителя.

В центрі уваги автора повсякчас залишалася культура та побут галицьких селян, їхні релігійні та народні традиції, методи господарювання.А чого варті ліричні описи трускавецьких краєвидів. Письменник-аматор так майстерно передає нам красу нашого розквітлого весняного краю, що не кожному професійному літератору це під силу. Разом зотцем Пристаєм ми милуємося білою долиною, де «вінець зелених верхів і весняні пахучі леготи зраджували глядачеві, що це не зимова пора, а весна в цілій своїй красі і принаді та що тут, в цій долині, купається у квіті розцвілих садів культурна і щаслива українська оселя Трускавець».

Книга написана цікавою культурно-автохтонною мовою, де можна виловити величезну гамму місцевих діалектів, які ще до сьогоднішньогочасу вживаються в довколишніх селах – для філологів непочатий край роботи.

За свій безцінний труд Олекса Пристай має бути достойно увічнений у своєму рідному місті – щоб нащадки шанувалиі вклонялися.

В музейній експозиції історії міста-курорту вміщено матеріал про знаного трускавчанина, священика Олексу Пристая, автора спогадів «З Трускавця у світ хмародерів» (4-томне видання). Але залишається не реалізованоюще одна мрія, хороша ідея Ігоря Сусюка: встановлення меморіальної дошки чи погруддя славногоОлекси Пристая.Адже зробив він для нас більше, перебуваючи за океаном, аніж будь-хто інший, живучи на рідній землі.

"Підтримаймо цю ідею та будьмо вдячними тим, хто намагається зберегти пам'ять про людину, яка зробила так багато для збереження нашого минулого, для тих, хто вивчає і шанує свій давній родовід. Нехай така добра справа, як перевидання рідкісної книги, буде оцінена вдячними читачам", – каже Галина Коваль.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-18 22:20 :58